Jump to content

Αγανάκτηση


froso

Recommended Posts

Φίλοι μου γειάσας

Μόνο εσείς είμαι σίγουρη οτι θα με καταλάβετε.

Χθες πήγαμε στη Λουτσα για καφέ σε μιά σουπερ υποτίθεται καφετέρια,πριν προλάβω να κάτσω τι βλέπω???σε κάθε τραπέζι υπήρχε ένα ποτηράκι με λίγο χαλίκι 3 δάχτυλα νερό και ....1 μονομάχος για διακόσμηση.

Καταλαβαίνετε τι έγινε βέβαια άκρη δε βγήκε.Φύγαμε άρον άρον. :lmao: ...........

Βρε παιδιά από που έχει ξεκινήσει αυτή η ιστορία???

Γιατι και τα καταστήματα τους .εχουν έτσι??? :thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει επικρατησει το οτι οι μονομαχοι πρεπει να ειναι μονοι τους, το μονο που είναι σωστο, και το οτι δεν ειναι ζωηρα ψαρια συν το οτι δεν μεγαλωνουν πολυ, ο δικος μου ειναι 6 εκ. σκεψου να ηταν σε 1 λτ νερο......, και για δικη τους διευκόλυνση τους βαζουν σε ποτηρια του κονιακ και οταν πας να τον παρεις σου λενε το γνωστο παραμυθι για να σε πείσουν πως «ο μονομαχος δεν χρειαζεται χωρο και φυσικα οχι ενυδρειο και δεν βλεπεις εμεις που τους εχουμε και ειναι μια χαρα ..."

Υποθετω και στην καφετερια τις ιδιες δικαιολογιες θα σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον λόγω του λαβύρινθου που έχουν μπορούν να αναπνέουν και οξυγόνο. Αυτό βέβαια συμβαίνει όταν οι συνθήκες του νερού είναι θανατηφόρες για ένα κοινό ψάρι. Σε κανονικές συνθήκες όπου υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο αναπνέουν όπως όλα τα ψάρια. Επομένως καταλαβαίνεις οτι βάζοντας ένα μονομάχο να ζει σε ένα ποτήρι ή σε μια γυάλα χωρίς φιλτράρισμα τον αναγκάζεις να ζει στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε pet shop γυάλα που χωρίζεται στην μέση και βάζουν από την μια πλευρά και από την άλλη 2 αρσενικούς μονομάχους. Καταλαβαίνετε τι γίνετε??? Πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία. Είναι βασανιστήριο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειδα σε ενα αλλο φορουμ !<<ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΙΕΣ!...>> ...συμφωνο και επαυξανω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω δει σε pet shop γυάλα που χωρίζεται στην μέση και βάζουν από την μια πλευρά και από την άλλη 2 αρσενικούς μονομάχους. Καταλαβαίνετε τι γίνετε??? Πρέπει να σταματήσει αυτή η ιστορία. Είναι βασανιστήριο για τα ψάρια.

25589[/snapback]

Όσο το τζαμι μένει στη θέση του δεν υπάρχει πρόβλημα αντίθετα είναι κάτι που κάνει καλο σε αυτά τα ψαρια η κίνηση αυτή λέγεται flaring και γίνετε η για εντυπωσιασμό σε κάποια θηλυκιά η για εκφοβισμό προς άλλους αρσενικούς η οποιοδήποτε κίνδυνο ακόμα και στο δάκτυλο μας.

Είναι το ίδιο με το να βάζουμε ένα καθρεπτάκι μέσα στο ενυδρείο

ΥΓ. και για να μην παραξηγηθούν τα λόγια μου το καλο που κάνει αυτή η κατάσταση στα ψαρια αυτού του είδους είναι ότι ανοίγει η ουρα (σκοπός να φτάσει στις 180 μοίρες) και τα πτερύγια στα θηλυκά δε τα κάνει πιο "ενεργητικά" και τα προετοιμάζει για το ζευγάρωμα.

ΥΓ2. το ποτήρι είναι έγκλημα :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν κανει να ειναι σε συνεχη βαση αλλα καποια λεπτα την ημερα

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν κανει να ειναι σε συνεχη βαση αλλα καποια λεπτα την ημερα

27039[/snapback]

Έχεις απόλυτο δίκαιο 3 - 4 πεντάλεπτα την ημερα είναι αρκετά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

.

Φίλε tsigklas, την υπογραφή που είδες σε άλλο φόρουμ (όχι ποτηράκια, αλλά βάζα), στο εξής θα την βλέπεις συχνότερα και εδώ... :wootwoot:

Θέλω να πω ότι οι Μονομάχοι αλλά και γενικότερα τα λαβυρινθόψαρα, ανεξάρτητα από το νερό και την ύπαρξη ή όχι φίλτρου, παίρνουν τακτικές "ανάσες" και από την επιφάνεια. Δεν μπορούν να ζήσουν μόνο από τα βράγχια.

Επίσης, σχετικά με το φλέρινγκ, καλό θα είναι να μήν γίνεται συνέχεια, αλλά μόνο για λίγα λεπτά κάθε μέρα, για λόγους εκγύμνασης κυρίως, αλλά και διατήρησης ενδιαφέροντος-ενεργητικότητας, από μεριάς ψαριού. Το συνεχές έχει αρνητικά αποτελέσματα και καλό είναι να αποφεύγεται. Προσωπικά, αφιερώνω 2-3 λεπτά την ημέρα σε αυτή τη διαδικασία, για κάθε ένα από τους 33 Μονομάχους που διατηρώ (σε Multi ενυδρεία ιδιοκατασκευές, που θα παρουσιάσω σύντομα κι εδώ).

Το θέμα της διαβίωσής τους σε γυάλες (!) ή ακόμα χειρότερα σε βάζα και ποτήρια - έχω δει σε μαγαζί να έχουν σε ~200 ml νερό ψάρι! - είναι μεγάλο και σοβαρό και θα ήθελα κάποια στιγμή να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι πάνω σε αυτό. (πρόσφατα, επαγγελματίας ανάρτησε φωτογραφία τέτοια σε άλλο φόρουμ, διαφημίζοντας την "πραμάτια" του και κανείς δεν αντέδρασε!)

Ελπίζω μόνο, να καταφέρουμε να συντονιστούμε, όσοι ενδιαφερόμαστε. Εύχομαι σύντομα να μπορέσουμε να συγκεντρωθούμε πολλές φωνές σε μία και ΔΥΝΑΤΗ, ώστε να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα, επαγγελματίας ανάρτησε φωτογραφία τέτοια σε άλλο φόρουμ, διαφημίζοντας την "πραμάτια" του και κανείς δεν αντέδρασε!)

29037[/snapback]

Πως δεν αντέδρασε....

Κάποιος είπε "νόστιμο" περνώντας προφανώς τους μονομάχους για ελιές :wootwoot::wootwoot::wootwoot: (ξέρεις εσυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...