Jump to content

Recommended Posts

Το συγκεκριμενο φυτο το ειχα στη επιφανεια και στον πυθμενα φυτεμενο ηταν μια χαρα παρα πολυ ανεπτυγμενο και υγιεστατο αποτι φαινοταν, ωστοσο μεσα σε ενα βραδυ και το λεω κυριολεκτικα διαλυθηκε!Εχασε ολες τις βελονες φυλλα τελοσπαντων τα οποια επεσαν ολα στο πυθμενα η επεπλεαν. Δεν εμεινε ουτε δειγμα!!!Γιατι; :D

Link to comment
Share on other sites

οχι θα επρεπε;μα μεσα σε ενα βραδι και διχως να εχει δωσει σημαδια προβληματος;

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε καμιά μεταβολή στην θερμοκρασία προς τα πάνω κυρίως ??? Μετρήσεις έκανες ??? Μήπως λέω εγώ τώρα...έριξες καθόλου αλάτι μέσα στο ενυδρείο ????

Θυμήσου τις τελευταίες ενέργειες που έκανες πριν το γεγονός...

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου απολυτα φυσιολογικες ειχα κανει και αλλαγη νερου την προηγουμενη μερα κιολας.θερμοκρασια σταθερη οπως την ειχα τοσο καιρο.μπορει να την εκανε την ζημια καποιο βελτιωτικο η αντιχλωριο που χρησιμοποιησα κατα την αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα έγινε πέρα από τα συνηθισμένα.

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι κατάγραψε όλες τις κινήσεις σου και βρες τι έκανες για πρώτη φορά.

Το βελτιωτικό - αντιχλώριο το έβαλες για πρώτη φορά? Ποιο είναι ??

Μήπως έβαλες excel ??

Link to comment
Share on other sites

το αντιχλωριο το χρησιμοποιησα για πρωτη φορα καθως το αγορασα προσφατα ως καλυτερο.ειναι το πριμε...κατα τα αλλα η διαδικασια ητζν η ιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε ποτέ ότι το prime καταστρέφει το κερατόφυλλο ακόμη και σε μεγάλη δόση.

Πόση δόση έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2ml μετα απο αλλαγη νερου. Σε περιπτωση αυξημενων νιτρικων λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και η 5πλασια ποσοτητα αν δεν κανω λαθος. Μου κανει πολυ εντυπωση πραγματικα πως σε ενα χρονικο διαστημα πραγματικα 8 ωρων διαλυθηκε εντελως.Εχω και γκαστρωμενο balloon molly γιαυτο και το ειχα παρει αυτο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει ακριβός το ίδιο!!! 2 με 3 φορές!!! κ έχω καταλήξει οτι είναι δύσκολα φυτά, άσχετα με το τι λένε οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει ακριβός το ίδιο!!! 2 με 3 φορές!!! κ έχω καταλήξει οτι είναι δύσκολα φυτά, άσχετα με το τι λένε οι περισσότεροι.

τρελο φυτο ειναι οχι δυσκολο χαχαχα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2ml μετα απο αλλαγη νερου. Σε περιπτωση αυξημενων νιτρικων λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και η 5πλασια ποσοτητα αν δεν κανω λαθος. Μου κανει πολυ εντυπωση πραγματικα πως σε ενα χρονικο διαστημα πραγματικα 8 ωρων διαλυθηκε εντελως.Εχω και γκαστρωμενο balloon molly γιαυτο και το ειχα παρει αυτο το φυτο.

Δηλαδή για να καταλάβω είχες αυξημένα νιτρικά ή νιτρώδη και έριξες τη δόση που αναλογεί στο σύνολο των λίτρων σου περίπου ώστε να τα κατεβάσεις ?

Το prime αναφέρεται ότι detoxifies nitrite (NO2 - νιτρώδη) & nitrate (NO3 - νιτρικά) και κυρίως τα NO2 (νιτρώδη) όπως αναφέρεται και στη 5πλάσια δοσολογία στη συσκευασία.

Πιθανώς, αφού δεν το ξαναχρησιμοποίησες το prime, με τη δόση που έριξες τελικά όντως να στέρησες από το ιδιαίτερα νιτροφάγο φυτό ξαφνικά την τροφή του και να έπαθε σοκ.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ισως, εμενα εξακολουθει να μου φαινεται περιεργο πως ενα φυτο μπορει να διαλυθει μεσα σε λιγες ωρες χωρις να εχει δωσει καποιο σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...