Jump to content

"Θρονος του Δια" -300 λιτ.


Raven

Recommended Posts

Βασικα δεν προκειται να ολοκληρωθει ποτε , μιας και αυτο το ενυδρειο θα ξεστηθει εντελως συντομα και ολα τα ζωντανα του θα δοθουν ή θα μεταφερθουν σε αλλα ενυδρεια.

Στην επομενη αλλαγη νερου ομως θα βγαλω μια φωτογραφια απο πανω για να δειτε την τεχνικη που εχει στηθει η κορυφη με τις πετρες και παραλληλα θα σας δωσω λεπτομερη στοιχεια και μετρησεις.

Δυστυχως οταν το εστηνα δεν κρατησα φωτορεπορταζ γιατι το αγχος και η κουραση με ειχαν καταβαλλει. Το μετανιωσα ομως γιατι πραγματικα ουτε καν υποψιαζεται κανεις τι συμβαινει πισω απο τις πετρες και τι υλικα εχουν χρησιμοποιηθει.

αλεξανδρε γιατι θα το ξεστησεις;;;πας για κατι αλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αλεξανδρε γιατι θα το ξεστησεις;;;πας για κατι αλλο;;;

Για πολλους λογους Αντρεα.

-το rio δεν με βολευει λογω της κοντρας στη μεση που στη φωτογραφιση αφηνει μια σκια/γραμμη κατα πλατος του ενυδρειου.

-θελω κατι με το ιδιο βαθος ή και περισσοτερο αλλα λιγοτερο υψος για να διαπερνα ευκολοτερα το φως.

-κατι με πιο αρμονικες διαστασεις

-οχι μαυρες κολλησεις στα τζαμια

-χωρις μαυρα πλαισια πανω-κατω

επισης

-δεν μου πανε τα ενυδρεια με πετρες μονο.. δεν μου ταιριαζουν τα μινιμαλ ! θελω πολλα φυτα, ποικιλια για να παιξω και τελικα καταλαβα οτι αυτο το στυλ μου παει περισσοτερο δηλαδη nature style/ζουγκλε.

- χωρις stem plants χανω το βασικο μου πλεονεκτημα που ειναι η αψογη κατασταση που εχω μαθει να κραταω ολων των ειδων τα φυτα.

-Με λιγα λογια το βαρεθηκα το βουνο δεν μου δινει δυνατοτητες για εξελιξη και θελω να παω σε κατι αλλο ξεκινωντας απο το μηδεν με νεο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι κάτι καινούργιο θα κάνεις που θα είναι ακόμη μια ευχάριστη έκπληξη για όλους μας.

Keep Walking !!! :):):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους λογους Αντρεα.

-το rio δεν με βολευει λογω της κοντρας στη μεση που στη φωτογραφιση αφηνει μια σκια/γραμμη κατα πλατος του ενυδρειου.

-θελω κατι με το ιδιο βαθος ή και περισσοτερο αλλα λιγοτερο υψος για να διαπερνα ευκολοτερα το φως.

-κατι με πιο αρμονικες διαστασεις

-οχι μαυρες κολλησεις στα τζαμια

-χωρις μαυρα πλαισια πανω-κατω

επισης

-δεν μου πανε τα ενυδρεια με πετρες μονο.. δεν μου ταιριαζουν τα μινιμαλ ! θελω πολλα φυτα, ποικιλια για να παιξω και τελικα καταλαβα οτι αυτο το στυλ μου παει περισσοτερο δηλαδη nature style/ζουγκλε.

- χωρις stem plants χανω το βασικο μου πλεονεκτημα που ειναι η αψογη κατασταση που εχω μαθει να κραταω ολων των ειδων τα φυτα.

-Με λιγα λογια το βαρεθηκα το βουνο δεν μου δινει δυνατοτητες για εξελιξη και θελω να παω σε κατι αλλο ξεκινωντας απο το μηδεν με νεο ενυδρειο.

σωστα ολα αυτα που λες αλεξανδρε ειδικα για το ενυδρειο.το εχει φιλος μου και πραγματικα εμενα μου φανηκε δυσκολο ενυδρειο απορουσα τοσο καιρο πως τα καταφερνες!!!εισαι παιδι της ζουγκλας και του ξυλου το εχω καταλαβει :):):bowdown: .καλη δυναμη και παμε δυνατα...

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε,,,,,,,,,,πραγματικη διαφημιση του χομπυ,,,,,,,,,,,,περιμενουμε φωτο καθως και τα υλικα που χρησημοποιησες,,,

απλα respect........καλο θα ηταν να μας ελεγες βημα βημα το στησιμο μπας και ξεστραβωθουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα υποσχεθει, στην αλλαγη νερου, εβγαλα μερικες φωτογραφιες απο πανω ωστε να φανει πως στρηριζεται ολη η κατασκευη με τις πετρες αλλα και με ποιον τροπο δημιουργησα την φυτεμενη πλαγια σαν οροπεδιο.

