Jump to content

Σαλιγκάρια Melanoides Tuberculata


Recommended Posts

Εχω γεμίσει με δάυτα.... πολλαπλασιάζονται ραγδαία και σε λίγο δεν θα έχω λευκη άμμο αλλα μόνο σαλιγκάρια

Απ' οτι διαβασα δεν ειναι πρόβλημα (μάλλον καλό μου κανουν) αλλα αισθητικά δεν μου αρέσουν.

Για πείτε καμια λύση; Τι να κάνω;

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα Anentome Helena;

Τι γινεται με θερμοκρασίες δίσκων;

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα έλεγα μια παγίδα,ώστε να μειώσεις κάπως τον αριθμό τους.Είμαι ενάντια στην χρήση φαρμάκων.Επίσης δεν θα πρότεινα την μείωση της τροφής,μιας και μιλάμε για δίσκους.Μπορείς να μαζέψεις κάποια και το βράδυ.

Για δες και το ακόλουθο άρθρο για τα Anentome Helena

http://homepage.mac.com/nmonks/Projects/cleahelena.html

:D

Link to comment
Share on other sites

θελω μια μόνιμη λύση και η παγίδα απλα θα τα μειώσει για λίγο...

Ουτε κουβέντα για χρίση φαρμάκων...

Ελεγα μηπως τα Anentome Helena τα εξολοθρέυσουν με φυσικό τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι με τα helena θα έχεις αποτελέσματα. να ξέρεις όμως ότι μετά θα έχεις helena αντί Tuberculata. Βέβαια τα helena δεν αναπαράγονται με τέτοιους ρυθμούς ενώ μπορείς πάντα να δίνεις και σε φίλους που ίσως θέλουν. θα έλεγα πρώτα να δοκιμάσεις με μία παγίδα και μετά να πας σε πιο δραστικά μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κι αυτό αν δεν το έχεις διαβάσει :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36078

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω γεμισει με αυτα!! Αλλα δεν με ενοχλουν!! Ισα ισα που ομορφαινουν το ενυδρειο!!.. ειχα δει ενα τυχαια οταν πρωτοεστησα το ενυδρειο και επιασα να το βγαλω αλλα μου γλιστρησε και επεσε κατω!! Μετα το ειχα ξαναδει να τριγυριζει και δεν εδωσα σημασια! Μεχρι που καποια μερα ειδα μικρουλια μικρουλια σαλιγκαρακια σε μια γωνια! και τα αφησα και μεγαλωσαν! Τωρα αυτα φαινεται θα αναπαραγονται συνεχεια!! ... Εχω ομως να κανω μια ερωτηση!! Θα παθει τιποτα κακο το ενυδρειο μου αν τα αφησω?? γιατι διαβασα οτι θα χαμηλωσουν το kh(κατι τετοιο)!!

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κατι αλλα σαλιγκαράκια "λαθρεπιβάτες" στρογγυλά όμως μικρου μεγλεθους.. Μήπως ξερει καποιος την ονομασία τους; Ποτέ δεν είχα καποιο προβλημα με αυτά.. Ίσα ίσα καθαρίζουν το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κι αυτό αν δεν το έχεις διαβάσει :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36078

..κοιτα να δεις, που στο τελος θα τα συμπαθήσω :hysterical: (ωραίο άρθρο!)

Link to comment
Share on other sites

Οι υψηλές τιμές ΚΗ βοηθούν στην ανάπτυξη των σαλιγκαριών (γενικώς) και ο χαμηλός τα περιορίζει. Επίσης ο μεγάλος πληθυσμός σαλιγκαριών είναι ικανός να ρίξει αισθητά το ΚΗ και κατά συνέπεια (όχι άμεση βέβαια) το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

..κοιτα να δεις, που στο τελος θα τα συμπαθήσω :D (ωραίο άρθρο!)

1) Ανακυκλώνει και αερίζει τον βυθό με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει την δημιουργία αναερόβιων περιοχών που είναι επικίνδυνες για τα ψάρια.

2) Τρώει τροφές και σάπιες ρίζες εντός του βυθού όπου μπορούν κατά την αποσύνθεσή τους να ρυπάνουν το νερό.

3) Προειδοποιούν με την συμπεριφορά τους για την ποιότητα του νερού. Αν τα δούμε εκτός νερού μπορεί να σημαίνει πως το νερό μας είναι κακής ποιότητας ή χαμηλής οξυγόνωσης.

Πως να μην τα συμπαθησεις μετα????? :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρε Αντρίκο! :D

Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις νεκρά σαλιγκάρια μέσα σε δισκοενυδρείο, όπως δεν θα έβαζες ποτέ ασβεστολιθικές πέτρες.

Αν θες να μειώσεις άμεσα τον αριθμό τους, μιας και έχεις άμμο είναι εύκολο αρκει να μην τρομάξουν τα δισκόνια σου. Πάρε μια μεγάλη απόχη και κοσκίνισε τον βυθό, θα μαζέψεις κανένα κιλό έτσι... θα σου ΄'ελεγα να μειώσεις το τάισμα ή να τα<ςιζεις περισσότερες φορές κι από λίγο αν δεν είχες δίσκους αλλά... έχεις δίσκους... :hysterical: Απλά όποτε μπορείς βγάζε μερικά με την απόχη, νομίζω είναι η καλύτερη λύση και θα απομακρύνεις και νεκρά σαλιγκάρια που (αν αυξηθούν πάαααρα πολύ τα νεκρά) μπορεί να αρχίσουν να βγάζουν ασβέστια, είχε γίνει στο δικό μου που έχω το ίδιο θέμα αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες μάλλον τα νέα σαλιγκάρια απορρόφησαν το ασβέστιο των νεκρών και πάλι απ' την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...