Jump to content

Περι καρδιναλιων...


Recommended Posts

Διαβασα στο αναλυτικο προφιλ του ΑΖ τα παρακατω...

1) Τρωνε αυγα... Τα δικα τους η και αλλων ψαριων? Αυγα ramirezi μπορει να πειραξουν?

2) Μεταφερουν απο την φυση ορισμενες ασθενειες και βακτηρια... :hysterical: Τι σημαινει αυτο? Ποσο εποικινδυνο ειναι κατι τετοιο??? Τι πρεπει να προσεξει καποιος???

Ευχαριστω πολυ! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημα κατατεθεν στους καρδιναλιους και στα παρομοια τετρα, οτι αγαπανε την ομελετα απο ολων των ειδων τα αυγα.

Ολα τα ψαρια που ειναι πιασμενα (ψαρεμενα) απο τη φυση ειναι πιθανο να μεταφερουν παθογονα στα οποια ομως τα ιδια εχουν αναπτυξει ανοσια.

Κατι που δεν εχουν αναπτυξει τα ψαρια που γεννηθηκαν σε ενυδρειο, και σε ακομα χειροτερη κατασταση μπορουν να ερθουν τα ψαρια που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν απο εκτροφεις (ασιατες συνηθως) σε ενυδρεια με αποστειρωμενο περιβαλλον με UV λαμπες κλπ (για λιγοτερες απωλειες) και αποτομα βρισκονται σε ενα κοινο, μη αποστειρωμενο ενυδρειο, οπως τα περισσοτερα ενυδρεια χομπυστων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα cardinal tetra , επειδή έχω μόνο τέτοια ( πάνω από πεννήντα ) και για 3 περίπου χρόνια, δεν έχω ποτέ αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, μέχρι σήμερα έχω χάσει μόνο ένα , δεν έχουν γεννήσει μέσα στο ενυδρείο ή τουλάχιστον έτσι νομίζω αλλά θέλουν φροντίδα ως προς τις συνθήκες νερού , φωτισμού και περιβάλλοντος .

Ότι όμως σου είπε ο φίλος delta , σίγουρα ισχύουν .

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα cardinal tetra , επειδή έχω μόνο τέτοια ( πάνω από πεννήντα ).....

.....

.....

off topic

αλλα θα εχει πολυ ενδιαφερον, η παρουσιαση του.

περιμενουμε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τα cardinal tetras ηταν και ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη ψαριων...

οτι σου ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι απολυτα σωστο...

αν σκεφτεσαι να τους παρεις, απλα εχε υποψιν σου οτι θελουν φυτεμενο ενυδρειο,χαμηλο φωτισμο, μαλακο και οξυνο νερο και καλες συνθηκες (μηδενικα NH3/NH4 και ΝΟ2) για να μη τους χασεις

ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια στην αναπαραγωγη καθως τα αυγα τους ειναι ευαισθητα στο φως και η εκολαψη τους γινεται σχεδον στο σκοταδι....για αυτο και τα περισσοτερο ειναι αγρια, πιασμενα στο περιβαλλον τους

πριν παρεις παντως ρωτα ποσο καιρο τα χει το μαγαζι...καλο ειναι να εχουν μεινει εκει κανα μηνα ωστε να εχουν προσαρμοστει πληρως και εχουν δυναμωσει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!!! :hysterical:

Εναλλακτικα εχω στο μυαλο μου και τους ροδοστομους...Για αυτους τι λετε? Ισχυουν τα ιδια?? :ninja:

(Ασχετο: ακου "τους αρεσει η ομελετα".... :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...