Jump to content

Κλεισαν τα κοραλια


sfedonas

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Εχω ξεκινησει ενα reef ενυδρειο και το εχω σε λειτουργεια περιπου 2 μηνες. Εχω βαλει μανιταρια και αλο ενα ευκολο κοραλι ι πολυποδα νομιζω. εχω 2 foxface 1 clarkii και εναν γιατρο. Τις τελευταιες 2-3 μερες εχω παρατηρισει οτι τα κοραλια εχουν κλεισει χωρις ομως να αποχρωματιστουν. νιτρικο νιτρωδη και αμωνια ειναι οκ. ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? skimmer δν εχω προσεθεσει ακομα καθως το εχω παραγειλει και το περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εχω ξεκινησει ενα reef ενυδρειο και το εχω σε λειτουργεια περιπου 2 μηνες. Εχω βαλει μανιταρια και αλο ενα ευκολο κοραλι ι πολυποδα νομιζω. εχω 2 foxface 1 clarkii και εναν γιατρο. Τις τελευταιες 2-3 μερες εχω παρατηρισει οτι τα κοραλια εχουν κλεισει χωρις ομως να αποχρωματιστουν. νιτρικο νιτρωδη και αμωνια ειναι οκ. ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? skimmer δν εχω προσεθεσει ακομα καθως το εχω παραγειλει και το περιμενω.

Τι εννοεις ειναι οκ;

Πες μας τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ειναι οκ;

Πες μας τιμες.

Και μετρησεις απο τιμες Ca,KH,Mg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Ca KH Mg δν μπορω να ξερω ακομα γιατι δν εχω προμηθευτει τα testakia ακομα. Θα επαναλαβω μετρησεις και 8α σας πω λεπτομερως. κατι που δν ανεφερα ειναι οτι αλαξα τις ωρες φωτισμου. απο 10.00-20.00 και τις εκανα 11.οο-22.οο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η διάρκεια φωτισμού ειναι υπέυθυνη ή οχι για το κλεισιμο, αλλα καλό είναι να πηγαίνεις πιο ομαλά στις αλλαγες τις φωτοπεριοδου. Μια ωρα ανα εβδομάδα θα ηταν καλύτερα κατα την γνώμη μου.

Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να στρωσει γρηγορα γιατι τώρα με το σκίμμερ είχα μεγάλες βλέψεις. Ελπιζω να πανε ολα καλα συντομα και σε λιγο καιρο θα προσθεσω και φωτογραφιες να ακουσω γνωμες για το στησιμο καθως στο θαλασσινο οσο και αν διαβαζω βρισκω τον εαυτο μου ασχετο σε ολο και περισοτερα πραγματα. Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρουμε τιμές ασβεστίου και μαγνησίου δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η διάρκεια φωτισμού ειναι υπέυθυνη ή οχι για το κλεισιμο, αλλα καλό είναι να πηγαίνεις πιο ομαλά στις αλλαγες τις φωτοπεριοδου. Μια ωρα ανα εβδομάδα θα ηταν καλύτερα κατα την γνώμη μου.

Φιλικά, Γιάννης

μια ερωτηση πανω σ'αυτο ποση ώρα πρεπει να τα έχεις τα φώτα ανοιχτα κανονικα?την μερα?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση πανω σ'αυτο ποση ώρα πρεπει να τα έχεις τα φώτα ανοιχτα κανονικα?την μερα?

8-10 ωρες καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου ελπιζω τα παιδια παραπανω να σε καλυψαν!!! Ελπιζω να ανοιξουν γρηγορα τα κοραλακια σου και να τα χαιρεσε!!Μπρεις να κανεις μια αλλαγη νερου αφου δε εχεις skimmer για βοηθησεις το συστημα σου και επισης ηθελα να σταθω στο οτι εχεις δυο foxface!!! Απαγορευτικο για τα λιτρα σου!! Ενα ειναι και υπρεβολη στα λιτρα μας αφου μεγαλωνει παρα πολυ το ψαρι και ταλαιποριται!! Αυτα και απο μενα καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα "μπάνιο" σε γλυκό νερό τις Ζωανθίδες για 25 λεπτά.

Το θέμα ειναι οτι απο χθές το απόγευμα που το έκανα, εχουν ένα περίεργο χρώμα και είναι όλες κλείστες.

