Jump to content

Red Sea Max 130l


tolis001

Recommended Posts

γεια σας μετα απο καιρο υπομονης επιτελους ξεκιναω.πηρα ενα red sea max 130l.

το γεμισα πριν 3 μερες με νερο απο α/ο κ χθες του εβαλα 15 κιλα αραγωνιτη.αλατοτητα εχω 1,023.εβαλα δεξια απο το σκιμερ ανθρακα κ φωσφορο.επισης εβαλα κ εναν κυκλοφοριτη marea 2400l/h.απο δευτερα λεω να βαλω και τον βραχο.

επισης θελω να ρωτησω κατι τους κατοχους red sea η οσων μπορουν να βοηθησουν...σημερα καποια στιγμη οι δυο αντλιες που επιστρεφουν το νερο αρχισαν να κανουν διακεκομενη λειτουργια κ να πετανε αμμο η σαν να πεταγαν αερα.βεβαια μεχρι εκεινη την στιγμη το σακουλακι με το φωσφορο κ τον ανθρακα το ειχα αναμεσα σε σκιμερ κ θερμοστατη αλλα επειδη φοβηθηκα μηπως κοβουν την ροη το εβαλα δεξια του σκιμερ.οταν εβλεπα ομως οτι εκαναν οι αντλιες διακεκομενη λειτουργια τις εκλεινα κ τισ αναβα παλι κ ολα μετα ηταν καλα, τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη ελπιζω να χαιρεσε εναν ωραιο μικρο υγαλο σε λιγο καιρο!!! Ο αερας που βγαινει απο τις αντλιες ειναι γιατι τα σακουλακια με αν8ρακα αντιφως που βαζεις μειωνουν τη ροη προς τους κυκλοφορητες με αποτελεσμα να σου βγαζουν αερα!!Δουλεψε με τις θεσεις απο τα σακουλακια και θα το βρεις αν οχι υπαρχουν ειδικα εξαρτηματα για το red sea που μπαινουν μπροστα για αυτη ακριβως τη χρηση και ειναι και οικονομικα σε κοστος 20-25 ευρο!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελεις να κανεις reef ,ανεβασε την αλατοτητα στο 1026.Ριξε γιαυτο το λογο κατευθειαν αλατι στο νερο,αφου δεν εχεις ακομα ζωντανο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.redseafish.com/redseamax/downlo...manual%20EN.pdf

Θα σε βοηθήσει πολύ.. :D

* διάλυσε το αλάτι σε ένα κουβά πρώτα και ρίξε λίγο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το ανθρακα και τον αντιφωσφορο θα τον βαλεις στο διαμερισμα που ειναι κατω απο τις αντλιες επιστροφης,

πρωτα ο ανθρακας και απο πανω ο αντιφωσφορος. :D

καλη επιτυχια στο ξεκινημα σου και οτι αλλο χρειαστεις ρωτας. :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν το αφησω δεξια απο το σκιμερ οπως το εχω υπαρχει προβλημα η δεν γινεται κατι σωστα?επισης στον κουβα που θα διαλυσω το αλατι θα βαλω κ μια αντλια μεσα κ θα το αφησω για 1 μερα περιπου?επισης ποια ειναι τα επομενα βηματα μου?ζωντανο βραχο ποτε λετε να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομη εβαλα το Surface Skimming που ειδα οτι ειναι καλυτερη η λρειτουργια του σκιμερ με αυτο.κ εβαλα τον ανθρακα κ το φωσφορο εκει κ λειτουργουν ολα καλα τωρα.τι λετε εσεις?επισης η σταθμη του νερου μεχρι που ειναι καλο να παω?

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος της στάθμης ΠΡΕΠΕΙ να είναι τόσο ώστε να δουλεύουν οι αντλίες επιστροφής κανονικά και να μην τραβάν αέρα και σου πετάνε μέσα στο ενυδρείο φυσαλίδες,

εμπειρικά σου λέω ότι εάν δεις πίσω στο sump, στο διαμέρισμα που είναι μετά το skimmer (εκεί που βάζεις τον θερμοστάτη) και το νερό τρέχει σαν ''καταραχτης'' τότε είναι 100% σίγουρο οτι οι αντλίες σου θα ρουφήξουν αέρα, πρέπει να είναι το νερό τόσο ώστε να καλύπτει επαρκώς το δiαμερισμα αυτο 3-4 πόντους περιπου,

και η στάθμη μέσα στο surface skimming box να είναι 0.5-1 cm απο τα κατω απο ''δοντακια'', ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω.