Χρησιμοποιησα λοιπον τετραγωνους σωληνες pvc σαν αυτους που βαζουμε στις υδροροες, τους εκοψα στο καταλληλο μηκος και τους κολλησα κλιμακωτα με σιλικονη στην πλατη του ενυδρειου. Επειτα οι μονολιθοι προσαρμοζονταν αναλογα με το οπτικο αποτελεσμα που ηθελα να πετυχω και κολλουνταν και ουτοι με σιλικονη πανω στους σωληνες.

Στη βαση ολης της κατασκευης εχει τοποθετηθει ενα μεγαλο κομματι dow (φελιζολ) για να απορροφησει το βαρος απο τις πετρες.

Εσωτερικα οι σωληνες για οικονομια, δεν εχουν γεμιστει με υποστρωμα αλλα με κεραμεικο υλικο σαν μακαρονι που χρησιμοποιειται σε υλικα φιλτρανσης νερου σε βιομηχανιες. Το υλικο αυτο μου το προμηθευσε φιλος και ηταν δωρεαν. Πανω απο το μακαρονι εβαλα 6-8 εκ υποστρωμα για φυτα της seachem.

Στην αρχη ειχα σκοπο να φυτεψω χαμηλα φυτα και γρασιδια σε ολο το υψος του οροπεδιου , αλλα εχω κατι γαριδες αμανο τεραστιες που ξεπατωνουν ολα τα γρασιδια και μου χαλασαν τα σχεδια. Επιπλεον οποιοδηποτε φυτο που ξεπερνουσε σε υψος τα βραχια της κορυφης, χαλουσε την εικονα.

Γενικα αυτο το ευφανταστο και πολυ δυσκολο στην εκτελεση στησιμο, μου εβγαλε πολλες δυσκολιες και ατυχιες στην πορεια. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι μεγαλο ποσοστο αυτου που οραματιστηκα στην αρχη,δεν αποτυπωνεται στις φωτογραφιες και για να πετυχει ηθελε πολυ μεγαλυτερο βαθος (πλατος ενυδρειου).

Το aquascape αυτο ηταν και λιγο ατυχο απο την αποψη οτι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω μαζι του και το παραμελησα αρκετες φορες. Απο τα τελη Ιουλιου εχει μεινει χωρις διοξειδιο και λιπανση και καποια δυσκολα φυτα αρχισαν να χαλανε.Το μονο που δεν παραμελησα ειναι οι αλλαγες νερου. Αυτη τη στιγμη το συντηρω απλως και μονο για τα ψαρια και τις γαριδες ,και παρ ολα αυτα, αν και εχει αρκετες αλγες, συνεχιζει να ειναι εντυπωσιακο και ομορφο στην οψη. Διοξειδιο εβαλα παλι πριν μερικες μερες..

Πιστευω οτι αν ειχα το χρονο και δεν με ειχε καταβαλλει η κουραση απο τη δουλεια, και αν ειχα ασχοληθει σοβαρα με αυτο το ενυδρειο, θα μπορουσε να παει παρα πολυ καλα στους διαγωνισμους που μας περασαν , λογω πρωτοτυπιας αλλα και εκτελεσης της ιδεας. Δεν θα το μαθουμε ομως ποτε μιας και παει για διαλυση συντομα.

DSC_0005.jpg

DSC_0007.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορείς να μου πεις τι ψάρια είναι αυτά στο κέντρο στην 1η φωτογραφία στο 1ο ποστ? ;)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά το ενυδρείο είναι απίστευτο ;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πραγματικα απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει ποτε! :thumbup:

κρημα που θα το ξηλωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακολουθωντας την εξελιξη απο τα ενυδρεια αλλων, εμαθα πολλα. Γι αυτο κι εμενα μου αρεσει ακι συνηθιζω να ανεβαζω φωτογραφιες απο την εξελιξη των ενυδρειων μου.

Μικρες οι αλλαγες , αλλα σημαντικες ή αναγκαστικες. Για παραδειγμα , αποφασισα να ξηλωσω ολη την αριστερη πλευρα απο το tenellus γιατι ειχε υψωθει αρκετα και οπτικα μειωνε το μεγεθος και το υψος του βουνου, και αυτο θεωρησα οτι ειναι λαθος. Στην θεση του μπηκε cuba και glossostigma , ωστε να γινει μελλοντικα ενα φωτεινο πρασινο χαλι που κανει καλυτερη αντιθεση με τα βραχια.

Για να υπαρχει συγκριση, ετσι ηταν στην τελευταια φωτογραφιση πριν μερικους μηνες..

DSC_0015.jpg

Ο "Θρονος" λοιπον οπως φωτογραφηθηκε προχειρα σημερα..

