Jump to content

Φακη??


Recommended Posts

θα ηθελα την βοηθεια σας...οταν λεμε (φακη) για φυτα επιφανειας....ποιο ακριβως ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Για αμαζονιακο κανει?Βλεπω οτι ειναι κοσμοπολιτικο....

Το θελω για σκιαση...κανει???Η' ειναι περισσοτερο μπελας παρα το καλο που θα μου κανει???

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω ακούσει, αν το βάλεις ή μπει κατά λάθος στο ενυδρείο, πολλαπλασιάζετε τρελά (εννοείτε με τις κατάληλες συνθήκες) και θέλει κόπο για να το ξεφορτωθείς. Σε μένα δύο φορές που μπήκε στο ενυδρείο μου άθελα μου, δόξα τον Θεό δεν έπιασε :D .

Οι πιο πολλοί για ενυδρείο με είδη αμαζονίου προτιμούν LIMNOBIUM LAEVIGATUM ( κλικ1 κλικ2 ) ή για μεγαλύτερα και ανοιχτά ενυδρεία PISTIA STRATIOTES κλικ!

Τι ενυδρείο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω ακούσει, αν το βάλεις ή μπει κατά λάθος στο ενυδρείο, πολλαπλασιάζετε τρελά (εννοείτε με τις κατάληλες συνθήκες) και θέλει κόπο για να το ξεφορτωθείς. Σε μένα δύο φορές που μπήκε στο ενυδρείο μου άθελα μου, δόξα τον Θεό δεν έπιασε :D .

Οι πιο πολλοί για ενυδρείο με είδη αμαζονίου προτιμούν LIMNOBIUM LAEVIGATUM ( κλικ1 κλικ2 ) ή για μεγαλύτερα και ανοιχτά ενυδρεία PISTIA STRATIOTES κλικ!

Τι ενυδρείο έχεις;

Μικρο...60 λιτρα... ανοικτο...αλλα εχω φωτισμο watt/litr 1/1...

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω ακούσει, αν το βάλεις ή μπει κατά λάθος στο ενυδρείο, πολλαπλασιάζετε τρελά (εννοείτε με τις κατάληλες συνθήκες) και θέλει κόπο για να το ξεφορτωθείς. Σε μένα δύο φορές που μπήκε στο ενυδρείο μου άθελα μου, δόξα τον Θεό δεν έπιασε :D .

Οι πιο πολλοί για ενυδρείο με είδη αμαζονίου προτιμούν LIMNOBIUM LAEVIGATUM ( κλικ1 κλικ2 ) ή για μεγαλύτερα και ανοιχτά ενυδρεία PISTIA STRATIOTES κλικ!

Τι ενυδρείο έχεις;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτο βαλε πιστια... θα πιασει και θα αναπτυχθει πολυ ομορφα.

Οσο αφορα τη φακη.... τη βαζω μονο στα χρυσοψαρα... και την εξαφανιζουν!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιχτο βαλε πιστια... θα πιασει και θα αναπτυχθει πολυ ομορφα.

Οσο αφορα τη φακη.... τη βαζω μονο στα χρυσοψαρα... και την εξαφανιζουν!!! :D

Δεν ειναι λιγο μεγαλα φυτα για τα 60λιτρα???

Link to comment
Share on other sites

Οχι...

Δεν ειναι τα φιλα απο την αρχη σα μαρουλια!!! :D

Ειναι μικρα και αναπτυσονται.... και γεννιουνται καινουργια μικρα....

Οταν πολλαπλασιαστουν πολυ και ορισμενα μεγαλωσουν.... ή τα φερνεις στη συναντηση ή τα πετάς οσα σου περισευουν!!!

