Jump to content

προβλημα στο νερο!!


sriros

Recommended Posts

γεια σασ εχς ενα προβλημα με το νερο εδς και 2 εβδομαδεσ εκανα το ενυδριο μου με δικουσ...........αλαξα και εκανα το φιτλο μου βιολογικο και το στο νερο παρατηρα σαν να εχει σκονι μεσα διλαδι εχει πολυ μικρουσ κοκουσ .....με αλλαγεσ νερου που εχω κανει δεν φευγει...........τα φωτα σας παρακαλω.......

Link to comment
Share on other sites

Για θυμήσου τι αλλαγές έκανες πριν τη θολούρα, μπορείς να σκεφτείς από τι υλικό είναι?

Αν θες δώσε και μερικές τιμές νερού ή και εικόνες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγεσ παρατηρισα απο οταν εβαλα τυρφη στο φιλτρο........και εκτοσ απο αυτο στο φυτα υπαρχει ενα στρωμα καφετι

Link to comment
Share on other sites

Ποιά τύρφη είναι?

Έχεις χρησιμοποιήσει σακουλάκι υλικών για να την τοποθετήσεις και συνθετικό βαμβάκι μετά για να κρατάει τα σκουπιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

aguavital granu-peat. γραφει το κουτι και τιω εχψ βελει σε σακουλακι σαν καλσον

Έγινε επεξεργασία - sriros
Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να βελτιώσεις τη μηχανική φίλτρανση μετά από την τύρφη και σιγά σιγά θα μειωθούν οι σκόνες, η καλύτερη μηχανική φίλτρανση είναι το συνθετικό βαμβάκι για φίλτρα αλλά θα πρέπει να προσέχεις να αλλάζεται όταν μπουκώνει για να μην μειώνεται πολύ η ροή, πάντως τα ψάρια δεν θα πάθουν κάτι μέχρι τότε.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

χερεισ τι αλλο δοκιμασα...εβαλα στο τελοσ του φιλτρου α εχω το 2213 φιλτρο τισ eheim εχει κατι μπλε σφουγκαρια αυτο πηρα ενα του περασα ενα καλσον και το εβαλα στο τελοσ του φιτρου αλλα δεν λυθηκε το προβλημα και πριν καμοια ωρα εβαλα ενεργο ανθρακα στο φιλτρο και μειοθικαν αρκετα........

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι για να τραβάει ουσίες και όχι σωματίδια, τα σωματίδια (σκουπιδάκια) αφαιρούνται με μηχανικό φίλτρο και όπως είπα ένα από τα καλύτερα είναι το συνθετικό βαμβάκι που είναι πολύ φθηνό και το αλλάζεις συχνά.

Link to comment
Share on other sites

σε σχεσι με το κανονικο βαμβακι εχει πολλεσ διαφορεσ?

Καμία σχέση, το κανονικό βαμβάκι είναι τόσο πυκνό που θα τα μπουκώσει όλα, το εμπορικό του όνομά είναι filter wool και πωλείται σε μαξιλαράκια ή σε πακέτο που κόβεις όσο θες.

Link to comment
Share on other sites

ασπροσ υαλοβαμβακασ που λενε ............ναι εχς2 βαλει στο φιτρο αλλα παλι δεν κανει τιποτα................

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εβαλες την τυρφη σε "καλτσα" και οχι δυχτακι"

Ο ανθρακας κραταει ολες τις ουσιες που βγαζει η τυρφη οποτε ειναι σαν να μην εχεις βαλει τυρφη.

Δοκιμασε να βαλεις filterwool στο τελος. Μια τουφα οχι πολυ μεγαλη. Ξεπλυνε το και αραιωσε το να πιασει ολη την επιφανεια και αυτο θα γινει σμιχτο μετα με το νερο.

Μη βαλεις πολυ γιατι θα βουλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Περα απ'όσα σου είπαν τα παιδιά,θα σου ζητήσω φίλε μου μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρειου σου,από τον τρόπο που έκανες την μετάβαση σε δίσκους,τα λίτρα,την φίλτρανση,αλλαγές νερού,μετρήσεις.Θεωρώ πως κινούμαστε λιγο στα τυφλά :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...