Jump to content

Recommended Posts

BettaFry_2.jpg

Μιλάμε πως είναι σχεδόν ανύπαρκτα :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειδες....

αν εχεις καταπλικτηκη φωτογραφικη.... ακομα και τα ανυπαρκτα βλεπωνται!!!

Εξακολουθω να θελω ενα μπορντο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Και άλλες 2 :hysterical:

BettaFry_3.jpg

BettaFry_4.jpg

Δεν φαίνονται τα άτιμα και δεν ξέρω καν πόσα είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα θαρραλέα μικρά που βγήκε από τις Pistia και πήγε κοντά στην έξοδο του φίλτρου... Εφόσον χαροπάλεψε για 1 λεπτό περίπου, κατάφερε και βρήκε τον δρόμο για τα "ήσυχα" νερά :ninja: Το βιντεάκι δείχνει ότι το πάλεψε πάντως :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!!! :hysterical:

Μόλις προχθές έμαθα ότι έκανε αναπαραγωγή σε Betta με την ίδια ακριβώς διαδικασία κι ένας γνωστός μου εδώ στην Μυτιλήνη σε 40λιτρο πριν καιρό με πολύ καλή επιτυχία και με έχετε βάλει σε μπρίζες και οι δυο σας :ninja:

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!!! :hysterical:

Μόλις προχθές έμαθα ότι έκανε αναπαραγωγή σε Betta με την ίδια ακριβώς διαδικασία κι ένας γνωστός μου εδώ στην Μυτιλήνη σε 40λιτρο πριν καιρό με πολύ καλή επιτυχία και με έχετε βάλει σε μπρίζες και οι δυο σας :ninja:

Πόσο καιρό τα έχει ο γνωστός σου! Κατά την προσωπική μου άποψη, αν δεν έχεις 2-3 ενυδρεία να μοιράσεις τα μικρά, τα 40 λίτρα είναι πολύ λίγα για το μεγάλωμα των μικρών!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τα έχει ο γνωστός σου! Κατά την προσωπική μου άποψη, αν δεν έχεις 2-3 ενυδρεία να μοιράσεις τα μικρά, τα 40 λίτρα είναι πολύ λίγα για το μεγάλωμα των μικρών!

Δεν ξέρω ακριβώς!Αυτός μου είπε ότι είχε γέννα με αυτόν τον τρόπο σε 40 λιτρο και τα μοίρασε τα ψάρια σε διάφορους!Πάντως έχει κι άλλα ενυδρεία!Δεν ξέρω κάτι παραπάνω!Αν θες μπορώ να τον ρωτήσω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητηση χθες... εμαθα οτι κι ενας συμφορουμητης μας... μικρος πετυχε αναπαραγωγη μονομαχων!!!

Τον πετυχα την ωρα που ψωνιζε τροφες για τα μωρα του....

Υ.Γ. Μικρε... περιμενω παρουσιαση!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παλικαρια μου :ninja:

Φροντιστε καλα τα ψαρακια να γεμισουμε ελληνες μονομαχους τα ενυδρεια μας :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέλω να μαζέψω κάμποσες θηλυκές σε 200άρι να δω συμπεριφορά, εννοείται από μικρά όσο μπορώ για να είναι μαθημένα σε παρέα με άλλα κοριτσάκια. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέλω να μαζέψω κάμποσες θηλυκές σε 200άρι να δω συμπεριφορά, εννοείται από μικρά όσο μπορώ για να είναι μαθημένα σε παρέα με άλλα κοριτσάκια. :ninja:

Και να κάνουν πυτζάμα πάρτυ :hysterical:

Εντός λίγων λεπτών ανεβαίνει νέο βιντεάκι με μωρά, κωπήποδα, σκουλίκια... Χαμός γίνεται :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη από μωρά δείχνουν την συμπεριφορά τους

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νικο... τι μειγμα ταιζεις???

ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Έχω μεγάλη ποικιλία τροφών από τεμπλέτες, φυλλαράκια, σκόνες... Ότι μπορείς να φανταστείς. Τα βάζω όλα μαζί στο μίξερ, τα κάνω σχεδόν σκόνη και ρίχνω... Βέβαια δείχνουν να εκτιμούν κάπως και την ζωντανή τροφή του ενυδρείου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Έχω μεγάλη ποικιλία τροφών από τεμπλέτες, φυλλαράκια, σκόνες... Ότι μπορείς να φανταστείς. Τα βάζω όλα μαζί στο μίξερ, τα κάνω σχεδόν σκόνη και ρίχνω... Βέβαια δείχνουν να εκτιμούν κάπως και την ζωντανή τροφή του ενυδρείου :ninja:

Φανταζομαι εννοεις τους μικροοργανισμους που εχουν δημιουργηθει στο μικρο κοσμο αυτο, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις τους μικροοργανισμους που εχουν δημιουργηθει στο μικρο κοσμο αυτο, ετσι?

Το βίντεο το είδες?

Είναι τίγκα στα κωπήποδα και τα σκουλήκια... Βέβαια στο βίντεο φαίνεται μόνο ένα σκουλίκι και αρκετά κωπήποδα που περνάνε ταχύτατα μπροστά από την κάμερα! Βασικά από κωπήποδα είμαι φουλ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στις ποσες μερες ειναι ο γονος?

Τι εχεις ταισει μεχρι τωρα?

Αρτεμια δεν θα φτιαξεις?

Όπως λέει και το βίντεο, χτες ήταν η πέμπτη μέρα και σήμερα είναι η 6η. Ταΐζονται καθημερινά με το μείγμα που αναφέρω παραπάνω. Αρτέμια δεν έχω φτιάξει γιατί δεν έχω προλάβει. Επειδή θέλουν τάισμα ανά 2-3 ώρες κι επειδή δεν είμαι σπίτι σχεδόν όλη την ημέρα, το κενό μου το καλύπτουν τα ζωντανά του ενυδρείου καθώς θεωρώ πως έχουν αντίστοιχη θρεπτική αξία και με τις αρτέμιες.

Πολύ πιθανό λόγο έλλειψης χρόνου να έχω και αρκετές απώλειες. Αυτό δεν το ξέρω ακόμα καθότι δεν έχω ιδέα το πόσα μικρά έχω... 20? 50? 200? Ούτε εκτίμηση δεν μπορώ να κάνω :ninja:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ξαναβάζω το βιντεάκι, γιατί κάτι μου λέει πως δεν το είδατε αφού είναι στην προηγούμενη σελίδα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

UP

Κανά νέο με την ανάπτυξη ή με το μικρό ενυδρείο??? :D;)

Link to comment
Share on other sites

UP

Κανά νέο με την ανάπτυξη ή με το μικρό ενυδρείο??? :D;)

Τα μικρά μεγαλώνουν και στο μικρό ενυδρείο δεν βλέπω κίνηση. Ο αρσενικός κάνει φούσκες αλλά προτιμάει να μένει σε αυτές χωρίς να πηγαίνει τη σχέση στο επόμενο επίπεδο. Χτες απέκτησα άλλον έναν αρσενικό. Κάποια στιγμή θα το ρίξω και αυτόν στα "βαθυά" μπας και δούμε χαΐρι από νέο γιατί ο παλιός μας βγήκε... τζούφιος :huh:

Στο μεγάλο ενυδρείο με τα μικρά, λόγο αυξημένης τροφής μου αναπτύχθηκαν πλανάρια και tubifex. Τα πλανάρια δεν με ενοχλούν καθότι είναι λίγα. Τα tubifex όμως άρχισαν να κάνουν αφόρητες τις συνθήκες διαβίωσης των ψαριών, οπότε τώρα παίρνω μέτρα για την μείωση του πληθυσμού των tubifex... Δηλαδή μείωση διατροφής (που σημαίνει και πιθανές απώλειες από τα μωρά) και καθημερινές αλλαγές νερού με σκούπα για να ρουφάω όσες περισσότερες αποικίες tubifex μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...