εγω το εχω ως εξης : εισαγωγη του νερου απο το skimming box, υαλοβαμβακας, ενα σφουγγαρακι λεπτο κατω απο αυτον και πανω απο την αντλια του σκιμμερ, και μετα το σκιμμερ και κατω απο τις αντλιες επιστροφης ανθρακα και υαλοβαμβακα, τα οποιοα ομως τα εβαλα σε εξωτερικο φιλτρο μονα τους για ευκολια αλλαγης και τρεχουν και καλυτερα και οι αντλιες.

οσο για το νερο στο βαρελι η οπου το ετοιμαζεις καλο ειναι να το αφηνεις με κυκλοφορια τουλαχιστων 24 ωρες, και εχοντας μεσα ξαι ενα θερμαντικο σωμα ρυθμισμενο να σου εχει τη θερμοκρασια τοσο οσο στο ενυδρειο σου,

και για να λιωνει πιο ευκολα το αλατι και για να ειναι ετοιμο στην αλλαγη με την ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο σου. επισεις πρεπει να ανεβαζεις και το KH τοσο οσο ειναι και στο νερο του ενυδρειου σου για να μην πεφτει οταν αλλαζεις νερο.

αλατοτητα μεταξυ 1.025 -1.026.

βραχο μπορεις να βαλεις μολις κατακατσει η αμμος, εγω εχω μεσα κοντα στα 28-30

σβηστα φωτα.. για κανα μηνα περιπου..και υπομονηηηηηηηηηηη να ολοκληρωθει και ο κυκλος..

ps: θα χρειαστεις εναν κυκλοφορητη τουλαχιστων (εγω εχω 2 korallia 2,) μεσα στο ενυδρειο γιατι δυστηχως οι αντλιες επιστροφης ειναι δυσκολο να σου εχουν σωστη κυκλικη κυκλοφορια μεσα..

αυτα τα ολιγα :D

Έγινε επεξεργασία - vellerefond
Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες λιγο με το surface skimming box τι εννοεις εκει?εγω εβαλα νερο μεχρι εκει που τελειωνει το τζαμι κ δουλευουν ολα μια χαρα κ το σκιμερ κ οι αντλιες κ ολα.οσο για το surface skimming box δεν το εβαλα νω πανω το εβαλα μεχρι εκει που ειναι ικανο για να κουμπωσει κ να μην φυγει απο την βαση.

επισης στο εξωτερικο φιλτρο που μπηκαν οι σωληνες στο res sea?

την αλατοτητα την πηγα μεταξυ 1.024-1.025.

επισης αν παρω βραχο με μανιταρια κ πολυποδες θα αντεξουν αυτα?

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια για τον βραχο τι λετε να παρω καλυτερα??επισης εχει κανει κανεις αυτοματη αναπληρωση νερου?

Link to comment
Share on other sites

Την αλατοτητα να την πας στο 1026.Μετα να βαλεις ζωντανο βραχο,να περιμενεις κανοντας και μετρησεις,να στρωσει το ενυδρειο και μετα να βαλεις 1-2 ευκολα κοραλια.Οχι απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησα 7-8 κιλά βράχο στο ενυδρειο. Τωρα τι άλλο πρέπει να κάνω; Βάση για τους βράχους ως μπορω να κάνω; Επίσης πρέπει να ρίχνω τροφή τώρα που στρωνω;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες ολο τον ζωντανο βραχο που θελεις ή θα βαλεις κιαλλον?

Αν ειναι ολη η ποσοτητα,δεν κανεις τιποτα.Κλειστα φωτα και αναμενεις μετρωντας αμμωνια και ΝΟ2.Οταν μηδενισουν,ριχνεις λιγη τροφη,μετρας την επομενη αν ειναι ακομα 0 και με μια αλλαγη νερου(ισως και περισσοτερες) για να μειωθουν τα ΝΟ3,μπαινεις στην διαδικασια να αρχιζεις να αναβεις σιγα σιγα τα φωτα και να βαζεις καποιο σαλιγκαρι και καποιον ερημιτη.

Link to comment
Share on other sites

Μη κανεις τιποτα κλειστα φωτα και υπομονη μολις βαλεις και τον υπολοιπο αρχισε μετρησεις μολις ΝΟ2 και ΝΟ3 γινουν μηδενικα αναψε σιγα σιγα φωτα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μεγάλη βοήθεια μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω στην Δυτικα προαστεια υλικά για βάση βράχου;

Link to comment
Share on other sites

Για δυτικα προάστεια δεν ξέρω, αν θελεις για Πειραιά.

Βασικά ψαξε εκει που εχουν PVC και Plexiglass.

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα/φωτα, παρε προστατευτικα για φωτα φθοριου.

Οπως βλεπεις, ειναι μια χαρα. Ειναι και διαφανα (σχεδον)!

Κοστος 90λεπτα η σχαρα. Σουμα 6 ευρω για ολο το ενυδρειο μου.

post-16169-1269011559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...