Jump to content

Να ρίξω λίπασμα ?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα ενυδρείο 96 λίτρα μικτά το οποίο ξαναστήθηκε υπό νέες συνθήκες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37967

Το ενυδρείο τρέχει από το Σάββατο. Στα φυτά παρατήρησα ότι καφετίζουν τα φύλλα και σε κάποια έχουν κάνει και τρυπούλες.

Θερμοκρασία 25 βαθμούς.

Τα φυτά που έχω είναι τα εξής :

Anubias barteri

Echinodorus rigidifolius

Lilaeopsis mauritiana

Hygrophila polysperma

bacopa monnieri II

Σταδιακά θα προστεθούν και άλλα. Επίσης πήρα μια πέτρα μη ασβεστολιθική και θα προσθέσω, όπως και μια ρίζα. Σκοπεύω να το κάνω ζούγκλα.

Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα danerle depoint mix professional 2 cm

Χαλίκι ψιλόκοκκο 1-2 mm μαύρο 5-6 cm

Τα λιπάσματα που έχω στην κατοχή μου είναι τα εξής :

sachem flourish

sachem flourish excel

Api Leaf zone

Έχει μια λάμπα arcadia original tropic lamp 18w

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως για να γινει φουλ φυτεμενο δεν χρειαζεται μονο το λιπασμα ή το διοξειδιο...

το βασικο εινια ο φωτισμος...που ειναι 18w σε 90 κατι λιτρα...πιστευω πρεπει να αναβαθμισεις το φωτισμο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω, και έχω προβλέψη μέσα στις επόμενες μέρες να αναβαθμίσω το φωτισμό με μια λάμπα Τ5 24w, η οποία χωράει στο καπάκι μπροστά. Οπότε θα έχουμε 18+24 = 42w , που στα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μιλάμε για 0,6w / lt που το θεωρώ αρκετά ικανοποιητικό. Τώρα το θέμα είναι με τα μέσα που έχω τωρα στη διάθεση μου, τί να κάνω ????

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε σωστο δρομο.προσθεσε αρχικα και την νεα σου λαμπα και τ ξαναλεμε.τα φυτα σου δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα,και αρχικα δεν θα εχεις καποιο προβλημα με τις ρουτινες που ηδη κανεις....

Link to comment
Share on other sites

ρίξε φωτισμό καλό, βάλε και καμιά ταμπλετίτσα στο υπόστρωμά σου, τα υπόλοιπα λιπάσματα αν χρειαστείς μπορεί να τα χρειαστείς αργότερα, όταν δεις ανέπαρκεια στα φυτά σου (κίτρινα φύλλα, τρύπια φύλλα) τότε θα ρίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλετίτσες έχω επίσης της flourish, αλλά γιατί να βάλω εφόσον πρόσθεσα υπόστρωμα dannerle depoint mix professionel ???? Απλά για να είμαι ειλικρινής όταν το έστηνα εφόσον έβαλα τα φυτά και μέχρι να γεμίσει σιγά σιγά το ενυδρείο για να μην μου βγει πάνω από τις πέτρες το υπόστρωμα τα φύλλα κυρίως από τον echinodoro άρχισαν να κατσιάζουν. Βάζωντας το νερό συνήλθαν , αλλά παρατηρώντας τα σήμερα είδα πως έχουν τρυπήσει και έχουν γίνει καφετιά, + οτι μερικά ξανα κάτσιασαν. Θεωρώ οτι το φυτό δεν καταστράφηκε τελειώς, αλλά από εκεί και πέρα αν μπορώ να κάνω κάτι για να την σώσω την κατάσταση θα το κάνω.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε νεο ενυδρειο δεν βαζουμε λιπασματα συνηθως.

Εχεις ηδη το υποστρωμα.

Παρατηρηση λοιπον και τα λεμε αφου περασουν 1-2 μηνες.

Ταμπλετες θα χρειαστεις σε κανενα χρονο που θα ξεθυμανει το υποστρωμα και μονο στα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα (πχ εχινοδωροι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο από τα φυτά που δεν πάνε καλά.

post-17287-1268261265_thumb.jpg post-17287-1268261248_thumb.jpg post-17287-1268261282_thumb.jpg post-17287-1268261301_thumb.jpg

Δεν ξέρω τι να κάνω.... Να μην ρίξω λίπασμα ??? Θερμοκρασία στους 25 βαθμους. Υπόστρωμα υπάρχει.

Είναι κάποια ασθένεια ??? Έλλειψη από κάτι ??? Ελπίζω οι φώτο να βοηθάνε...

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...