Jump to content

Recommended Posts

Σημερα παρατηρησα στο αρσενικο μου γκαπυ οτι η ουρα του εχει γινει σαν κεντρι, κατι τετοιο...Δεν ειναι παντως φαγωμενη....

Παρακατω παραθετω δυο φωτο για να μου πει καποιος αν γνωριζει τι φταιει και τι πρεπει να κανω...

http://img198.imageshack.us/i/p070310223501.jpg/

http://img59.imageshack.us/i/p0703102235.jpg/

Και κατι αλλο γιατι μπερδευτηκα λιγο :D Στη φωτο παρακατω, αν και δε φαινεται πολυ καλα, το γκαπυ που φαινεται ειναι αρσενικο ή θυλικο???

http://img202.imageshack.us/i/dsc004501d.jpg/

Να προσθεσω οτι δεν υπαρχουν αλλα ψαρια μεσα εκτος απο γκαπυ....

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε τη φορμα...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Και παρακαλω τους mod να το βαλουν στην κατηγορια με τις ασθενειες!! :D

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 90

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Hydor prime 10 με μακαρονη και siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μηνες περιπου

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 αρσενικο και 3 θυλικα guppies (και καμια 20αρια μικρα απο γεννα)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορες τη μερα και αλλαγες 30% καθε 2 βδομαδες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:12

- GH:14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: NH3/NH4

-Strips:jpl ολα τα υπολοιπα

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:αρσενικο guppy

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Tιποτα ολα φυσιολογικα εκτος απο τοτε που εγινε αυτο και δεν ειναι και πολυ ορεξατο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: τιποτα ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου και ζητώ προσωπικά συγγνώμη... Ο χρόνος είναι λίγο περιορισμένος :hysterical:

Προμηθεύσου ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Κάνε 50% αλλαγή νερού, αντιχλώριο, βακτήρια και χρησιμοποίησε τα σκευάσματα βάση οδηγιών. Πες μας και τι τροφή χρησιμοποιείς. Καλό είναι να αλλάζεις διατροφή στα ψάρια... Ωραία η μπριζόλα αλλά δεν μπορείς να την τρως κάθε μέρα :hysterical: Επίσης προμηθεύσου και βιταμίνες.

Όλα τα παραπάνω σκευάσματα (ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, βιταμίνες) είναι σκευάσματα που καλό είναι τα έχεις πάντα και να τα χρησιμοποιείς προληπτικά :ninja:

Ενημέρωσέ μας για τις κινήσεις σου και για την εξέλιξη των ψαριών. Οι φωτογραφίες σου δυστυχώς δεν βοηθάνε για συμπεράσματα γενικώς. Στην ερώτηση αν είναι θηλυκό ή αρσενικό, δες αν υπάρχει γονοπόδιο στο κάτω μέρος του ψαριού :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δε τη γλιτωσε δυστιχως... δεν εκανα καμια ενεργια απλα το απομονωσα δε χρησιμοποιησα φαρμακα γιατι δεν ηξερα τι να ριξω :ninja: Τουλαχιστον κατι μαθαμε.... Ευχαριστω πολυ. Τα αλλα παντως φαινονται υγιέστατα ισως δεν μπορεσε να συνηθισει την αλλαγη γιατι τα πηρα απο το πετ σοπ με τ που τους ηρθαν απ το κουτι....

Link to comment
Share on other sites

Δε τη γλιτωσε δυστιχως... δεν εκανα καμια ενεργια απλα το απομονωσα δε χρησιμοποιησα φαρμακα γιατι δεν ηξερα τι να ριξω :ninja: Τουλαχιστον κατι μαθαμε.... Ευχαριστω πολυ. Τα αλλα παντως φαινονται υγιέστατα ισως δεν μπορεσε να συνηθισει την αλλαγη γιατι τα πηρα απο το πετ σοπ με τ που τους ηρθαν απ το κουτι....

Σου ξαναζητώ συγγνώμη για την καθύστερησή μου :hysterical:

Όπως σου είπα και πιο πάνω, καλό θα ήταν να προμηθευτείς όλα τα παραπάνω ούτως ή άλλως. Ακόμα και τώρα καλό θα ήταν να ρίξεις προληπτικές δόσεις από ΕΚΤΟΖΟΝ και MELAFIX.

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναζητώ συγγνώμη για την καθύστερησή μου sad.gif

Όπως σου είπα και πιο πάνω, καλό θα ήταν να προμηθευτείς όλα τα παραπάνω ούτως ή άλλως. Ακόμα και τώρα καλό θα ήταν να ρίξεις προληπτικές δόσεις από ΕΚΤΟΖΟΝ και MELAFIX.

