Jump to content

Διαγωνισμος φυτεμενου της Ada


Recommended Posts

Μπραβο Σπυρο για το καλεσμα !! :D Ηθελα μερες τωρα να το κανω κι εγω..

Εφετος φαινεται οτι ειναι η χρονια που η χωρα μας θα δειξει πολυ δυναμικο παρον στους διεθνεις διαγωνισμους. Εχουν ηδη εκδηλωσει επιθυμια να συμμετασχουν πολλα νεα παιδια καθως και παλαιοτεροι/εμπειροι aquascapers στον IAPLC 2010.

Kαπου εδω να σας αποκαλυψω οτι η ADA Ιαπωνιας επικοινωνησε μαζι μου προσφατα, ζητωντας μου να αναλαβω την διαδοση του διαγωνισμου στην χωρα μας. Δεχτηκα ευχαριστως την τιμη να μπω στην επιτροπη supporters and comitee ,μιας και με βολευει πολυ...αυτοι θελουν συμμετοχες κι εγω θελω να διαδοθει το aquascaping στην χωρα μας και να φανει σε αυτον τον τομεα στην διεθνη σκηνη.

Στα πλαισια των 10ων γεννεθλιων του διαγωνισμου, ελπιζουν και στοχευουν σε νεο ρεκορ συμμετοχων.

Πριν μερικες μερες λοιπον ελαβα απο την ADA δεμα με εντυπο υλικο, αφισες και κονκαρδες που θα πρεπει να προωθησω σε ενυδρειακα καταστηματα, στον συλλογο και γενικα oπου υπαρχουν χομπιστες.

Σκεφτομουν μαλιστα αν καταφερω και παρω ρεπο στην συναντηση του Μαρτιου να περασω να σας γνωρισω ολους και να συζητησουμε για τον διαγωνισμο και την ελληνικη συμμετοχη σε αυτον.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων !! δεν εχω κανενα οικονομικο ωφελος απο την ADA παρα μονο κατι μικρα προνομια, οπως αναρτηση των δραστηριοτητων μου στο περιοδικο τους aqua journal και δωρεαν αποστολη του booklet με τα ενυδρεια του διαγωνισμου για το 2010 οταν με το καλο βγουν τα αποτελεσματα.

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να ξυπνησουμε και να δραστηριοποιηθουμε. Βλεπω πανεμορφα ενυδρεια στις παρουσιασεις αλλα και πολυ δισταγμο και μετριοφροσυνη. Δεν παιζει ρολο η θεση αλλα η συμμετοχη. Τολμηστε το !!

Link to comment
Share on other sites

Και από εδώ εύχομαι τα καλλίτερα για το ενυδρείο σου και είναι ευχάριστο το γεγονός το ότι έχουμε έναν έλληνα αντιπρόσωπο.

Αν θέλεις πραγματικά να προωθήσεις τον διαγωνισμό αυτό στην Ελλάδα τότε έχω να σου προτείνω κάτι.

Πρέπει τον Έλληνα να τον γλυκάνεις, αλλά ταυτόχρονα να τον μάθεις και πέντε πράγματα γύρω από την φιλοσοφία του διαγωνισμού αυτού.

Αρκετή δεν ξέρουν τόσο καλά αγγλικά ώστε να καταλάβουν όλα όσα λένε η αγγλόφωνες σελίδες. Δυστυχώς στα ελληνικά δεν υπάρχει κάτι που να μας δείχνει τα πρώτα βήματα.

Εμμέσως πλην σαφώς αν έχεις πραγματικά μεράκι θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις κάποιο αρθράκι για το πώς στήνουμε ένα τέτοια ενυδρείο τη πρέπει να προσεύχομαι, και γενικά να μας κατατοπίσεις από το Α έως το Ω.

Γιατί άλλο να στήνεις ένα ενυδρείο για ψάρια το οποίο θέλεις να κρατήσεις αρκετό καιρό και άλλο να στήνεις ένα ενυδρείο μόνο για τον διαγωνισμό.

Με απλά λόγια εμείς διψάμε εσύ δώσε μας νερό

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! Ο ρυθμός ανάπτυξης του χόμπι στην Ελλάδα όλο και αυξάνεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε ελληνικα ενυδρεια στο διαγωνισμο.

Μη περιμενετε να στησετε το πυργο του αιφελ με φυτα για να πατε στο διαγωνισμο.

Εχω δει πολυ ωραια φυτεμενα στο φορουμ που μπορουν να συμμετεχουν.

