Jump to content

ξεκινημα....


Recommended Posts

Καλημερρα σε ολους.Ελπιζω να ειχατε καλο σαβατοβραδο.Εγω ξεκινησα το ενυδρειο το Σαβατο το πρωι.Τα φυτα που εβαλα ειναι anubias barteri v. barteri cryptocoryne backetti bacopa monnieri.To υποστρομα ειναι της jbl και ferropol υγρο της ιδιας εταιρειας καθος επεισεις και σταγονες της ferropol για καθημερινη χρηση.Ο φωτισμος ειναι μια λαμπα φθοριου ασπρη απλη 18watt.Οι διαστασεις του ενηδρειου ειναι 90/30/50.Θα ηθελα τις παρατηρεισεις σας και τις συμβουλες σας.Ευχαρηστω. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα. Καλύτερα να κανεις μια πιο εκτενή παρουσιαση του ενυδρείου σου, συνοδευόμενη κ απο φωτογραφιες, για να μπορέσουν οι φιλοι του φορουμ να βοηθήσουν καλύτερα και να βοηθηθεις κ εσύ περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα. Καλύτερα να κανεις μια πιο εκτενή παρουσιαση του ενυδρείου σου, συνοδευόμενη κ απο φωτογραφιες, για να μπορέσουν οι φιλοι του φορουμ να βοηθήσουν καλύτερα και να βοηθηθεις κ εσύ περισσότερο..

Το κακο ειναι πως δεν ξερω πως γινεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε μια τέτοια φόρμα

εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Διαστάσεις:

Όγκος:

Κατηγορία:

Φυτά:

Ψάρια / Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο:

Φωτισμός:

Διάρκεια φωτισμού:

Φιλτράρισμα:

Θερμοστάτης:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Αλλαγές νερού:

Θερμοκρασία:

Άλλες πληροφορίες:

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι πως δεν ξερω πως γινεται αυτο.

αν εννοεις για τις φωτογραφιες

1)βγαλε απλα με την φωτογραφικη σου

2)περνα τες στον Η/Υ

3)αλλαξε την αναλυση τους σε 900χ1200

4)γραψε εδω την απαντηση σου κανοντας επισυναψη τις φωτογραφιες

οσο για την παρουσιαση που σου ειπε το παιδι απο πανω,,απλα πες περισσοτερα λογια για το ενυδρειο σου-οτιδηποτε νομιζεις οτι θα φανει χρησιμο π.χ. κοιτα εδω

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή! Κάποιες πολύ βασικές συμβουλές για το ξεκίνημα ενός φυτεμένου ενυδρείου χαμηλών απαιτήσεων είναι οι παρακάτω:

-Η λάμπα που περιγράφεις είναι λογικά Τ8 και μάλλον θα ήταν καλό να την αντικαταστήσεις κάποια στιγμή με μιά αντίστοιχη σε φάσμα που ευννοεί την φωτοσύνθεση των φυτών (πχ sylvania grolux, osram fluora κλπ)

-Καλό θα ήταν επίσης να προσθέσεις ένα ανακλαστήρα

-Η φωτοπερίοδος θα ήταν μάλλον καλό να ξεκινήσει από 8 ώρες και θα μπορούσε αργά και σταδιακά να ανέβει στις 9 με 10

-Υγρό λίπασμα δεν θα επέλεγα να ρίξω σε ενυδρείο με τόσο μικρή φυτομάζα και φυτά αργής έως μέτριας ανάπτυξης. Προσωπικά θα προτιμούσα κάποιες ταμπλέτες γενικής λίπανσης στις ρίζες (στις κρυπτοκορίνες και τη bacopa)

Το υπόστρωμα ίσως δεν ήταν απαραίτητο αλλά μια που υπάρχει καλό θα ήταν να το εκμεταλλευτείς φυτεύοντα κι άλλα φυτά χαμηλών απαιτήσεων, κάτι που ούτως ή άλλως είναι πολύ χρήσιμο και ωφέλιμο για την ποιότητα του νερού και τα ψαράκια που ζουν στο ενυδρείο

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή συνέχεια και καλό διάβασμα στις ανάλογες κατηγορίες

Έγινε επεξεργασία - gramp
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε μια τέτοια φόρμα

εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Διαστάσεις:90/30/50

Όγκος: 130λιτρα

Κατηγορία:Κοινονικο

Φυτά:anubias barteri v barteri crypyokoryne bacetti bacopa monieri

Ψάρια / Άλλα είδη: χωρις ψαρια

Διακοσμητικά υλικά: οχι

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) εμφανη απο 3 πλευρες

Φόντο:

Φωτισμός: 1 λαμπα θφοριου απλη 18watt

Διάρκεια φωτισμού: 11 ωρες

Φιλτράρισμα: εσωτερικο eheim 2021 500l/h

Θερμοστάτης: gager 250watt

Λίπανση: jbl υποστρομα, υγρο για ξεκινημα, σταγονες για καθε μερα(ολα σε συσκευασια jbl

Παροχή CO2: οχι

pH: >8.4

Γενική σκληρότητα (GH): 300(17,0)ppm(dGH)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):>300(17.0)ppm(dKH)

Αμμωνία (ΝΗ3): δεν εχω τετοια μετρηση

Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.5ppm(mg/l)

Νιτρικά (ΝΟ3): <20ppm(mg/l)

Αλλαγές νερού: καμια αλλαγη ξεκινησα εχθες

Θερμοκρασία: 23c

Άλλες πληροφορίες: To ενυδρειο μισογεματο απο νερο, και στρωμενο κατω με χαλικη 2-3mm

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς:

-μειωσε τις ώρες φωτισμου σε 8

-ανέβασε θερμοκρασια στους 24-26 βαθμούς

-ειναι πολύ σημαντικη η μέτρηση της αμμωνίας, ειδικα σε νεοστημένο ενυδρείο..