Να το επαναλάβω παλι σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εχω ξεκινησει ενα reef ενυδρειο και το εχω σε λειτουργεια περιπου 2 μηνες. Εχω βαλει μανιταρια και αλο ενα ευκολο κοραλι ι πολυποδα νομιζω. εχω 2 foxface 1 clarkii και εναν γιατρο. Τις τελευταιες 2-3 μερες εχω παρατηρισει οτι τα κοραλια εχουν κλεισει χωρις ομως να αποχρωματιστουν. νιτρικο νιτρωδη και αμωνια ειναι οκ. ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? skimmer δν εχω προσεθεσει ακομα καθως το εχω παραγειλει και το περιμενω.

καλήμερα και καλός ήρθες φίλε μου

θα πρέπει να γνωρίζεις οτι είναι απαγορευτικό να τρέχει το σύστημα σου 2 μήνες χωρίς skimmer , λόγω του ότι θα έχεις συσσώρευση οργανικών, ακόμα θα πρέπει να είσαι τυπικός στης βασικές μετρήσεις , έτσι ώστε να έχεις μια πλήρη εικόνα του ενυδρείου σου. Περιμένουμε λοιπόν της μετρήσεις σου γιατί μάλλον δεν είναι καθόλου οκ όπως αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα "μπάνιο" σε γλυκό νερό τις Ζωανθίδες για 25 λεπτά.

Το θέμα ειναι οτι απο χθές το απόγευμα που το έκανα, εχουν ένα περίεργο χρώμα και είναι όλες κλείστες.

Να το επαναλάβω παλι σημερα?

Οχι παλι σημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου ελπιζω τα παιδια παραπανω να σε καλυψαν!!! Ελπιζω να ανοιξουν γρηγορα τα κοραλακια σου και να τα χαιρεσε!!Μπρεις να κανεις μια αλλαγη νερου αφου δε εχεις skimmer για βοηθησεις το συστημα σου και επισης ηθελα να σταθω στο οτι εχεις δυο foxface!!! Απαγορευτικο για τα λιτρα σου!! Ενα ειναι και υπρεβολη στα λιτρα μας αφου μεγαλωνει παρα πολυ το ψαρι και ταλαιποριται!! Αυτα και απο μενα καλη συνεχεια!

+1 :D

Εκανα "μπάνιο" σε γλυκό νερό τις Ζωανθίδες για 25 λεπτά.

Το θέμα ειναι οτι απο χθές το απόγευμα που το έκανα, εχουν ένα περίεργο χρώμα και είναι όλες κλείστες.

Να το επαναλάβω παλι σημερα?

Όχι να μην το επαναλάβεις! ο λόγος για να τις κάνεις μπάνιο σε γλυκό νερό και όχι τόσο χρόνο κιόλλας είναι συνήθως αν έχεις παράσιτα για να πετύχεις οσμωτικό σοκ και κατ' αποτέλεσμα αποπαρασιτισμό.

Είδες να έχεις παράσιτα?

Τις τιμές Ca, Mg, dKH δεν χρειάζεται να τις προσέχεις γιατί αναφέρεις ότι έχεις μόνο μανιτάρια και πολυπς, παίζει σημαντικό ρόλο μια περίοδος προσαρμογής, όσο τα πειράζεις δεν θα ανοίγουν, μην ξεχνάμε ότι είναι ζωντανοι οργανισμοί.

Κάνε καμιά αλλαγή νερού εφόσον δεν έχεις σκίμερ, κάτσε και παρατήρησε τα μήπως κάποιο ψάρι ή παράσιτο τα ενοχλεί και μετά πράξε.