Προτειμω το πρωτο!! :hysterical:

Δες εδω ενα 60λτρ.. με πιστια...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=268141

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το LIMNOBIUM LAEVIGATUM μπορω να το βαλω για να μειωσω τη φωτεινοτητα στο 100λ μου? (θα εχει καρδιναλιους,ραμιρεζι και κατι ακομα που να ταιριαζει)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το LIMNOBIUM LAEVIGATUM μπορω να το βαλω για να μειωσω τη φωτεινοτητα στο 100λ μου? (θα εχει καρδιναλιους,ραμιρεζι και κατι ακομα που να ταιριαζει)

Αμα βρεις... βαλε!!! :D

Απλα επειδη στις συναντησεις φερνουν με το κιλό την πιστια... ειναι πιο ευκολο να τη βρεις. :hysterical:

Μπορεις αν θες για ομορφια να βαλεις και λευκοκεφαλα...

Δες μερικες φωτογραφιες...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=283759

Link to comment
Share on other sites

Οχι...

Δεν ειναι τα φιλα απο την αρχη σα μαρουλια!!! :D

Ειναι μικρα και αναπτυσονται.... και γεννιουνται καινουργια μικρα....

Οταν πολλαπλασιαστουν πολυ και ορισμενα μεγαλωσουν.... ή τα φερνεις στη συναντηση ή τα πετάς οσα σου περισευουν!!!

Προτειμω το πρωτο!! :hysterical:

Δες εδω ενα 60λτρ.. με πιστια...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=268141

Πραγματικα με εσωσες...ειναι ακριβως αυτο που θελω να κανω και να βαλω...

Εχω το ιδιο φως και ιδιο τυπο ενυδρειου....οσο για αυτα τα λευκοκεφαλα πιο ειναι ακριβως το ονομα τους????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Hydrocotyle leucocephala λεγεται, πολυ ευκολο φυτο. Μακρια απο την φακη...ειναι εφιαλτης , εχω αγανακτησει γιατι εχει εισβαλλει σε ολα τα ενυδρεια μου και δεν μπορω να απαλλαγω. :D

Link to comment
Share on other sites

Hydrocotyle leucocephala λεγεται, πολυ ευκολο φυτο. Μακρια απο την φακη...ειναι εφιαλτης , εχω αγανακτησει γιατι εχει εισβαλλει σε ολα τα ενυδρεια μου και δεν μπορω να απαλλαγω. :D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ξερετε κανενα μαγαζι που να πουλαει λευκοκεφαλα? ή μηπως εχει κανεις που να δινει?

Link to comment
Share on other sites

ξερετε κανενα μαγαζι που να πουλαει λευκοκεφαλα? ή μηπως εχει κανεις που να δινει?

Το Σαββατο... μαζι με τις μπουνιες.... θα σου δωσω και λίγο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο... μαζι με τις μπουνιες.... θα σου δωσω και λίγο!!! :D

τι το αλλο σαββατο εχει συναντηση?? τοτε πρεπει να ξεκανονισω τον καφε γιατι δεν θα την χασω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο... μαζι με τις μπουνιες.... θα σου δωσω και λίγο!!! :D

Ελπιζω να εχεις και λιγο για μενα...αλλα για μπουνιες ευχαριστω δεν θα παρω.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μια και λέτε για φακή να πω κάτι λίγο σχετικό - άσχετο... να μου πείτε τη γνώμη σας.

Φύτεψα σε βαμβάκι κανονικές φακές και μετά από λίγες μέρες τις έβγαλα από το κεσεδάκι και τις έβαλα στης επιφάνεια του ενυδρείου.

Αρχικά έφτιαξα μια εξεδρούλα μακρόστενη λεπτή με τρύπες. Οι ρίζες της κανονικής φακής είναι μέσα στο νερό και το κλωνάρι εκτός νερού.

Θέλω να δω αν θα αντέξουν. Πάντως είναι εντυπωσιακό το πόσο πιο γρήγορα αναπτύσσονται αυτές σε σχέση με τις υπόλοιπες που άφησα στο κεσεδάκι.

Αν δω ότι σαπίζουν θα τις βγάλω με μια κίνηση πανεύκολα. Τα χρυσόψαρα πειράζουν τις ρίζες αλλά δε μπορούν να τις φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...