Jump to content

Recommended Posts

Δεχεσαι παραγγελιες;; :)

ΙΕΛΑ ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ!!! ΕΔΩ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ!!! :thumbup:

Με ρίσκο μπορώ να ξεχωρίσω αρσενικά με θηλυκά. Και υποθέτω ότι κάτι "μπουνίδια" που πέφτουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα είναι μεταξύ αρσενικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε οι τσόγλανοι αρχισανε τους τσαμπουκαδες απο τωρα.

Σε κανα-δυο μηνες ετοιμαζε ενυδρεια :)

Κάτι μου λέει πως σε κανά-δυο μήνες θα υπάρχει έτοιμος χώρος για να τους φιλοξενήσει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβοοοοο!

Θα παρω 1 γιατι ειναι τελιοι!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως σε κανά-δυο μήνες θα υπάρχει έτοιμος χώρος για να τους φιλοξενήσει :)

Με αυτο το πλευρο να κοιμασαι.

Δεν θα το κανουμε αμερικαν μπαρ.

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω σιγά σιγά κάποιες εμπειρίες...

Αν παρακολουθήσατε το θέμα από την αρχή, θα είδατε πως έχω κάνει 2 ταυτόχρονες απόπειρες ζευγαρώματος και οι δύο με επιτυχία :thumbup:

Το ένα ενυδρείο είναι 75L μεικτά, φουλ φυτεμένο (και απεριποίητο :D ) και με πολλούς και διάφορους μικροοργανισμούς για κατοίκους (κωπήποδα, tubifex και διάφορα άλλα ανά καιρούς). Το ενυδρείο "τρέχει" λίγο πάνω από 2 χρόνια, έχει πολύ καλή βιολογία και όλα μέσα σε αυτό λειτουργούσαν πάντα με ισορροπία. Λόγο αυξημένης ποσότητας τροφής, υπήρξε απότομη αύξηση των tubifex, που ναι μεν σε μικρό πληθυσμό δεν τρέχει τίποτα, αλλά όταν ο πληθυσμός αυξηθεί "μολύνουν" το νερό (αποκτά μία βαλτώδη οσμή η οποία δεν ξέρω πόσο κακό μπορεί να κάνει). Για αυτό τον λόγο έκοψα την τροφή και για μία εβδομάδα δεν τάισα καθόλου. Αυτό από μόνο του έφερε απώλειες στα μικρά που θέλουν συχνό τάισμα. Παρ'όλα αυτά, οι διάφοροι άλλοι μικροοργανισμοί φρόντισαν να ταΐσουν τα μικρά και τελικά οι απώλειες ήταν μάλλον ελάχιστες.

Το άλλο ενυδρείο, με την δεύτερη γέννα, είναι 30 λίτρα μικτά, πρώην γαριδοενυδρείο, το οποίο τρέχει λίγο πάνω από έναν χρόνο με εσωτερικό φίλτρο. Τα κατά καιρούς κωπήποδα και άλλα πλασματάκια που έβλεπα, τους τελευταίους μήνες δηλώνουν "απών". Παρόλο που ουσιαστικά δεν παρουσιάστηκε ποτέ κάποιο πρόβλημα στο 30λιτρο, οι απώλειες είναι ήδη πολύ μεγάλες. Ο κύριος λόγος είναι η διατροφή, όπου λόγο εργασίας δεν μπορούσε να είναι τακτική (παρ'όλες τις μοντιφιές που έκανα για να υπάρχει συνεχή παροχή τροφής). Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να είμαι ακριβής στο πόσα μωρά υπάρχουν στο 30λιτρο. Υπολογίζω καμιά 10αριά, αλλά μπορεί να πέφτω κι έξω.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει βιολογία και ένας "κύκλος" μέσα στο ενυδρείο που να κρατάει όλους τους οργανισμούς (ορατούς με γυμνό μάτι και μη) σε ισορροπία. Τα λίτρα φυσικά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη και βελτίωση αυτού του κύκλου.

