Jump to content

Αποριες για φυτο


Recommended Posts

Καλησπερα. Επειτα απο 2 χρονια εβαλα επιτελους ενα φυτο. Μολις το εβαλα ομως και εκανα και αλλαγη νερου, το νερο θολωσε. Μπορειτε να μου πειτε γιατι?

Επισης στην φωτο δειχνω το φυτο που αγορασα αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του .Μπορειτε να μου πειτε ποιο φυτο ειναι?

Επισης τωρα που εβαλα το φυτο να την βγαλω την αεραντλια λογω παραχης οξυγονου απο το φυτο?

Και πως μπορει να ξεθολωσει το νερο?

post-6044-1268154860_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τι φυτο ειναι? για να βρω πληροφοριες? Ειμαι καπως αρχαριος στα φυτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και εγω το ιδιο επαθα. φυτεψα εχθες το βραδυ το ενυδρειο μου (το πρωτο γεμισα πριν 3 μερες-οποτε ουτε στρωσιμο ουτε τπτ ακομα) και το πρωι ειχε μια θολουρα το νερο.δεν ξερω αν ειναι κακο ι καλο. την δευτερα παω για τεστακια για να δουμε. αν ξερει κανενας τι μπορει να ειναι να μας πει για να μιν ανησιχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι φρεσκοστηεμνο το ενυδρειο και εχει αστρωτο φιλτρο, η θολουρα (ασπρου χρωματος) ειναι εξαρση βακτηριων (καλων) απο την αμμωνια (κακο).

Διαβαστε στο φορουμ για τον "κυκλο του αζωτου".

Αν δεν εχει ψαρια ή αποιαδηποτε ζωντανα στο ενυδρειο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Η αμμωνια ειναι τροφη για τα βακτηρια που θα αναπτυχθουν και θα εγκατασταθουν στα υλικα του φιλτρου.

Οταν θα στρωσει καλα το φιλτρο μετα απο 30-40 μερες θα εχει τοσα βακτηρια που θα μπορει να καθαριζει βιολογικα τους ρυπους (αμμωνια) που θα δημιουργουνται απο το ταισμα κλπ

Η αμμωνια ειναι λοιπον τροφη για τα βακτηρια αλλα δηλητηριο για τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ. δεν ξερω την εξελιξη στην θολουρα του φιλου αλλα η δικια μου εχει υποχωρισει και εχει αντικατασταθει απο μια ομορθη καφετιλα αφου βουτιξα τα 2 καινουρια μουκσυλα μοπανι εχθες και φαινετε υπεροχο.... :D;):huh::unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

αυριο παω να παρω τεστακια.αν ολα οκ τριτη λεω σαφε σταρτ και τεταρτη green neon...ολε...ολε ολε

Link to comment
Share on other sites

αυριο παω να παρω τεστακια.αν ολα οκ τριτη λεω σαφε σταρτ και τεταρτη green neon...ολε...ολε ολε

Αν ειναι ολα ΟΚ γιατι να βαλεις safe start?

Απο περιεργεια, τι μετρησεις θα θεωρησεις ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ολα ΟΚ γιατι να βαλεις safe start?

Απο περιεργεια, τι μετρησεις θα θεωρησεις ΟΚ?

ειναι το πρωτο μου ενυδρειο πληροφοριακα.σαφε σταρτ μου ειπαν να βαλω απο το πετ σοπ για βακτηρια και γρηγορο στωσιμο.λοιπον οι πρωτες μετρησεισ εγιναν εχθες και εχουμε

gh=11

kh=8

ph=7,8

nh3/nh4=0.25

no2=0

εβαλα τιρφη εχθες το βραδυ για να ριξω ph και σκληρωτητες

θελω να παω ph στο 6,8 , gh κατω απο 10 και kh 3-6

θελω να φιλοξενησω ενα κοπαδακι green neon και ενα ζευγαρι apistogramma agassizii

αν κανω καποιο λαθος συγχωρεστε με και βοηθηστε.....

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μετρήσεις και NO3 (νιτρικό άλας) είναι πολύ σημαντικό

για το κύκλο του αζώτου, την ικανότητα του φίλτρου δηλαδή.

Διάβασε όλο αυτό και θα καταλάβεις πολλά πράγματα.

Είναι πολύ χρήσιμο να καταλάβεις όλο τον μηχανισμό.

Με λίγο υπομονή και διάβασμα θα γλιτώσεις πολύ κόπο

και θα το χαρείς περισσότερο το άθλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι το πρωτο μου ενυδρειο πληροφοριακα.σαφε σταρτ μου ειπαν να βαλω απο το πετ σοπ για βακτηρια και γρηγορο στωσιμο.λοιπον οι πρωτες μετρησεισ εγιναν εχθες και εχουμε

gh=11

kh=8

ph=7,8

nh3/nh4=0.25

no2=0

εβαλα τιρφη εχθες το βραδυ για να ριξω ph και σκληρωτητες

θελω να παω ph στο 6,8 , gh κατω απο 10 και kh 3-6

θελω να φιλοξενησω ενα κοπαδακι green neon και ενα ζευγαρι apistogramma agassizii

αν κανω καποιο λαθος συγχωρεστε με και βοηθηστε.....

Καταλαβαινω οτι ακομα δεν εχει κατανοησει καποια πραγματα για τον κυκλο του αζωτου, το στρωσιμο κλπ γι'αυτο σε βαζω να αναρωτιεσαι ετσι ωστε να τα καταλαβει στο τελος.

Το safestart το βαζουμε για να βοηθησει στο στρωσιμο και για να γινουν "ΟΚ" οι μετρησεις.

Αν ηταν ΟΚ, γιατι να εβαζες? ;)

Οι μετρησεις για να θεωρειται στρωμενο το φιλτρο ειναι NH3 μηδεν, NO2 μηδεν, NO3 πανω απο το μηδεν και εως 25ppm (ιδανικα εως 10ppm). Θα κανει γυρω στον ενα μηνα να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον παραξηγηθηκα η δεν το εθεσα σωστα.ναι μεν ειμαι αρχαριος και στηνω το πρωτο μου ενυδρειο αλλα εχω φαει πολες ωρες στο να διαβασω και να ρωτισω απο κοντα αλλους πιο εμπειρουσ σχετικα με τον κυκλο του αζωτου και το στωσιμο ενως ενυδρειο που κατα την αποψη μου ειναι αυτο που τρομαζει του νεουσ στο χωρο που δεν θελουν μια γυαλα με ενα χρυσοψαρο η ενα ποτηρι με ενα μονομαχο αλλα κατι ποιο σωστο και ποιο ψαγμενο.λοιπον οταν μηλησα για οκ μετρησεισ εννοειται οτι δεν μηλησα για nh3/nh4 no3 no2. ξερω οτι δεν μπορω να εχω σωστες μετρησεισ εκει εφοσον το ενυδριεο ειναι γεματο με νερο και φυτα μερες και δεν εχει πεσει ουτε δειγμα τροφης μεσα ωστε να αρχισει ο κυκλοσ του αζωτου. αλλα μηλαγα απλα για ph ,gh, και kh. τα οποια αν εχω καταλαβει καλαδεν εχουν καμια σχεση με τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο αλλα με την ποιοτητα του νερου. και εφοσον εχω αποφασισει να φιλοξενησω green neon tetra και apistogramma agazzisii θελω σχετικα χαμηλο ph και μαλακο νερο. αν κανω κανενα λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...