Jump to content

Recommended Posts

να επισημάνω πώς το ψάρι είναι πολύ λαίμαργο και όταν τρώει κρατάει όλη την τροφή

στο στόμα του. αυτό μου το κάνει και το Tiger ενώ τα Red όχι

και αφού κρατήσει την τροφή σε στίκ στο στόμα κάνει πώς πνίγεται

αλλά μετά από λίγο την βγάζει από τα βράγχια του

το ψάρι είναι 18 πόντους

P3070352.jpg

P3070363.jpg

P3070362.jpg

P3070359.jpg

τι είναι?

έχει κάτι σοβαρό?

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι μήπως είναι καρκίνωμα

και επίσης κάτι που ξέχασα είναι πώς από τότε που το πείρα είχε

πρήξιμο στην κοιλιά και τώρα καθώς έβγαλε αυτό το εξόγκωμα

το πρήξιμο δεν υπάρχει

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

Η 2η φωτογραφία σε σχέση με τις 3 και 4 είναι διαφορετικές? Θέλω να πω πως στη 2 φαίνεται πιο μικρό και στις άλλες τέρας το εξόγκωμα!

Link to comment
Share on other sites

Η 2η φωτογραφία σε σχέση με τις 3 και 4 είναι διαφορετικές? Θέλω να πω πως στη 2 φαίνεται πιο μικρό και στις άλλες τέρας το εξόγκωμα!

όχι είναι ίδιες η φώτο αλλά ίσος πήγα εγώ κοντινότερα την φωτογραφική και το έβγαλε

πιο μεγάλο αλλά αν καθίσω και το παρατηρήσω μερικές φορές βγαίνει πολύ έξω

λες να το αποβάλει? ***************************

Προσοχή :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε αν κανείς το έχει ξανασυναντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε αν κανείς το έχει ξανασυναντήσει...

οκ περιμένουμε εφόσον δεν γνωρίζουμε

αλλά μακάρι να μην είναι κάτι ανησυχητικό

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω για να σε βοηθήσω . :ninja:

Εγω θα σταματούσα το τάισμα για λίγο καιρό και μετά θα άλλαζα διατροφή για να δω αν θα υπήρχε διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το τράβηξε μέσα τώρα είναι οκ μήπως επειδή το ξεμάτιασα έπιασε?

αν παρατηρήσω άλλα συμπτώματα θα το βάλω ξεχωριστά και θα

ξεκινήσω ψάξιμο με την τροφή του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ξεκινούσες από τώρα να κοιτάζεις βελτιώσεις στη διατροφή του! Θα ήταν ενδιαφέρον και χρήσιμο να βρίσκαμε είδη και ποικιλίας διατροφής για διάφορα ψάρια, είτε αυτό αφορά τροφές εμπορίου, είτε DIY.

Link to comment
Share on other sites

και επίσης που μπορώ να βρω DIY τροφές είναι κάποιο κατάστημα που αν του πεις σου φτιάχνει

και τη ζητάμε να βάλει μέσα?

λέμε τι ψάρια έχουμε και ανάλογα μας φτιάχνει?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις για το διατροφολόγιο του ψαριού σου και προσπαθείς εσύ, με όσα υλικά έχει διαθέσιμα η ελληνική αγορά να φτιάξεις. Αν τα δώσεις αν στα φτιάξουν αλλού τότε δεν είναι DIY :hysterical:

Σύμφωνα με ΑΥΤΟ είναι παμφάγο ψάρι, αλλά κυρίως σαρκοφάγο. Οπότε κάποιο μείγμα με γαρίδες (με το κέλυφος), κάποια λαχανικά τύπου σπανάκι και μερικά ξηροκάρπια (το Jack κράτησέ το για σένα :ninja: ) να έκαναν δουλειά. Βέβαια θέλει κουβάντα το όλο θέμα και κυρίως με ανθρώπους που έχουν εμπειρία σε αυτά τα ψάρια. Στο θεματικό των Αμερικάνικων κιχλίδων μπορείς να το συζητήσεις... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις για το διατροφολόγιο του ψαριού σου και προσπαθείς εσύ, με όσα υλικά έχει διαθέσιμα η ελληνική αγορά να φτιάξεις. Αν τα δώσεις αν στα φτιάξουν αλλού τότε δεν είναι DIY :hysterical:

