Jump to content

αναγνωριση


Recommended Posts

Vermetid Snail είναι το λευκό θα δεις αργότερα να βγαίνει και ένας ιστός για να φάει, άκακο.

4 εκατοστά πιο πάνω μοιάζει να έχεις μια Bubble algae, ένα πράσινο στρόγγυλο, αυτό δεν είναι καλό ΑΝ είναι bubble.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το ασπρο στη μεση της φωτο.....πιθανοτατα σπειρογραφος

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Vermetid Snail ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Vermetid Snail ειναι

Ποιο ειναι ρε Ακη και δεν το βλεπω;

Γερασαααααα :D

Link to comment
Share on other sites

Κινειται η οχι Κωστα;

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλους! :D συμφωνώ με τον Στράτο ότι πρέπει να είνα σπειρογραφος για τον λόγω του λευκού σκελετού που σχηματίζουν οι κοινοί σπειρογράφοι αλλά δεν φαίνεται η ''τουφίτσα'', θα συμφωνήσω και με τον Άκη και τον Γιώργο γιατί όντως μπορεί να είναι Vermetid Snail λόγω ότι δεν φαίνεται η ''τουφίτσα'' και μπορεί να μας γελάει η φωτογραφία.

Οπότε Κώστα εσύ πρέπει να μας πεις τι είναι, αν βγάζει την χαρακτηριστική τουφίτσα είναι σπειρογράφος αν βγάζει βλέννώδης νημάτια ειδικά στο τάισμα είναι Vermetid Snail :hysterical:

Πάντως απο προσωπική εμπειρία θα πω ότι τα Vermetid Snail δεν είναι και τόσο άκακα, είναι αιωρηματοφαγα και γενικά καθαρίζουν ''σκουπίδια'' απο τον βράχο και πιθανά υπολύματα τροφής. Αλλά στο παλιό ενυδρείο λόγω καλών συνθηκών και μη φυσικών θυρευτών είχα μεγάλη έξαρση με αποτέλεσμα να γενοβολάνε συνέχεια και να ξεφυτρώνουν στα πιο απίθανα μέρη, καθάριζα τις αντλίες πιο συχνά για να μην φρακάρουν και το κυριότερο είχαν αρχίσε να ανταγωνίζονται τα κοράλλια σε μεγάλο βαθμό, όταν τάιζα άπλωναν τα νημάτια τους με την βλέννα και εμπόδιζαν την τροφή να πάει στα κοράλλια καθώς και όταν τάιζα τα ψάρια.

Στο νεο ενυδρείο φρόντισα να μην μεταφερθούν καθόλου αυτό το είδος παρα μόνο τα εδραία Snail με τις διπλές κεραίες που δεν βγάζουν βλέννα και καθαρίζουν και τον βράχο ''ψυλαφώντας τον'' χωρίς να αναπτύσουν ανταγωνιστικότητα προς τα κοράλλια που ίσα ίσα ξεσκονίζουν τον βράχο.

Οπότε θα ξαναπω για την θεωρία μου ότι όλοι οι οργανισμοί είναι χρήσιμοι και πρέπει να επιλέγουμε το όσο το δυνατόν γίνεται κάποιων οργανισμών που σε μεγάλη έξαρση μπορεί να λειτουργήσουν σαν pest :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχω αρκετους μικρους σπυρογραφους λευκους στο ενυδρειο

αυτο δεν εχει "φουντα"

Link to comment
Share on other sites

Κώστας όχι Γιώργος :hysterical:

Τελικά πιο πάνω είναι Bubble algae?

Πω πω! sorry βρε παιδί συνήθως δεν ξεχνάω ονόματα :hysterical: , θα ήταν απο την συγκίνηση της εισαγωγής του Αζόρες :D

Το πιο πάνω μοιάζει οντως για Bubble algae, θα πρέπει να βγάλει καλύτερη φωτογραφία ο Κώστας και να μας πει κιόλας αν μοιάζει. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι μέρα και εκείνη, τώρα περιμένω τα φυτά μου για το φυτεμένο μου από Αζόρες. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στον κυκλο λεμε Στρατο.

Μοιαζει με σπειρογραφο αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι Vermetid Snail μιας και φαινεται το χαρακτηριστικο σκληρο καλυμα που εχει για να κλεινει την τρυπα της εισοδου του σωλινα,οταν ειναι μεσα μαζεμενο.

Οπως λεει ο nervas,σχεδον ακακος οργανισμος οταν ειναι σε μικρους αριθμους,αλλα παρα πολυ ευκολο να αφαιρεθει με το χερι,εφοσον ειναι σε σημειο που υπαρχει προσβαση.

Εγω εχω 3-4 και μαλιστα αναμεσα σε κοραλια και μονο μεγαλωνουν.Δεν εχουν πολλαπλασιαστει.Τα αφηνω εφοσον βλεπω οτι δεν επιρρεαζουν τα κοραλια και μου καθαριζουν και τον βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στον κυκλο λεμε Στρατο.

Μοιαζει με σπειρογραφο αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι Vermetid Snail μιας και φαινεται το χαρακτηριστικο σκληρο καλυμα που εχει για να κλεινει την τρυπα της εισοδου του σωλινα,οταν ειναι μεσα μαζεμενο.

Οπως λεει ο nervas,σχεδον ακακος οργανισμος οταν ειναι σε μικρους αριθμους,αλλα παρα πολυ ευκολο να αφαιρεθει με το χερι,εφοσον ειναι σε σημειο που υπαρχει προσβαση.

Εγω εχω 3-4 και μαλιστα αναμεσα σε κοραλια και μονο μεγαλωνουν.Δεν εχουν πολλαπλασιαστει.Τα αφηνω εφοσον βλεπω οτι δεν επιρρεαζουν τα κοραλια και μου καθαριζουν και τον βραχο.

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...