Jump to content

κρυψωνα για γαριδες


Recommended Posts

λοιπον επειδη στο ενυδρειο μου εχω γαριδες με τετρα και χανω πολλες απο τις νεογενητες γαριδες

ειχα παντα στο μυαλο μου να δημιουργησω περισοτερες κρυψωνες για να κρυβονται..

ετσι μια μερα που χαζευα βιντεακια στο aquanet tv ειδα ενα τυπο που ειναι εκτροφεας γαριδων να χρησιμοποιει στα ενυδρεια του κατι κρυψωνες φτιαγμενες απο μπαμπου..

ετσι και εγω τον αντεγραψα και δημιουργησα τις δικες μου φτιαγμενες απο ωραιοτατο ελληνικο καλαμι..

οι γαριδες μου εχουν ξετρελαθει και την εχουν κανει τη βασικη τους κρυψωνα.. και τα ψαρια δεν μπορουν να τις φτασουν οταν θελουν να κρυφτουν..

ξερω βεβαια οτι μαλλον καποια στιγμη θα σαπισει και θα χρειαστει να το αλλαξω αλλα δεν πειραζει γιατι ετσι κι αλλιως τσαμπα ειναι :D. μεχρι στιγμης την εχω 10 μερες και ολα οκ ..

για να τη φτιαξω χρησιμοποιησα κοματια απο καλαμι, λαστιχακι απο σουπερ μαρκετ και μια βεντουζα για

στηριξη..

πιστευω πως ειναι καλη περιπτωση για ενυδρεια με λιγες κρυψωνες και για αυτο ανοιξα αυτο το θεμα...

post-15543-1267966984_thumb.jpg

post-15543-1267966997_thumb.jpg

post-15543-1267967009_thumb.jpg

post-15543-1267967018_thumb.jpg

post-15543-1267967030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κακή ιδέα, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται το καλάμι, αν σαπίζει, αν βγάζει στο νερό ουσίες που μπορεί να ενοχλήσουν τα ψάρια γι' αυτό ας περιμένουμε και κάποιον πιο έμπειρο να μας απαντήσει. :D

Link to comment
Share on other sites

απλά πλαστικά καλάμια δεν κάνουν??

Link to comment
Share on other sites

απλά πλαστικά καλάμια δεν κάνουν??

καλυτερα να μην βαζεις πλαστικα στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυσικά καλάμια αργά ή γρήγορα αλλοιώνονται και σαπίζουν στο νερό. Συνήθως όσοι τα χρησιμοποιούν τα περνούν πρώτα με βερνίκι κατάλληλο για χρήση σε δεξαμενές για πόσιμο νερό ή κάποια εποξειδική ρητίνη επίσης κατάλληλη για δεξαμενές πόσιμου.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός πάντως οτι οι γαρίδες όταν αλλάζουν εξωσκελετό (έκδυση) είναι πολύ ευαίσθητες σε επιθέσεις ακόμα και μικρών ψαριών, αν τους διαθέσουμε κατάλληλες κρυψώνες θα μπορούν να κάνουν έκδυση με ασφάλεια.

Μια κατασκευή σαν του φίλου μας ακόμα και με μικρής διατομής σωλήνες pvc καμουφλαρισμένους είναι ιδανική! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι καλη ιδεα για τις ρυτινες για να μη χαλαει το καλαμι..

θα το δοκιμασω την επομενη φορα..

για την ωρα μαζευονται μεσα εκτος απο γαριδες και πολλα σαλιγκαρια και δειχνουν να τσιμπολογανε την ψυχα απο τα καλαμια...

ποιος ξερει ισως να τρεφονται απο αυτη...παντως για την ωρα δεν εχω προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...