Καλεσετ ενα φιλο σας με καλη φωτογραφικη μηχανη και τραβηχτε μερικες εκαντονταδες φωτογραφιες.

Η Αιτηση http://en.iaplc.com/about/application.html

Το ΑΖ υποστηριζει το διαγωνισμο (δευτερη στηλη πανω πανω) http://en.iaplc.com/supporter/map.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι supporter του raven - supporter :ninja::hysterical:

Εχω δει πολλα ομορφα ενυδρεια στην Ελλαδα ... που δεν εχουν τιποτα να "ζηλεψουν" απο τα ξενα!!

Τα αρθρα υπαρχουν και ειναι πολλα στα Ελληνικα ... δε ξερω αν μου επιτρεπετε να βαλω λινκ που αφορα τεχνικες φυτεματος (π.χ. dry start) περι υποστρωματων και προγραμματα λιπανσης οπως και τα παντα ολα για τις moss, συμβουλες αρχιτεκτονικης για φυτεμενα ενυδρεια και αλλα τοσα πολλα!!

Ως Ελληνες τα θελουμε ολα στα "ποδια" μας ... ολα υπαρχουν λιγο ψαξιμο θελουν! :hysterical:

Οπως και να εχει ειναι πολυ καλη εμπειρια και δειχνουμε στους ξενους οτι ειμαστε μια σοβαρη δυναμη στο aquascape!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ψηνομαι αλλά πρέπει να ρίξω ένα καλό κλαδεματακι πριν και καθάρισμα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ψηνομαι αλλά πρέπει να ρίξω ένα καλό κλαδεματακι πριν και καθάρισμα :ninja:

Μη το καθυστερεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εγω ετοιμαζω εναν 60αρι κυβο , το θεμα ειναι οτι μπαινω στο site και λογο οτι δεν ξερω και καλα αγγλικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τι συμπληρωνω και που ....

Link to comment
Share on other sites

ό,τι χρειαστείς για μετάφραση ή εξηγήσεις στείλε μου

Link to comment
Share on other sites

εγω ετοιμαζω εναν 60αρι κυβο , το θεμα ειναι οτι μπαινω στο site και λογο οτι δεν ξερω και καλα αγγλικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το τι συμπληρωνω και που ....

Τωρα εχεις γεννητουρια ;) παει και ο κυβος!!

Εδω: http://discusdiscussion.blogspot.com/p/blog-page_18.html εχει πολυ χρησιμες πληροφοριες για τα φυτεμενα! Καλο διαβασμα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις γεννητουρια ;) παει και ο κυβος!!

Εδω: http://discusdiscussion.blogspot.com/p/blog-page_18.html εχει πολυ χρησιμες πληροφοριες για τα φυτεμενα! Καλο διαβασμα!! :D

αστα να πανε Γιωργο , τσαμπα τοσο τρεξιμο για κλαδεματα και φυτα , το προβλημα ειναι οτι εχω και το ζευγαρι με τα κριμπενσις μεσα και ειναι ετοιμα για γεννα και αυτα :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

up!

κλαδέψτε, καθαρίστε και στίλτε!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις γεννητουρια ;) παει και ο κυβος!!

Εδω: http://discusdiscussion.blogspot.com/p/blog-page_18.html εχει πολυ χρησιμες πληροφοριες για τα φυτεμενα! Καλο διαβασμα!! :)

Εδώ δεν έχει χρήσιμες πληροφορίες για τα φυτεμένα ;

Γιατί μας απαξιώνεις τόσο πολύ ;

Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως πλην σαφώς αν έχεις πραγματικά μεράκι θα σε παρακαλούσα να μας γράψεις κάποιο αρθράκι για το πώς στήνουμε ένα τέτοια ενυδρείο τη πρέπει να προσεύχομαι, και γενικά να μας κατατοπίσεις από το Α έως το Ω.

Γιατί άλλο να στήνεις ένα ενυδρείο για ψάρια το οποίο θέλεις να κρατήσεις αρκετό καιρό και άλλο να στήνεις ένα ενυδρείο μόνο για τον διαγωνισμό.

Με απλά λόγια εμείς διψάμε εσύ δώσε μας νερό

Εδώ δεν έχει χρήσιμες πληροφορίες για τα φυτεμένα ;

Γιατί μας απαξιώνεις τόσο πολύ ;

Συμφωνα με τα παραπανω ... ζητατε κατι ... παραπανω!

