Jump to content

είμαι αρχάρια βοηθήστε !!


Recommended Posts

γειά σας έχω ένα ενυδρείο 300 λίτρα είχα ασχοληθεί πριν απο 9 χρόνια πάλι με το χόμπυ αλλά αυτή την φορά έχω κολλήσει περισσότερο. ¨Εχω το εξής πρόβλημα.. στο ενυδρείο μου το οποίο έχω εδώ και 2,5 μήνες την τελευταία εβδομάδα μου ψοφήσανε 2 γατόψαρα και ένα ramirezi σήμερα. Οι τιμές που έχω είναι οι εξής ΡΗ 7, KH 6 τώρα θα τρελαθείται GH 22!!! τι να κάνω;;;;; έβαλα τύρφη για να κατέβει....βοηθήστε με, θα μου ψοφήσουν και τα άλλα μου ψάρια; έχω 2 gurami μέσα , νέον και gappy η οποία μάλιστα είναι έγκυος και επειδή δεν έχω μεγάλα φυτά την έχω βάλει στην γεννήστρα εδώ και 2,5 εβδομάδες. Κοίταξα να δω αν το ramirezi ηταν άρρωστο αλλά δεν είδα κάτι ούτε κόκκινα στίγματα ούτε fin rot τι συμβαίνει;Σας παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα

Έγινε επεξεργασία - mortisia
Link to comment
Share on other sites

To GH της βρύσης σου πόσο είναι ;

Μήπως έχεις μέσα υπόστρωμα ή πέτρες ασβεστολιθικές και έχουν ανεβάσει την σκληρότητα του νερού σου ;

Και καλώς όρισες στο Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

χμ και το έλεγα του άνδρα μου να μην μαζέψει τις πέτρες απο το ποτάμι , θα κάνω αμέσως μέτρηση της βρύσης ωχ είναι 17 GH ...πριν απο κάποιες μέρες είχαμε ρίξει αλάτι..νομίζαμε ότι το νερό είναι μαλακό... η τελευταία αλλαγή που κάναμε ήταν πριν 3 μέρες στο νερό και είχα βάλει και απιονισμένο μέσα κάτι έχω κάνει λάθος

Link to comment
Share on other sites

χμ και το έλεγα του άνδρα μου να μην μαζέψει τις πέτρες απο το ποτάμι , θα κάνω αμέσως μέτρηση της βρύσης ωχ είναι 17 GH ...πριν απο κάποιες μέρες είχαμε ρίξει αλάτι..νομίζαμε ότι το νερό είναι μαλακό... η τελευταία αλλαγή που κάναμε ήταν πριν 3 μέρες στο νερό και είχα βάλει και απιονισμένο μέσα κάτι έχω κάνει λάθος

25744[/snapback]

Το πιθανότερο λοιπόν είναι οι πέτρες να έχουν ανεβάσει την σκληρότητα του νερού.

Για να το επιβεβαιώσουμε βγάλε μια απο μέσα και αφου στεγνώσει ρίξτης πάνω Υδροχλωρικό οξύ. Ακουαφόρτε δηλαδή.

Αν αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθική και πρέπει να τις βγάλεις απο το ενυδρείο σου.

Το αλάτι γιατί το ρίξατε ;

Link to comment
Share on other sites

χμ και το έλεγα του άνδρα μου να μην μαζέψει τις πέτρες απο το ποτάμι , θα κάνω αμέσως μέτρηση της βρύσης ωχ είναι 17 GH ...πριν απο κάποιες μέρες είχαμε ρίξει αλάτι..νομίζαμε ότι το νερό είναι μαλακό... η τελευταία αλλαγή που κάναμε ήταν πριν 3 μέρες στο νερό και είχα βάλει και απιονισμένο μέσα κάτι έχω κάνει λάθος

25744[/snapback]

και καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

25748[/snapback]

να σε ρωτήσω και το πλακάκι αφρίζει είναι ασβεστολιθικό; απλά ρωτάω για να μην κάνω κανένα λάθος , το αλάτι το είχαμε βάλει γιατί είμαστε λίγο άσχετοι και δεν κάναμε σωστά τις μετρήσεις , δικό μας σφάλμα καθαρά...πήρα τηλέφωνο αυτόν που αγόρασα τα ψάρια και μου είπε να βάλω black water αλλά δεν ξέρω τι να κάνω δεν τον εμπιστεύομαι απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε η πέτρα δεν είναι ασβεστολιθική πως μπορώ να ρίξω το GH; έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο, υπάρχει άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμένα!!

Καλό θα ειναι να τεστάρεις ολες της πέτρες αλλα και το υπόστρωμα για να δεις αν κάτι απο αυτα μπορει να ανεβάζη το ΡΗ, ΚΗ, GH. Ολα τα υλικα του ενυδρείου πρέπει να ειναι ουδέτερα για να μην επιρεαζουν την χημεία του νερού.

