Jump to content

Τσακωμοί Botia macracanthus


Recommended Posts

Φίλοι μου γεια σας!

Έχω ένα ενυδρείο 80*35*40=112 L και μέσα σε αυτό φιλοξενώ τα εξής ψάρια:

2 Mikrogeophagus altispinosus (Bolivian ram)

3 Botia macracanthus (Clown loach)

2 Pterophyllum scalare (Angelfish)

5 Paracheirodon axelrodi (Cardinal tetra)

3 Rasbora heteromorpha (Harlequin Rasbora)

1 Hyphessobrycon pulchripinnis (Lemon tetra)

1 Ancistrus sp. Dolihopterous

1 Panoqolus Maccus (Panaque) (L104)

1 Glyptoperichthys joselimaianus (L001) (Δεν είμαι 100% σίγουρος)

3 γλείφτες χρυσοί (SAE)

2 Corydoras aeneus (Bronze Catfish)

2 Corydoras (???)

Πιστεύω πως έχει αρκετά φυτά και ξύλα ώστε να προσφέρει αρκετές κρυψώνες όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Το πρόβλημα είναι πως εδώ και κάτι μέρες παρατηρώ το εξής φαινόμενο: οι 2 από τους 3 Clown έχουν ξεκινήσει να τσακώνονται μεταξύ τους και πιο συγκεκριμένα πιάνονται από το στόμα τους και δαγκώνονται. Εδώ να αναφέρω πως και οι 3 συνυπάρχουν αρμονικά μέσα στο ενυδρείο πάνω από 2 χρόνια. Ο τρίτος εντωμεταξύ είναι σε σχέση με τους άλλους 2 πιο αδύνατος και δεν συμμετέχει ποτέ στους τσακωμούς. Τι μπορεί να συμβαίνει? Μήπως είναι ένδειξη για πιθανό ζευγάρωμα?

post-26-1125404233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημητρη!

Χωρις να ειναι ποια ο δικος μου χωρος, εχω την εντυπωση πως εχεις "πολλα" ψαρια για τα λιτρα σου. Μονο οι Κλοουν που δεν χωρανε ποια φτανει, εαν τους δεις πως κολυμπανε σε ενα μεγαλο ενυδρειο θα καταλαβεις γιατι το λεω αυτο.

Σιγουρα οι επομενοι θα σου πουν περισοτερα, αλλα το προβλημα σου νομιζω ειναι το υπερβολικο στοκαρισμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Δημήτρη! :)

Κατά την γνώμη μου πρέπει να βγάλεις κάποια ψάρια γιατί είναι πολλά για αυτά τα λίτρα.Αφού αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τους κλόουν καλό θα είναι να τους μειώσεις.Προσωπικά θα άφηνα μόνο 1 σε αυτά τα λίτρα άν και την πραγματική συμπεριφορά των κλόουν θα την δείς σε ομάδα μεγαλύτερη των 3 ατόμων.

Επείσης θα σου έλεγα να βγαλείς και τους τρείς χρυσούς γλύφτες που αναφέρεις που 99,9% ΔΕΝ είναι SAE αλλά CAE που όταν μεγαλώνουν γίνονατι τεμπέληδες και αρκετά επιθετικοί προς τα άλλα ψάρια... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου κάνατε την καρδιά περιβόλι λέω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε με βάση τα ψάρια που ήδη έχω ποια θα ήταν η καλύτερη σύνθεση για τα λίτρα που έχω? Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη!!

1)

Mikrogeophagus altispinosus

Paracheirodon axelrodi

Rasbora heteromorpha

Hyphessobrycon pulchripinnis

Ancistrus sp. Dolihopterous

Panoqolus Maccus

Corydoras aeneus

2)

Pterophyllum scalare

Ancistrus sp. Dolihopterous

Corydoras aeneus

Rasbora heteromorpha

Hyphessobrycon pulchripinnis

3)

Botia macracanthus

Ancistrus sp. Dolihopterous

Paracheirodon axelrodi

Αυτοί είναι 3 διαφορετικοί συνδυασμοί. Αν έχεις σκοπό στο κοντινό μέλλον για μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς να κρατήσεις τα περισσότερα ψάρια σου πλην των χρυσών γλειφτών(CAE)..

Για τους κλόουν τώρα αυτό που περιγράφεις είναι ένα παιχνίδι ιεραρχίας κατά πάσα περίπτωση μεταξύ αρσενικών ατόμων. Για αυτό οι περισσότεροι έμπυροι χομπιστες και η σωστή βιβλιογραφία πρωτινουν μεγάλα ενυδρεία 300+λιτρων για ένα γκρουπακι 4+κλοουν(ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου). Σε μικρά ενυδρεία αργά η γρήγορα το πιο δυνατό από τα κλόουν που έχουμε επιβάλετε στα άλλα στρεσάροντας τα συνέχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγω εχω 2 Botia , ενα Botia macracanthus και ενα Botia Locahata. Πεφτει τρελο κυνηγητο μεταξυ τους χωρις ομως να ενοχλουν τα υπολοιπα ψαρια. Απλα οταν εχεις λιγοτερα απο 3-4 Botia στο ιδιο ενυδρειο ειναι αναποφευκτο το κυνηγητο. Σε μεγαλυτερα κοπαδια μοιραζονται τα νευρα και η συμπεριφορα ειναι τελειως διαφορετικη. Παντως και που κυνηγιονται δεν χτυπαει το ενα το αλλο. Απλα παιχνιδακια εκτονωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...