Γιατι με παρεξηγεις?? Δεν απαξιωνω κανενα ... :) Να βοηθησω προσπαθω ... οσο μπορω! ;)

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Στο blog σου όμως που μας έβαλες το λινκ δεν βλέπω να έχει πουθενά ένα αντίστοιχο λινκ προς το Aquazone .

Και ξέρεις μέσα από αυτό βγάζω συμπέρασμα για το πόσο μας εκτιμάς που σε φιλοξενούμε !

Link to comment
Share on other sites

O καθενας βαζει οτι θελει ... στα blog του δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με το αρθρο που αφορα τα φυτεμενα ενυδρεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει σχέση με το τρόπο σου εδώ μέσα γενικά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=354023

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το λινκ που έστειλες με το άρθρο δεν έχει απολύτως τίποτα παραπάνω από τα δικά μας αντίστοιχα άρθρα.

Δεν χαρακτηρίζομαι για την επιθετικότητα μου αλλά όταν μιλώ μιλώ ξάστερα. Εσύ παίζεις με της λέξης ή δεν διάβασες το αρχικό θέμα που αφορά τον διαγωνισμό.

Εγώ ζήτησα βοήθεια από τον Raven ότι έχει σχέση με τον διαγωνισμό, αυτό εξάλλου ήταν και το θέμα. Δόξα τον θεό έχουμε κάποιες γνώσεις και εμείς πάνω στο φυτεμένο απλά δεν ασχολήθηκα με τους διαγωνισμούς και ήθελα να μάθω την όλη διαδικασία.

Εξάλλου ο ίδιος σου λες ότι το λινκ που στέλνεις έχει χρήσιμες πληροφορίες για το φυτεμένο όχι για τον διαγωνισμό.

Εγώ στο ποστ μου αναφέρομαι καθαρότατα ότι ζητώ πληροφορίες για τον διαγωνισμό και όχι πως στήνουμε ένα φυτεμένο.

Ειλικρινά ο τρόπος που χειρίζεσαι της λέξης είναι πονηρός και δεν με αρέσει καθόλου.

Όλα τα φόρουμ προσπαθούν να βοηθήσουν τους χομπιστες και είναι λογικό να υπάρχει ένας υγιής ανταγωνισμός χωρίς έχθρες(έτσι πρέπει να είναι), αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός μπορώ σε άλλο το τοπικ να στο αποδείξω περίτρανα.

Όταν βρίσκεσαι φιλοξενούμενος σε ένα σπίτι και σε δίνουν να φας τιμάς τον οικοδεσπότη γεύοντας το φαί του και τον υποτιμάς αν παραγγέλλεις φαγητό από έξω να φας μέσα στο ξένο σπίτι.

Εσύ αυτό κάνεις με το να αψηφάς τον κόπο που έκαναν κάποια άτομα εδώ και να στέλνεις λινκ σε ένα άρθρο που έχει και λάθει με σκοπό να προβληθεί ή άλλοι σελίδα και να απαξιώσεις τον κόπο των άλλων.

Ναι έχεις δικαίωμα να ποστάρεις το λινκ γιατί κάτι τέτοιο δεν το απαγορεύουμε εδώ. Αλλά κατά πόσο στέκει ηθικά από την στιγμή που αντίστοιχες πληροφορίες υπάρχουν και εδώ θα το κρίνουν τα μέλη.

Εγώ δεν θα το έκαμνα και ούτε θα το κάνω ποτέ, αλλά εγώ και εσύ προφανώς δεν ήμαστε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

O καθενας βαζει οτι θελει ... στα blog του δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει με το αρθρο που αφορα τα φυτεμενα ενυδρεια! ;)

Αααααχχχχ.............πως τα λες,πως τα λες...... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλα δεν εχουν σχεση με το θεμα! Αν μπορειτε μεταφερετε σε ενα νεο ... ωστε να μεινει καθαρο το υπαρχον!

Επι του θεματος ... αν δεν σας αρεσει κατι απο το blog μου ... αγνοηστε το! Δε μπορω να κανω κατι ... λυπαμαι! Πιστευω θα βοηθησει αρκετα και πολυ κοσμο! Αν ειναι σε λαθος θεμα ... αυτο ειναι το λιγοτερο ... εδω γραφονται τελειως ασχετα με το διαγωνισμο!

Παρακαλω οτι θελετε σε π.μ. ... να μη χαλαμε την ιδεα του διαγωνισμου ... ναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα παιδια τι γινεται με τον διαγωνισμο??? :):)

Εδω οι παλιοι νικητες!!! Τελεια ενυδρεια :)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...