Όταν κάνουμε απότομες κινήσεις στα κοράλλια μας μόνο προβλήματα δημιουργούμε, θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί και σίγουροι σε ότι κάνουμε :hysterical:

Ξαναμέτρα μήπως και έκανες λάθος στις απαγορευτικές μετρήσεις. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρισει να εχουν κατι σαν διαφανο ζελε να κρεμεται απο αυτα ειναι φυσιολογικο? τα μανιταρια εχουν ακομα αριστο χρωμα απλα εινια κλειστα. οι πολυπωδες εχουν θαμπωσει. απο μετρησεις που ξαναεκανα εχω nitrite 0,02mg/l αμμωνια 0,25mg/l και nitrate 1mg/l. αυριο 8α παρω και τα υπολοιπα τεστακια για να τα ελενξω ολα. υπαρχει καπιο ψηφιακο οργανο που να κανει μετρισεις σε ολα τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρισει να εχουν κατι σαν διαφανο ζελε να κρεμεται απο αυτα ειναι φυσιολογικο? τα μανιταρια εχουν ακομα αριστο χρωμα απλα εινια κλειστα. οι πολυπωδες εχουν θαμπωσει. απο μετρησεις που ξαναεκανα εχω nitrite 0,02mg/l αμμωνια 0,25mg/l και nitrate 1mg/l. αυριο 8α παρω και τα υπολοιπα τεστακια για να τα ελενξω ολα. υπαρχει καπιο ψηφιακο οργανο που να κανει μετρισεις σε ολα τα παραπανω?

ποια test χρησιμοποιείς για της μετρήσεις σου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. εκανα και τις υπολειπες μετρησεις. Κh12 Mg1500 Ca 500-600 φοσφορικα 0. Αν μπορει καπιος να μου πει την γνωμη του...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. εκανα και τις υπολειπες μετρησεις. Κh12 Mg1500 Ca 500-600 φοσφορικα 0. Αν μπορει καπιος να μου πει την γνωμη του...

Οι μετρήσεις σου εαν είναι σωστές δεν είναι κακές.Απλά σε βρίσκω κάπως ανεβασμένο στο ασβέστιο και καλό θα ήταν η αλκαλικότητα να πέσει 1-2 μονάδες.Στο μαγνήσιο μην δίνει ςκαι πολύ βάση στις μετρήσεις γιατί τα περισσότερα test το βγάζουν ψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. εκανα και τις υπολειπες μετρησεις. Κh12 Mg1500 Ca 500-600 φοσφορικα 0. Αν μπορει καπιος να μου πει την γνωμη του...

χρησιμοποιείς συμπληρώματα μαγνησίου και ασβεστίου , το νερό είναι ωσμώσεις η βρύσης ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το νερο ειναι βρυσης και δεν χρησιμοποιω κανενα συμπληρωμα. Την αλκαλικοτητα πως μπορω να την μειωσω?

ΥΓ1. Απο τα κοραλια κρεμεται ενα ζελε, καμια βοη8εια για το τι είναι?

ΥΓ2. ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το νερο ειναι βρυσης και δεν χρησιμοποιω κανενα συμπληρωμα. Την αλκαλικοτητα πως μπορω να την μειωσω? Οι υψηλές τιμές ίσως να οφείλονται στο νερό βρύσης , η χρήση οσμώσεις θα ήταν ότι καλύτερο.

ΥΓ1. Απο τα κοραλια κρεμεται ενα ζελε, καμια βοη8εια για το τι είναι? Τα κοράλλια σου είναι στρεσαρισμένα

ΥΓ2. ευχαριστω για τον χρονο σας

Το ποιο ανησυχητικό είναι η τιμή του μαγνησίου , θα σου πρότεινα μιας που χρησιμοποιείς νερό βρύσης , να κανείς κάποιες αλλαγές με ένα αλάτι όπως το kent που είναι φτωχότερο του tropic marine στης βασικές τιμές .

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω. Παντως για το αρχικό πρόβλημα νομίζω πως βρήκα τι φταίει. Εκείνη την περίοδο που άρχισε το προβλημα ειχα προσθεσει στο συστημα βανες και Τ οπου υποψιαζομαι οτι δεν ήταν ανοξοιδωτα. τα αφαίρεσα σημερα και περιμενω να δω καποι βελτιωση. λογικα φταίει ο χαλκος.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω. Παντως για το αρχικό πρόβλημα νομίζω πως βρήκα τι φταίει. Εκείνη την περίοδο που άρχισε το προβλημα ειχα προσθεσει στο συστημα βανες και Τ οπου υποψιαζομαι οτι δεν ήταν ανοξοιδωτα. τα αφαίρεσα σημερα και περιμενω να δω καποι βελτιωση. λογικα φταίει ο χαλκος.

Μέτρα των για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...