Jump to content

Nα το και το δικο μου...


Giannis_4

Recommended Posts

1. Δεν φιλτραρεται ετσι το νερο με τυρφη.

Πρεπει να περναει καλα απο μεσα το νερο απο την τυρφη για αυτο την βαζουμε μεσα στο φιλτρο να πιανει ενα στρωμα του, και επισης να προσεξεις να μην την βαζεις σφιχτη μεσα στην "καλτσα", αλλα να ειναι "αφρατη" για να μπορει να περναει το νερο απο μεσα της.

(αν και το πιο καλο ειναι να γινεται επεξεργασια σε δοχειο προετοιμασιας για μερικες μερες πριν την αλλαγη)

2. Συντομα

3. Η φλογερα που σου λεει και ο Dark

4. Αν ειναι αυτο το φυτο τελικα, ΟΚ. Αν και θα προτιμουσα την cabomba που ειναι πιο "πυκνη".

5. Ναι δεν χρειαζεται. Ασε που διωχνει το διοξειδιο που θελουν τα φυτα την ημερα. Αν παρατηρησεις ελλεψη οξυγονου τις νυχτερινες ωρες, βαλτη με χρονοδιακοπτη μερικες ωρες το βραδυ.

1 και ο μαστορας απο το petshop μου ειπε να το βαλω μεσα στο φιλτρο αλλα δεν χωράει με τιποτα και ετσι την εβαλα διπλα στην εισοδο.

2 σύντομα...

3 που λες να την βαλω?

4 θα ηθελα να κανω μερικες αλλαγές στις θεσεις των φυτων αλλα φοβάμαι μην πάθουν τιποτα,ασε που τα περισσότερα ειδα και επαθα μεχρι να τα σταθεροποιήσω γιατι δεν ειχαν ριζες τις προκοπής για να κρατηθούν.

5θα δω για την νύχτα...

Θα ηθελα να μου πεις αν το ΝΟ3:5 που εχω ειναι προβλημα.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Καποια αλλη αποψη παιδες για το φρεσκο set up??? :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

1 και ο μαστορας απο το petshop μου ειπε να το βαλω μεσα στο φιλτρο αλλα δεν χωράει με τιποτα και ετσι την εβαλα

3 που λες να την βαλω?

Θα ηθελα να μου πεις αν το ΝΟ3:5 που εχω ειναι προβλημα.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

1. Κανε χωρο

3.

3. Το spraybar θα το προτιμουσα στην στενη πλευρα του ενυδρειου δεξια. Αν δεν χωραγε θα το πριονιζα.

Τα ΝΟ3 στο 5 ειναι οτι τελειοτερο, ουτε πολλα για να ενοχλουν τα ψαρια, ουτε μηδενικα για να μην εχουν φαι τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Κανε χωρο

3.

Τα ΝΟ3 στο 5 ειναι οτι τελειοτερο, ουτε πολλα για να ενοχλουν τα ψαρια, ουτε μηδενικα για να μην εχουν φαι τα φυτα.

Ξερεις...αν δεν παθεις δεν θα μαθεις κι εγω απο οικονομικης αποψης εχω παθει πολλα απο την απειρία μου. Καπως ετσι εγηνε και με το φυλτρο.

Δεν ξερω πως λεγοντε αυτα που εχει μεσα και δεν ξερω τι πρεπει να βγαλω για να το χωρεσω...(ειμαι πονεμενη ιστορια!!!)

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη θέση για το spraybar είναι αυτή που λέει ο Delta66. Ετσι θα δημιουργήσεις περισσότερο και καλύτερο στροβιλισμό του νερού.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη θέση για το spraybar είναι αυτή που λέει ο Delta66. Ετσι θα δημιουργήσεις περισσότερο και καλύτερο στροβιλισμό του νερού.

Δικαιο εχεται και μαλλον θα το κανω αλλα θα σας πω και τον λογο που το εβαλα εκει...στα δεξια του ενυδρειου ειναι ο υπολογηστης που καθομαι αρκετες ωρες και καταλαβαινετε οτι ποιο πολυ ωρα το κοιταζω απο εκεινη την γωνια και ηθελα να εχω καλητερη ορατοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μελετησε για το φιλτρο και φτιαχτο.

Δεν κοιτας τη θεα τοσο οσο τη σωστη λειτουργεια, και δεν ειναι αναγκη να ειναι τελειως μεσα στο νερο το spraybar και να σου χαλαει τη θεα.

Link to comment
Share on other sites

mod note

η συζητηση για την τυρφη συνεχιζεται εδω

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

:) Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...