Jump to content

Βοηθεια για φιλτρο


Sa33uke

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω στην επιλογη καταλληλου φιλτρου για το ενυδρειο μου.

Ειναι 120 λιτρων και εχει το φίλτρο εσωτερικα.Μαλλον ομως δεν ειναι και τοσο καλο γιατι το νερο εχει μια θολουρα και απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο δυνατο το φιλτρο ωστε να καλυπτει τα λιτρα μου. το θέμα ειναι οτι δεν γνωρίζω τον τυπο του υπαρχοντος φίλτρου, το μόνο που ξερω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι μαλλον κινεζικο,και στο φιλτρο μεσα εχει 2 σφουγγαρια και μια καλτσα με μειγμα κεραμικων. Μου προτειναν να βάλω ενα εξωτερικο φίλτρο ομως δεν ξερω πιο. :D

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω στην επιλογη καταλληλου φιλτρου για το ενυδρειο μου.

Ειναι 120 λιτρων και εχει το φίλτρο εσωτερικα.Μαλλον ομως δεν ειναι και τοσο καλο γιατι το νερο εχει μια θολουρα και απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο δυνατο το φιλτρο ωστε να καλυπτει τα λιτρα μου. το θέμα ειναι οτι δεν γνωρίζω τον τυπο του υπαρχοντος φίλτρου, το μόνο που ξερω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι μαλλον κινεζικο,και στο φιλτρο μεσα εχει 2 σφουγγαρια και μια καλτσα με μειγμα κεραμικων. Μου προτειναν να βάλω ενα εξωτερικο φίλτρο ομως δεν ξερω πιο. :hysterical:

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

ενα 2213 , ενα φλουβαλ 305 , ενα 2215 για εκει σε βλεπω :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θολούρα; Μπορείς να βάλεις μια φωτό;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Πόσοα ψάρια έχεις σε αυτό?Δώσε μας όσες πληροφοριες μπορείς(αλλαγή νερού,μετρήσεις...).

:D

Link to comment
Share on other sites

ενα 2213 , ενα φλουβαλ 305 , ενα 2215 για εκει σε βλεπω :D

Εννοεις τα eheim φανταζομαι ε?

Τα βρήκα σε ενα σαιτ αυτο είναι κομπλέ?

τι πρέπει να βάλω εγω εξτρα για να λειτουργήσει το ενυδρειο;

επειδή θα το επιχειρήσω πρώτη φορά να αλλάξω το ενσωματομένο φίλτρο μπορώ να βρώ κάτι πχ οδηγίες τοποθέτησης του φίλτρου?

και κατι ακομα

πρέπει να τρυπησει το ενυδρειο για να μπει το εξωτερικο φίλτρο η περναει κατω απο το καπακι οπως περνουν τωρα τα καλώδια για το ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θολούρα; Μπορείς να βάλεις μια φωτό;

δυστυχώς δεν μπορώ να σας το δείξω σε φωτογραφία γιατι δε φαινεται.

ομως συγκριτικά με τις φωτογραφίες που ανεβάζουν μέλη στο φορουμ το δικο μου νερο φαινεται οτι δεν ειναι τοσο κρυσταλινο. ειναι σαν να εχει μεσα σκονη(μικρους κοκους ποθ φαινονται στο φως)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Πόσοα ψάρια έχεις σε αυτό?Δώσε μας όσες πληροφοριες μπορείς(αλλαγή νερού,μετρήσεις...).

:D

το ενυδρειο τρεχει περιπου 7 μηνες

αλλαγες νερου 25% ανα 2 εβδομαδες

απο ψαρια εχει gappies, cardinal tetra, arlequins,siamensis

14 ψαρακια συνολο 2-3cm το καθενα

μετρησεις: ph7,2

gh7

kh6

no2 0

no3 10

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το διπλο-post

Εχω ανεβασει μερικεσ φωτο απο το ενυδρειο και το φιλτρο που

εχει αυτη τη στιγμη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37726

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα διαυγες φαινεται το νερο στις φωτο του αλλου ποστ.

Οι μετρησεις δεν ειναι κακες (εκτος οτι καπαια ψαρια θελουν πιο μακαλο και αλλα πιο σκληρο).

Δωσε και μια μετρηση αμμωνιας και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...