Σύμφωνα με ΑΥΤΟ είναι παμφάγο ψάρι, αλλά κυρίως σαρκοφάγο. Οπότε κάποιο μείγμα με γαρίδες (με το κέλυφος), κάποια λαχανικά τύπου σπανάκι και μερικά ξηροκάρπια (το Jack κράτησέ το για σένα :ninja: ) να έκαναν δουλειά. Βέβαια θέλει κουβάντα το όλο θέμα και κυρίως με ανθρώπους που έχουν εμπειρία σε αυτά τα ψάρια. Στο θεματικό των Αμερικάνικων κιχλίδων μπορείς να το συζητήσεις... :hysterical:

το μείγμα αυτό Νίκο που λες με το σπανάκι τα ξηροκάρπια και της γαρίδες με το κέλυφος

πώς θα τα επεξεργαστώ και τι διαδικασία θα ακολουθήσω ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

το μείγμα αυτό Νίκο που λες με το σπανάκι τα ξηροκάρπια και της γαρίδες με το κέλυφος

πώς θα τα επεξεργαστώ και τι διαδικασία θα ακολουθήσω ξέρουμε?

Προσωπικά, όχι δεν ξέρω. Ξέρω ότι αλέθονται όλα μαζί και το χρησιμοποιούν πολλοί κιχλιδάδες (κυρίως Αφρικάνοι). Ένα ακόμα υλικό που βάζουν είναι η ζαχαροπλαστική ζελατίνα... Άνοιξε το θέμα στις κιχλίδες και θα σε βοηθήσουν αρκετοί :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dive master αν και έχω τα ιδία ψάρια δεν μου έχει τύχη κάτι παρόμοιο. Και εμένα μου φαίνονται σαν τα εντόσθια του και μάλλον σαν να είχαν μπλεχτεί κατά κάποιο τρόπο, η σαν να στούμπωσε κάτι μέσα στο έντερο, λέω τώρα;;;;;;;!.

Προσωπικά θα δοκίμαζα με σπανάκι μήπως και ξεβουλώσει αν ακόμα έχεις το ίδιο πρόβλημα., πάντως θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη, μην το ταΐζεις για λίγο και προσπάθησε να παρατηρείς εάν φουσκώνει η περιοχή.

Λογικό είναι όταν τα ταΐζουμε μετά να είναι φουσκωμένα αλλά μετά από κάποια ώρα ξεφουσκώνουν, και αφοδεύουν, προσωπικά δεν θα του έδινα ξηρούς καρπούς τώρα, καλύτερα γαρίδες και σπανάκι, τις γαρίδες τις βράζεις ενώ το σπανάκι ένα ζεμάτισμα μόνο λίγο, και ωμό καλύτερα για τις βιταμίνες του ακόμα αλλά πλύνε το καλά.

Ξέρεις σκέπτομαι και μια άλλη εκδοχή, δηλαδή τα Οσκαρ ξέρουμε πολύ καλά πως είναι λαίμαργα και μπορεί να κατάπιε κανένα ολόκληρο στικ και να του έκατσε στο έντερο, βέβαια φυσιολογικά θα πρέπει να απορροφηθεί σιγά σιγά απτον οργανισμό του και από στερεή μάζα να γίνει ρευστή έτσι ώστε να το αποβάλει μετά.

Η αλήθεια είναι πως αν και ζουν μέσα στο νερό τα στικ δεν παύει να είναι ξεροφαγία, είναι σαν να τρώμε συνέχεια παξιμάδια και μπισκότα και έτσι όπως τρώνε αυτά τα άτιμα πολύ αμφιβάλλω αν προλαβαίνουν να μαλακώσουν καθόλου πριν τα φάνε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36036&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry190973

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dive master αν και έχω τα ιδία ψάρια δεν μου έχει τύχη κάτι παρόμοιο. Και εμένα μου φαίνονται σαν τα εντόσθια του και μάλλον σαν να είχαν μπλεχτεί κατά κάποιο τρόπο, η σαν να στούμπωσε κάτι μέσα στο έντερο, λέω τώρα;;;;;;;!.