4ff36265.jpg

21371079.jpg

Και διπλα το 200αρι γαριδαδικο που παει και αυτο καλα και ειναι καταπρασινο.

9d8c26a4.jpg

Ξερω οτι πολλοι θα σκεφτουν οτι πριν ηταν πιο ομορφο, αλλα επρεπε να πεσει γερο κλαδεμα για να το φερω εκει που θελω. Το αποτελεσμα θα ειναι ακομα πιο καλο στο τελος. :)

Link to comment
Share on other sites

...ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ! :) ..στο γαριδαδικο τι φυτα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

..σαν ζωντανος πινακας ..το συμαντικο σε αυτο ειναι ο επικοδομικος χρονος που αποκομιζει! :rasp::)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι απο τα ωραιοτερα ενυδρεια που κυκλοφορουν μεσα στο φορουμ.

Και παλι ενα μεγαλο

ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

ε τι να λεμε τωρα! αφου εισαι παραδειγμα προς μιμιση! 1000 μπραβο και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

...ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ! :) ..στο γαριδαδικο τι φυτα εχεις;

Ευκολα :D .... Crinum, Aponogeton,Nympaea, moss, anubias, java ferns, fissidens, marsilea, micranthemoides, blyxa..

Πραγματι ειναι lλιγο εκπληξη που στο γαριδαδικο τα φυτα πανε τοσο καλα, αφου δεν πεφτουν ποτε λιπασματα (λογω CRS) ,δεν υπαρχει co2, το νερο ειναι 100% οσμωσης , το ΚΗ στο μηδεν και τα ΝΟ3 μηδενικα.

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό σετ απ. μου αρέσει η λήψη που λες στη λεζάντα "η τελευταία φωτογράφηση μερικούς μήνες πριν". μου θυμίζει νιχον τεϊεν (γιαπωνέζικο κήπο)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πανέμορφο ρε συ... φτου φτου να μη στο ματιάσουμε...

Φοβερή δουλειά με τα επίπεδα...

Πως το χεις κάνει? Είναι απλά ψηλά τα φυτά κοντά στις πέτρες? Ή έχεις κάνει και κάτι με το έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πανέμορφο ρε συ... φτου φτου να μη στο ματιάσουμε...

Φοβερή δουλειά με τα επίπεδα...

Πως το χεις κάνει? Είναι απλά ψηλά τα φυτά κοντά στις πέτρες? Ή έχεις κάνει και κάτι με το έδαφος?

Ευχαριστω !

Γυρνα μια σελιδα πισω ,και εκει εξηγω με φωτογραφιες , πως εγιναν τα επιπεδα και πως στηθηκε αυτο το aquascape :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια φορά, ένα πανέμορφο ενυδρείο! Το ενυδρείο αυτό έχει γράψει ιστορία στα φυτεμένα...

Ίσως το κόκκινο φυτό που βρίσκεται μπροστά από τον Όλυμπο φαίνεται κάπως παράξενα. Ιδιαίτερα πριν το κλάδεμα. Νομίζω πως έχει αρκετά μεγάλο φύλλωμα και ξεχωρίζει σε σχέση με τα υπόλοιπα, που από όσα βλέπω έχουν μικρό φύλλωμα για να δημιουργήσουν την αίσθηση του βάθους και να δώσουν όγκο στο θρόνο του Δία.

Συγχαρητήρια και πάλι! Όπως πάντα, πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές εικόνες όπως πάντα από τον φίλο Raven :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το κόκκινο φυτό που βρίσκεται μπροστά από τον Όλυμπο φαίνεται κάπως παράξενα. Ιδιαίτερα πριν το κλάδεμα. Νομίζω πως έχει αρκετά μεγάλο φύλλωμα και ξεχωρίζει σε σχέση με τα υπόλοιπα, που από όσα βλέπω έχουν μικρό φύλλωμα για να δημιουργήσουν την αίσθηση του βάθους και να δώσουν όγκο στο θρόνο του Δία.

Συγχαρητήρια και πάλι! Όπως πάντα, πολύ καλή δουλειά!

Ευχαριστω.

Θοδωρη, λες για την Proserpinaca palustris. Ειναι το αγαπημενο μου φυτο και δεν θα μπορουσα να το αποχωριστω απο κανενα aquascape μου.

Οταν αφεθει να φτασει στην επιφανεια , οντως γινεται πλατυφυλλη και κυριαρχει, αλλα σκοπευω να την κρατησω χαμηλη και διακριτικη να δινει ενα τονο χρωματος αναμεσα στις πετρες. Τα σαν τσουκνιδα φυλλα της και η εναλλαγη στα χρωματα της απο πρασινο/κιτρινο εως χρυσαφι/πορτοκαλι την κανουν ενα μοναδικο φυτο και αν δεθει σωστα , θα δεσει μεσα σε αυτο το ενυδρειο χωρις να ενοχλει.

-Ευχαριστω Σωκρατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...