Οπότε μη τρομάζετε όταν βλέπετε "απρόσκλητους" επισκέπτες... Κατά πάσα πιθανότητα έχουν έρθει για καλό :)

Οι απόπειρες δεν σταματούν εδώ, καθότι ένα τρίτος αρσενικός περιμένει να πάρει την θέση του στο "Hall of fame" των πατεράδων :helpsmilie: Σημειωτέο πως όλοι οι πατεράδες είναι πρωτάρηδες, κάτι που παίζει σίγουρα ρόλο στην επιτυχία της αναπαραγωγής. Για την θηλυκιά δεν παίρνω όρκο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το πλευρο να κοιμασαι.

Δεν θα το κανουμε αμερικαν μπαρ.

Και που'σαι ακόμα.... :)

@ vicious

Ετοίμαζε ενυδρείο για να βάλεις πολλές θηλυκές μέσα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 50αρι με πολλαααααααα φυτα και λιγο νερο αναμεσα τους (και ενα σαλιγγαρι).

Λες να πεταξω κανενα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 50αρι με πολλαααααααα φυτα και λιγο νερο αναμεσα τους (και ενα σαλιγγαρι).

Λες να πεταξω κανενα μεσα?

Αν είμαστε κοντά στις τιμές, σου φέρνω στην συνάντηση :)

pH: 6-6.5

gH: 3-5

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει βιολογία και ένας "κύκλος" μέσα στο ενυδρείο που να κρατάει όλους τους οργανισμούς (ορατούς με γυμνό μάτι και μη) σε ισορροπία. Τα λίτρα φυσικά παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη και βελτίωση αυτού του κύκλου.

Οπότε μη τρομάζετε όταν βλέπετε "απρόσκλητους" επισκέπτες... Κατά πάσα πιθανότητα έχουν έρθει για καλό :)

Πεεεες τα ρε φίλεεε!!! :):thumbup::helpsmilie::D:rasp::rasp::holloween::bigemo_harabe_net-172::thumbdown::excl::excl::hysterical::hysterical::hysterical:

Δηλαδή η φύση είναι ο βλάκας που τα έχει όλα μες στη μπίχλα? και εμείς είμαστε οι κυριλέ μάγκες που τα θέλουμε "καθαρά"????!!!!???... άντε να ξυπνάμε... παρατηρείστε πως το κάνει η φύση, το κάνει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια :D:rasp::rasp:

Φοβερό συναίσθημα πρέπει να είναι όλο αυτό!!!

:):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Εντυπωσιάστηκα ομολογώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

:D Θελω Δεσποινα Μοιραρακη να περιγράφει χρωματισμους!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινήσεις...

Δεν είναι 75 ημερών... Είναι 45 ημερών :thumbup:

Ο αρσενικός crowntail δεν έχει καμία συγγένεια με τα μικρά. Απλά από τους 3 αρσενικούς που έχω είναι αυτός που αδιαφορεί για τα μικρά και δεν τα κυνηγάει!

Τα μικρά έχουν ήδη σπίτι/α που μπορούν να πάνε. Απλά ακόμα δεν έχουμε σημαντικές "αναταραχές" οπότε τα κρατάω! Άσε που είμαι περίεργος να δω την εξέλιξή τους :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:Dθελω και γω να παρω μια θυλικια για τον μονομαχο μου...ωστοσο πρεπει πρωτα να παρω ενυδρειο γιατι τωρα τον εχω σε μια γυαλα γυρω στο 1 λιτρο ;):hysterical: ειναι ομως το πρωτο μου ψαρακι και δεν ξερω αν θα τα καταφερω :hysterical:

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά μεταφέρθηκαν σε άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο καθότι το αρχικό ξεστήθηκε. Ενώ έχουν μεγαλώσει αρκετά παρατηρώ μία ασυνήθιστη συνύπαρξη μεταξύ του και ακόμα και ο ενήλικος αρσενικός αδιαφορεί για την ύπαρξη των μικρών. Αυτό μου συνέβη και με τους τρεις αρσενικούς οι οποίοι πειραματικά μπήκαν ένας ένας με τα μικρά και γενικώς δεν παρατήρησα κάποια περίεργη και ανησυχητική συμπεριφορά.

Κλείσαμε τους 2 μήνες πλέον... <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...