Προσωπικά θα δοκίμαζα με σπανάκι μήπως και ξεβουλώσει αν ακόμα έχεις το ίδιο πρόβλημα., πάντως θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη, μην το ταΐζεις για λίγο και προσπάθησε να παρατηρείς εάν φουσκώνει η περιοχή.

Λογικό είναι όταν τα ταΐζουμε μετά να είναι φουσκωμένα αλλά μετά από κάποια ώρα ξεφουσκώνουν, και αφοδεύουν, προσωπικά δεν θα του έδινα ξηρούς καρπούς τώρα, καλύτερα γαρίδες και σπανάκι, τις γαρίδες τις βράζεις ενώ το σπανάκι ένα ζεμάτισμα μόνο λίγο, και ωμό καλύτερα για τις βιταμίνες του ακόμα αλλά πλύνε το καλά.

Ξέρεις σκέπτομαι και μια άλλη εκδοχή, δηλαδή τα Οσκαρ ξέρουμε πολύ καλά πως είναι λαίμαργα και μπορεί να κατάπιε κανένα ολόκληρο στικ και να του έκατσε στο έντερο, βέβαια φυσιολογικά θα πρέπει να απορροφηθεί σιγά σιγά απτον οργανισμό του και από στερεή μάζα να γίνει ρευστή έτσι ώστε να το αποβάλει μετά.

Η αλήθεια είναι πως αν και ζουν μέσα στο νερό τα στικ δεν παύει να είναι ξεροφαγία, είναι σαν να τρώμε συνέχεια παξιμάδια και μπισκότα και έτσι όπως τρώνε αυτά τα άτιμα πολύ αμφιβάλλω αν προλαβαίνουν να μαλακώσουν καθόλου πριν τα φάνε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36036&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry190973

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dive master αν και έχω τα ιδία ψάρια δεν μου έχει τύχη κάτι παρόμοιο. Και εμένα μου φαίνονται σαν τα εντόσθια του και μάλλον σαν να είχαν μπλεχτεί κατά κάποιο τρόπο, η σαν να στούμπωσε κάτι μέσα στο έντερο, λέω τώρα;;;;;;;!. και εγώ αυτό έβλεπα και 90 τα 100 να είναι αυτό

Προσωπικά θα δοκίμαζα με σπανάκι μήπως και ξεβουλώσει αν ακόμα έχεις το ίδιο πρόβλημα., πάντως θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη, μην το ταΐζεις για λίγο και προσπάθησε να παρατηρείς εάν φουσκώνει η περιοχή. φουσκώνει αλλά μετά χωνεύει και αφοδέυει πράγμα που δεν έκανε πριν έμενε φουσκωμένο

αφόδευε όμως

Λογικό είναι όταν τα ταΐζουμε μετά να είναι φουσκωμένα αλλά μετά από κάποια ώρα ξεφουσκώνουν, και αφοδεύουν, προσωπικά δεν θα του έδινα ξηρούς καρπούς τώρα, καλύτερα γαρίδες και σπανάκι, τις γαρίδες τις βράζεις ενώ το σπανάκι ένα ζεμάτισμα μόνο λίγο, και ωμό καλύτερα για τις βιταμίνες του ακόμα αλλά πλύνε το καλά.

Ξέρεις σκέπτομαι και μια άλλη εκδοχή, δηλαδή τα Οσκαρ ξέρουμε πολύ καλά πως είναι λαίμαργα και μπορεί να κατάπιε κανένα ολόκληρο στικ και να του έκατσε στο έντερο, βέβαια φυσιολογικά θα πρέπει να απορροφηθεί σιγά σιγά απτον οργανισμό του και από στερεή μάζα να γίνει ρευστή έτσι ώστε να το αποβάλει μετά.

Η αλήθεια είναι πως αν και ζουν μέσα στο νερό τα στικ δεν παύει να είναι ξεροφαγία, είναι σαν να τρώμε συνέχεια παξιμάδια και μπισκότα και έτσι όπως τρώνε αυτά τα άτιμα πολύ αμφιβάλλω αν προλαβαίνουν να μαλακώσουν καθόλου πριν τα φάνε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36036&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry190973

θα κοιτάξω της συνταγές φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ

:ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...