-κανε υπομονή γτ θέλει στρώσημο το φίλτρο σου (διαβασε στο φορουμ για τον κύκλο του αζώτου)

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς:

-μειωσε τις ώρες φωτισμου σε 8

-ανέβασε θερμοκρασια στους 24-26 βαθμούς

-ειναι πολύ σημαντικη η μέτρηση της αμμωνίας, ειδικα σε νεοστημένο ενυδρείο..

-κανε υπομονή γτ θέλει στρώσημο το φίλτρο σου (διαβασε στο φορουμ για τον κύκλο του αζώτου)

Aυτο που παρατηρω ειναι οτι στα τζαμια εχουν δειμηουργηθει γραμες απο λατι η δεν ξερω τι αλλο ειναι.Εχουν δηλαδη γινει γραμμες απο τον πατο ,εχρει την κορυφη. Ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

χωρις photos δυσκολα θα βοηθηθείς..

Mηπος μπορεις να με βοηθησεις και σ αυτο το? Δεν ξερω πως γινεται,Εχω ψηφιακη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τις photos, τις περνας στον υπολογιστή σου και μετα εκει που γραφεις τα μηνυματα πατας στο "Συνημμένα Αρχεία", τις βρισκεις κ τις ανεβάζεις

Link to comment
Share on other sites

Στελνω φωτο.Μην με κρηνεται αυστηρα ειμαι αρχαρειος ειναι πρωτη φορα και ειναι 2 ημερων.post-17876-1267964368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:D εμμ γιατι δεν το γεμιζεις περισσοτερο?? :hysterical:

2ον...ο θερμοστατης τι επαθε ο κακομοιρης και ειναι ετσι στραβα?(βγαλε τ πλαστικο κατω κατω..)

Link to comment
Share on other sites

:D εμμ γιατι δεν το γεμιζεις περισσοτερο?? :hysterical:

2ον...ο θερμοστατης τι επαθε ο κακομοιρης και ειναι ετσι στραβα?(βγαλε τ πλαστικο κατω κατω..)

Δεν ξερω τι αλλο να βαλω.Ειμαι απο επαρχια και προσπαθω απο το διαδικτιο να ενημεροθο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι αλλο να βαλω.Ειμαι απο επαρχια και προσπαθω απο το διαδικτιο να ενημεροθο.

εννοω με νερο....να το φουλαρεις..δεν υπαρχει λογος να το χεις μεχρι την μεση! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι... γιατι δεν το γεμιζεις μεχρι πανω??? Λοιπον εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον θερμοστατη ή στην πλατη του ενυδρειου ή στα πλαγια οχι στην βιτρινα γιατι δεν ειναι αισθητικα ωραιο! Μαλλον νομιζω οτι θα επρεπε να εχεις βαλει καμια αφισα στην πλατη(αν κανω λαθος διορθωστε με)

Επισης πρεπει να αγορασεις μετρησεις ΝH3/NH4... Παντως το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο!! Αν ειναι στην πορεια να βαλεις μερικα φυτακια ακομα και ισως κανενα ξυλο και θα ειναι αστερι! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι... γιατι δεν το γεμιζεις μεχρι πανω??? Λοιπον εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον θερμοστατη ή στην πλατη του ενυδρειου ή στα πλαγια οχι στην βιτρινα γιατι δεν ειναι αισθητικα ωραιο! Μαλλον νομιζω οτι θα επρεπε να εχεις βαλει καμια αφισα στην πλατη(αν κανω λαθος διορθωστε με)

Επισης πρεπει να αγορασεις μετρησεις ΝH3/NH4... Παντως το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο!! Αν ειναι στην πορεια να βαλεις μερικα φυτακια ακομα και ισως κανενα ξυλο και θα ειναι αστερι! :D

εΝΑς που ασχολητε με αυτα μου ειπε να μην το γεμισο μεχρι επανω μεχρι να στρωσει, Ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φωτο που ανεβαινουν στο φορουμ ως img link μονο μεχρι 800Χ600



Οχι μεγαλυτερες

Εδω εχει οδηγιες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry330323

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το ενυδρειο σου φιλε μου. καταρχην αισθητικα αν θες μπορεις να βαλεις τον θερμοστατη διπλα απο το φολτρο σου θα ανοιξει η εικονα του ανυδρειου. πρωτα ομως θα γεμισεις το νερο μεχρι πανω,, θα βαλεις της αντιστιχες δοσολογιες { φαρμακα } που σου εδωσε το pet shop gia to υπολοιπο του νερου που θα βαλεις.!!! και επιτα αν θες να ρωτησεις εδω ειμαστε.. βεβαια την γνωμη μου σου ειπα για τα παραπανω να κανεις. αν συμφονουν και τα αλλα παιδια.. και καλο θα ηταν αν δες πηγαινε βαλε και κανενα ξυλο και θα σου μαλακωσει και το νερο και θα ειναι και πιο ομορφο. καλη συνεχεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...