Jump to content

Βλέπετε κάτι περίεργο στην Ακροπόρα?


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλους!!!

Δειτε λίγο τις ακόλουθες φωτογραφίες.

Ειναι μια ακροπόρα που πήρα σήμερα. Κάτι εχει στην βάση της και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι ανοιγοκλεινει το στόμα του, σαν να αναπνέει.

Τι μπορει να είναι?

post-7589-1268231787_thumb.jpg post-7589-1268231800_thumb.jpgpost-7589-1268231818_thumb.jpgpost-7589-1268231837_thumb.jpg

Στην τριτη φωτογραφία μπορειτε να μου πειτε πως λέγετε αυτο το κοράλλι?

Και στην τεταρτη τι έχουμε? Αυτο ηταν πάνω στον βράχο οταν το πήρα. Αυτο που δεν ξερω ειναι οι απαιτησεις του σε φως, γιατι εκει που ειναι τωρα δεν το κτυπάει πολύ φως.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Eιναι καποιο barnacle μαλλον.Σωστα?Μην σε αγχωνει

Η τριτη φωτο ειναι turbinaria χωρις να ειμαι και 100%σιγουρος.Σκληρο σκελετο δεν εχει?

Στην τεταρτη δεν διακρινω καλα.Σου μοιαζει με Acanthastrea ή Favia ή Favites?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καποιο barnacle μαλλον.Σωστα?Μην σε αγχωνει

Η τριτη φωτο ειναι turbinaria χωρις να ειμαι και 100%σιγουρος.Σκληρο σκελετο δεν εχει?

Στην τεταρτη δεν διακρινω καλα.Σου μοιαζει με Acanthastrea ή Favia ή Favites?

Στην πρώτη foto βλέπω ασπρίσματα στην ακροπόρα..γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους!!!

Δειτε λίγο τις ακόλουθες φωτογραφίες.

Ειναι μια ακροπόρα που πήρα σήμερα. Κάτι εχει στην βάση της και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι ανοιγοκλεινει το στόμα του, σαν να αναπνέει. Τι μπορει να είναι? Ίσως να είναι barnacle αλλά εγώ θα το άνοιγα , καλού κακού post-7589-1268231787_thumb.jpg post-7589-1268231800_thumb.jpgpost-7589-1268231818_thumb.jpgpost-7589-1268231837_thumb.jpg

Στην τριτη φωτογραφία μπορειτε να μου πειτε πως λέγετε αυτο το κοράλλι]GREEN PAGODA CORAL

Και στην τεταρτη τι έχουμε? Αυτο ηταν πάνω στον βράχο οταν το πήρα. Αυτο που δεν ξερω ειναι οι απαιτησεις του σε φως, γιατι εκει που ειναι τωρα δεν το κτυπάει πολύ φως. Είναι Zoanthus polyp , χωρίς ιδιαιτέρες απαιτήσεις κοραλλί , ιδιαιτέρα ανθεκτικό

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά. :ninja:

Να ρωτήσω κατι άλλο?

Γιατι εχει ασπρίσματα η ακροπόρα στην 1η φώτο? Δεν λέω για την βάση της αλλα σε 2-3 σημεία πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορουν να φταινε.Ασταθεια ΚΗ,Ca,PH,Θερμοκρασιας ή και καποιο παρασιτο.Μπορει και η αλλαγη περιβαλοντος ή εντασης φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορουν να φταινε.Ασταθεια ΚΗ,Ca,PH,Θερμοκρασιας ή και καποιο παρασιτο.Μπορει και η αλλαγη περιβαλοντος ή εντασης φωτισμου.

Ετσι την πήρα.

Σημερα μπήκε στο ενυδρείο μου.

Μπορει να εχει αντίκτυπο στο μέλλον αυτο ή θα το ξεπεράσει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά. :hysterical:

Να ρωτήσω κατι άλλο?

Γιατι εχει ασπρίσματα η ακροπόρα στην 1η φώτο? Δεν λέω για την βάση της αλλα σε 2-3 σημεία πάνω της.

Γιατί Γιάννη δεν την μεταχειρίστηκαν καλά ή γιατί το κοράλλι στρεσαρίστηκε αρκετά απο τις διάφορες μεταφορές :hysterical:

Άποψη μου πάντως είναι κοράλλι που βλέπουμε σε κατάστημα σε τέτοια κατάσταση το προσπερνάμε, ειδικά οι millepora αν αρχίσουν παίρνουν την κάτω βόλτά, επίσης δεν την βλέπω να βγάζει το χαρακτηριστικό ''μαλλί'' της, άρα είναι αρκετά στρεσαρισμένη.

Και η Τurbinaria peltata που σου ανέφεραν τα παιδιά είναι στρεσαρισμένη, πιθανών και ελπίζω γιατί έβαλες τα χέρια ή πήραξες κάτι.

Όταν παίρνω κοράλλια στον έλεγχο που κάνω αν βρω barnacle τα βγάζω ή κόβω το συυγκεκριμένο κομμάτι, τα θεωρώ επικύνδυνα, έχω δει να κάνουν ζημιά σε κοράλλια καθώς και υπάρχει η περίπτωση να αρχίσουν να αναπαράγονται που αυτό μου είχε τύχει σε μια ακροπόρα που είχα χάσει :hysterical: , φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση όπως την βάλεις να παραμείνει και κάποια στιγμή να πεθάνει απο φυσικά αίτια και να μην γίνει τίποτα.

Αλλά καλλύτερα 1 κιλό πρόληψη παρά 100 κιλά θεραπεία! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι την πήρα.

Σημερα μπήκε στο ενυδρείο μου.

Μπορει να εχει αντίκτυπο στο μέλλον αυτο ή θα το ξεπεράσει?

Κακώς την αγόρασες σε αυτη την κατάσταση.

Θα σε στεναχωρήσω,όμως δεν της δίνω πολλές ημέρες.....

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις υγειη φραγκακια,κατι μπορει να γινει και να μην την χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Γιάννη δεν την μεταχειρίστηκαν καλά ή γιατί το κοράλλι στρεσαρίστηκε αρκετά απο τις διάφορες μεταφορές :hysterical:

Αλλά καλύτερα 1 κιλό πρόληψη παρά 100 κιλά θεραπεία! :ninja:

Κακώς την αγόρασες σε αυτη την κατάσταση.

Θέλει λίγη τύχη

Αν οι συνθήκες στο ενυδρείο σου είναι καλές και το κοράλλι δυνατό θα ανακάμψει καλύπτοντας τις <πληγές> του

Πιστεύω ότι σε 1-2 εβδομάδες θα φανεί η πορεία του

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Ευχομαι να ανακάμψει...

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα κοράλλια είναι μεγαλωμένα με τ5 λάμπες , αν έχεις mh , κατέβασε την χαμηλότερα , σε 4-5 μέρες θα σου δείξει της όποιες διαθέσεις της

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...