Jump to content

τι φυτο ειναι?


gemen

Recommended Posts

μου εδωσαν αυτο το φυτο.δεν γνωριζω πιο ειναι.μηπως καποιος απαντηση εαν το γνωριζει.

και βρισκετε σε καλη κατασταση?ανεβαζω φωτο.ηταν σε γλαστρακι το καθαρισα και το φυτεψα.

ειναι ευκολο φυτο για αρχη? ευχαριστω.

post-16164-1268239736_thumb.jpg

post-16164-1268239810_thumb.jpg

post-16164-1268239902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην φωτο 1 και 3 το αριστερο φυτο ειναι απο την μεση και πανω αλλο χρωμα.αυτο διχνει οτι χαλασε?θα μπορει να ξαναβγει καινουργιο τωρα που το φυτεψα στο δικο μου ενυδρειο?η να το βγαλω να το πεταξω?

post-16164-1268240173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Anubias barteri var. barteri.

Εχει χαλασει το ενα φυλλο. Κοφτο.

Ειναι πανευκολο φυτο, δεν θελει να ειναι κατω απο δυνατο φως.

Μη βυθιζεις και το ριζωμα μεσα στο βυθο, παρα μονο τα ριζιδια.

Καλυτερα ειναι να τη δεσεις με λιγη πετονια (ή κλωστη στο χρωμα του ξυλου) πανω σε καποιο ξυλο ή πετρα.

κλικ

th_anubia.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κοψτο ενοεις ολο η μονο το χαλασμενο?απο την μεση και πανω δηλαδη?η απο τι ρυζα ολο να βγη?

ο φωτισμος που μπηκε αυτο το φυτο ειναι 2χ11w σε ενυδρειο aquael για να μπουν ζωοτοκα μικρα μολις σημερα απο γεννα.το ενοχλει λες αυτο το φως το φυτο?εχω πετρες θα το βαλω πανω εκει με πετονια.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το κλωναρι.

Αλλα επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο κοφτο καλυτερα αφου βγαλεις το φυτο εξω απο το ενυδρειο και αστο σε ενα λεκανακι με νερο για 2-3 μερες, γιατι λεγεται οτι οταν κοβεται βγαζει καποιο τοξικο υγρο και σε λιγα λιτρα ισως δημιουργηθει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...