Jump to content

Ιδανικές συνθήκες για Αμάνο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εδώ και 1 μήνα το ενυδρείο μου τρέχει στρωμένο και σκέφτομαι να μπω και εγώ στον θαυμαστό κόσμο της γαρίδας προσθέτοντας 5 Αμάνο. Παρατήρησα όμως στις τελευταίες μετρήσεις που έκανα πως το PH μου έχει ανέβει στο 8 (κάποτε είχα 7,5). Είναι ασφαλές να βάλω τις γαρίδες σε τόσο αλκαλικό νερό (έχω διαβάσει πως το ιδανικό είναι 6,5-7,5); Επίσης δεν έχω καταφέρει να βρω πουθενά την απαίτηση σε kH για τις Αμάνο. Οι μετρήσεις στο ενυδρείο μου είναι οι εξής:

Θερμοκρασία: 27°C

PH: 8

NH3/NH4: 0/0

NO2: 0

NO3: 0

GH: 8

KH: 7

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. :ninja:

Βασικά τις Αμάνο τις βάζω ούτως ώστε αν όλα πάνε καλά να βάλω σε 1-2 εβδομάδες Red Cherry. Οπότε περίμενε με οσονούπω (ελπίζω να μην έχεις ξεμείνει μέχρι τότε :hysterical: ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. :ninja:

Βασικά τις Αμάνο τις βάζω ούτως ώστε αν όλα πάνε καλά να βάλω σε 1-2 εβδομάδες Red Cherry. Οπότε περίμενε με οσονούπω (ελπίζω να μην έχεις ξεμείνει μέχρι τότε :hysterical: ).

Απλά αδύνατον... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. :ninja:

Εδώ και 2 μέρες έχουν προστεθεί στο ενυδρείο μου 3 φοβερές Αμάνο, οι οποίες βρίσκονται συνεχώς σε κοινή θέα και είναι πολύ παιχνιδιάρες. :hysterical: Το επόμενο βήμα είναι να προστεθούν λίγες red cherry και στο μέλλον ίσως 2-3 crystal.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μαζί με το νάνο ενυδρείο μου έδωσαν και μια τροφή της Dennerle ειδική για γαρίδες (Crusta Gran), κάθε πότε πρέπει να ταίζω τις γαρίδες και πόσο? Δεν κατάφερα να βρώ κάποια οδηγία στη συσκευασία της τροφής ή στο internet. Μέχρι στιγμής δεν τις έχω ταίσει καθόλου γιατί βλέπω πως σκαλίζουν συνεχώς τον βυθό και βρίσκουν τροφή εκεί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. :ninja:

Εδώ και 2 μέρες έχουν προστεθεί στο ενυδρείο μου 3 φοβερές Αμάνο, οι οποίες βρίσκονται συνεχώς σε κοινή θέα και είναι πολύ παιχνιδιάρες. :hysterical: Το επόμενο βήμα είναι να προστεθούν λίγες red cherry και στο μέλλον ίσως 2-3 crystal.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μαζί με το νάνο ενυδρείο μου έδωσαν και μια τροφή της Dennerle ειδική για γαρίδες (Crusta Gran), κάθε πότε πρέπει να ταίζω τις γαρίδες και πόσο? Δεν κατάφερα να βρώ κάποια οδηγία στη συσκευασία της τροφής ή στο internet. Μέχρι στιγμής δεν τις έχω ταίσει καθόλου γιατί βλέπω πως σκαλίζουν συνεχώς τον βυθό και βρίσκουν τροφή εκεί.

Ευχαριστώ.

Δεν είναι απαραίτητο να ταΐζεις καθημερινά... Σε ένα ενυδρείο μόνο με γαρίδες, ένας κόκκος της τροφής για την κάθε ενήλικη γαρίδα είναι αρκετός. Αλλά και να μην δεις να τρώνε την συγκεκριμένη τροφή μη νομίζεις πως θα μείνουν νηστικές. Σε ένα στρωμένο ενυδρείο υπάρχουν πάντα υποψίες άλγης και μικροοργανισμοί που τρέφουν τις γαριδούλες μας.

Επίσης αν σου αρέσουν οι Red Crystal μη βάλεις Red Cherry. Βάλε ΜΟΝΟ Red Crystal. Για έναν λόγο που δεν έχουμε ανακαλύψεις (εμείς τουλάχιστον) ακόμα, οι Red Crystal δεν αναπαράγονται όταν συγκατοικούν με Red Cherry.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Σκέφτομαι να τις ταίζω μέρα παρά μέρα (1 κόκκος στην κάθε μια) και αν παρατηρήσω πως δεν φτάνει, να τους ρίχνω καθημερινά.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τις crystal, δεν το γνώριζα. Θέλει σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...