Mη τρελαινεσαι :ninja::hysterical::hysterical::hysterical: Τι να κανουμε το θετικο ειναι οτι κατι εμαθα και τωρα θα ξερω, σε ολους συμβαινει να χανουν καποια ψαρακια απλα το θεμα ειναι να μαθαινουμε απ αυτο το γιατι και το τι πρεπει να κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις και οχι να το προσπερναμε και απλα να συμπληρωνουμε! :hysterical: Σ ευχαριστω παντως θα κανω οτι μου ειπες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να κανω τη θεραπεια?????? Χθες ειδα κι αλλο με το ιδιο προβλημα....

Ξεκινησα τα φαρμακα χθες με 2 κουταλακια κοφτα ΕΚΤΟΖΟΝ και 10 ml melafix..... 90L ειναι το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να κανω τη θεραπεια?????? Χθες ειδα κι αλλο με το ιδιο προβλημα....

Ξεκινησα τα φαρμακα χθες με 2 κουταλακια κοφτα ΕΚΤΟΖΟΝ και 10 ml melafix..... 90L ειναι το ενυδρειο μου.

Έχουν οδηγίες τα φάρμακα. Το ΕΚΤΟΖΟΝ πρέπει να το διαλύειες σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου πριν το ρίξεις μέσα στο ενυδρείο.

Δεν θυμάμαι τις οδηγίες απ'έξω και είμαι στην δουλειά τώρα για να το ελέγξω, αλλά δες τις οδηγίες για θεραπεία και όχι για πρόληψη.

Link to comment
Share on other sites

. Τα αλλα παντως φαινονται υγιέστατα ισως δεν μπορεσε να συνηθισει την αλλαγη γιατι τα πηρα απο το πετ σοπ με τ που τους ηρθαν απ το κουτι....

Καλα ειναι να εχουν μεινει μερικες μερες στο pet πριν τα αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα τη θεραπεια και σημερα ειναι η τριτη μερα αλλα σημερα εχασα κι αλλο ψαρι.... Απο τοτε που εστρωσα το φιλτρο και εβαλα ψαρια (γυρω στους 2 μηνες) εχω χασει συνολικα 3 ψαρια....... Γιατι συμβαινει αυτο ????? εκανα παλι μετρησεις σημερα και ολα ηταν τζαμι....

Σας βαζω καποιες φωτο απο το ψαρακι που εχασα σημερα μηπως παρατηρισετε κατι που εγω δε μπορεσα να δω

http://img411.imageshack.us/i/0035d.jpg/

http://img217.imageshack.us/i/0033p.jpg/

Οι μετρησεις που πηρα:

ΝΟ3 10

ΝΟ2 0

GH 10

KH 10

PH 7,8

NH3/NH4 0

Θερμοκρασια 24-26

Το μονο περιεργο που παρατηρισα ειναι οτι τα γκαπυ στεκονται μπροστα στην εξοδο του φιλτρου κοντρα σ αυτο.... Μου κανει εντυπωση επειδη τα μονα ψαρια που εχασα ειναι γκαπυ και μεσα εχω και κορυ και απο τη δευτερα που μας περασε και red chery....

Μηπως φταινε τα σαλιγκαρια(λαθρεπιβατες)???????????

Link to comment
Share on other sites

Aφου τελειωσα τωρα τη θεραπεια, ασχετος με το τι πρεπει να κανω απο εδω και περα, πρεπει να βαλω ανθρακα στ φιλτρο για το melafix Kαι το ektozon η να κανω μια καλη αλλαγη νερου?????

Link to comment
Share on other sites

Με μία καλή αλλαγή νερού είναι ΟΚ! Παρακολούθα και ενημέρωνε καθημερινά αν βλέπεις κάτι περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση επειδη τα μονα ψαρια που εχασα ειναι γκαπυ και μεσα εχω και κορυ και απο τη δευτερα που μας περασε και red chery....

Μαλλον δεν ηταν καλα ψαρια απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Με μία καλή αλλαγή νερού είναι ΟΚ! Παρακολούθα και ενημέρωνε καθημερινά αν βλέπεις κάτι περίεργο...

OK εγινε η αλλαγη αν δω κατι περιεργο θα ενημερωσω αμεσως.... Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ;)

Μαλλον δεν ηταν καλα ψαρια απο την αρχη.

Μακαρι να ναι αυτο γιατι πιστευω οτι τους παρεχω αρκετα καλο περιβαλον και αν κανω λαθος να μου το πειτε στη παρουσιαση που θα κανω την αλλη βδομαδα...... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...