Jump to content

λιγη βοηθεια


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 70 lt περιπου 1.5 μηνα .το πρωτο θεματακι ειναι οτι δεν μπορω να ριξω την αμμωνια που παιζει απο 0.25 εως 1.5 ενω εχω δοκιμασει να μην τα ταιζω για 3 με 4 ημερες κ αλλαγη νερου .μεσα εχω 2 παπαγαλοψαρα κ 2 venezuela . επισης επειδη ειδα το νερο θολο εκανα μετρηση κ το μονο ανεβασμενο ηταν GH 8 K KH 15 .επισης NO3 10 , NO2 0 ,PH 7,2 ,CL2 0 . μπορει κανεις να μου δωσει τα φωτα του ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς?Εννοώ στικ,υγρά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Για αρχη τα ψαρια που εχεις δεν ειναι για τα λιτρα σου.(Ποια ειναι τα Βενεζουελα???)

Καλυτερα θα ηταν να μετρας με υγρα τεστ για πιο ακριβη αποτελεσματα.

Με τι φιλτρο φιλτραρεις???

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα.τα παπαγαλοψαρα δεν ειναι για τα λιτρα σου.εχεις εσωτερικο η εξωτερικο φιλτρο?και με τι υλικα?

Link to comment
Share on other sites

και τι αλλα υλικα εχει?ο ανθρακας φιλε μου δεν σου χρειαζεται.τον βαζουμε στην αρχη του ενυδρειου και μετα απο θεραπεια.κανενα μακαρονι τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου. Σχετικα το ενυδρειο σου ειναι καινουργιο δεν επρεπε να βαλεις τετοιου ειδους ψαρια μεσα. και δεν ειναι για το καταληλο ενυδρειο { τα λιτρα του ειναι λιγα } οσο για το φιλτρο σου εχει μεσα καδο ? αν ναι τι περιεχει ? καρβουνο ? ειναι μαυρο αυτο γυαλομβαβακα ? μακαρονι ? το μακαρονι ειναι σαν μακαρονι αλλα χοντρο και εχει μεγαλες τρυπες. ολα αυτα τα υλικα που ειναι και αλλα σαφως πρεπει να υπαρχουν μεσα στο φιλτρο σου για να ισοροπισεις την βιολογια του συστηματος σου.

τα ψαρια τα ταιζεις πολυ? ποσο? και τι τους ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

εχει καδο με μαυρο υαλοβαμβακα οπως ειπες κ τα ταιζω spirulina pellets αλλα λογω αμμωνιας τα εχω στην πεινα

Link to comment
Share on other sites

το μαυρο που εννοουσα ειναι το καρβουνο. δεν υπαρχει μαυρος γυαλομβαβακας. ετσι θελω να πιστευω.. :ninja:

οσο για το φιλτρο σου δεν επαρκει για το ενυδρειο σου και την απαιτηση που θες. εκτος αν κανεις καμια πατεντα αφου εχει καδο να βαλεις καποια βιολογικα πραγματα αν χωρανε! η αλλιως να παρεις αλλο φιλτρο. τι λετε βρε παιδια και εσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα και βαλε οσο βιολογικο υλικο χωραει ο καδος του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξεκινησες λαθος απο την αρχη το ενυδρειο σου.δεν ειχε κανει τον κυκλο του αζωτου(διαβασε γιαυτο στο φορουμ) και εβαλες ψαρια μεσα.το μακαρονι το λεμε ετσι γιατι μοιαζει σαν μακαρονι κοφτο το οποιο εχει πορους και αναπτυσει αποικιες απο βακτηριδια για να γινει ο βιολογικος καθαρισμος.οπως λες εχεις μονο ενα καδο με ανθρακα ο οποιος στην παρουσα φαση ειναι αχρηστος.τον βγαζεις και βαζεις μακαρονι(siporax mini)οσο χωραει.ειναι πολυ καλο βιολογικο υλικο.κανεις μια γεναια αλλαγη νερου και προσθετεις βακτηριδια π.χ.stress zyme της api.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λυνεται το προβλημα με μια απλη αναβαθμιση στο φιλτρο.

Θελεις και πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο για αυτα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...