Εγω θα σου έλεγα να μην ξαναβάλεις ποτέ αλατι στο ενυδρειο για κανένα λόγο γιατι τα ψαρια που εχεις δεν το χρειάζονται, εκτος απο τα γκαπι, αλλα δεν ειναι τοσο απαραιτειτο και σε αυτα, το τελευταιο στο λέω με λίγη επιφυλαξη ισως καποιος πιο εμπειρος σε συμβουλεψει καλυτερα.

Τα ψαρακια σου μπορει να πεθανανε απο κατι αλο και οχι απο το σκληρό νερό, τα ΝΟ3 τα μετρησες; ποσο καιρο εχεις τα ψαράκια; αν τα εβαλες πρόσφατα μπορει να μην προσαρμώστεικαν στο ενυδρειο σου και για αυτο πεθάνανε... τα γατόψαρα και τα ραμιρέζι λόγο ευαισθησίας καλό ειναι να μπένουν σε στρωμένο ενυδρείο τουλάχιστων 4-6 μηνων, το δικό σου ειναι 2,5 μηνών....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γκαπι 1 χρονο χορης αλατι, και δεν επαθαν κατι! Τωρα εβαλαγιτι προσπαθω να κανω οτι καλητερω με το νερο, γιατι εχω γεννες πολλες και δεν προλαβενουν να μεγαλοσουν για να τα δωσω, τα χρωματα τους ειναι καλητερα και κατι ξαφνικη θανατη σταματισαν! αλλα σου ειπα και 1 χρονο που τα ειχα χωρης αλατι μια χαρα τα καταφεραν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμένα!!

Καλό θα ειναι να τεστάρεις ολες της πέτρες αλλα και το υπόστρωμα για να δεις αν κάτι απο αυτα μπορει να ανεβάζη το ΡΗ, ΚΗ, GH. Ολα τα υλικα του ενυδρείου πρέπει να ειναι ουδέτερα για να μην επιρεαζουν την χημεία του νερού.

Εγω θα σου έλεγα να μην ξαναβάλεις ποτέ αλατι στο ενυδρειο για κανένα λόγο γιατι τα ψαρια που εχεις δεν το χρειάζονται, εκτος απο τα γκαπι, αλλα δεν ειναι τοσο απαραιτειτο και σε αυτα, το τελευταιο στο λέω με λίγη επιφυλαξη ισως καποιος  πιο εμπειρος σε συμβουλεψει καλυτερα.

Τα ψαρακια σου μπορει να πεθανανε απο κατι αλο και οχι απο το σκληρό νερό,  τα ΝΟ3 τα μετρησες; ποσο καιρο εχεις τα ψαράκια; αν τα εβαλες πρόσφατα μπορει να μην προσαρμώστεικαν στο ενυδρειο σου και για αυτο πεθάνανε... τα γατόψαρα και τα ραμιρέζι λόγο ευαισθησίας καλό ειναι να μπένουν σε στρωμένο ενυδρείο τουλάχιστων 4-6 μηνων, το δικό σου ειναι 2,5 μηνών....

25772[/snapback]

καλησπέρα το χαλίκι είναι απο το παλιό μου ενυδρείο στο οποίο ποτέ δεν μοθ είχαν ψοφήσει ψάρια, τα νιτρικά ειναι οκ όλα οκ εκτός το GH αν και αυτό σιγά σιγά πέφτει αλλά μέχρι τότε τι θα κάνω! όσο για τις πέτρες δεν είναι τελικά ασβεστολιθικές ...με βοήθησε το προηγούμενο post ξέρω βέβαι ότι η τύρφη που έβαλα έκανε καλή δουλειά στο να πέσει αρκετα το GH k KH παιδιά στην πρώτη μέτρηση είχα 33!!!GH απίστευτη τιμή.

Αλάτι είχα βάλει και για την gappina λένε ότι βοηθάει στις γέννες...μέχρι τώρα δεν έχει γεννήσει και αποφάσισα να την βγάλω απο την γεννηστρα και ο Θεός βοηθός!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γκαπι 1 χρονο χορης αλατι, και δεν επαθαν κατι! Τωρα εβαλαγιτι προσπαθω να κανω οτι καλητερω με το νερο, γιατι εχω γεννες πολλες και δεν προλαβενουν να μεγαλοσουν για να τα δωσω, τα χρωματα τους ειναι καλητερα και κατι ξαφνικη θανατη σταματισαν! αλλα σου ειπα και 1 χρονο που τα ειχα χωρης αλατι μια χαρα τα καταφεραν!

25776[/snapback]

Δεν ξαναβάζω ποτέ αλάτι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε η πέτρα δεν είναι ασβεστολιθική πως μπορώ να ρίξω το GH; έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο, υπάρχει άλλη λύση;

25764[/snapback]

Οι λύσεις για μείωση του Gh είναι

1) τύρφη στο φίλτρο του ενυδρείου (το έχεις ήδη κάνει)

2) χρήση ειδικών μαλακτικών νερού (δεν συνειστατε γιατί μετατρέπουν τα ιοντα μαγνησιου και ασβεστίου σε σοδίου που μπορεί να βλάψει τα ψάρια)

3) συστηματικές αλλαγές με νερό αντίστρωφης όσμωσης.

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις και το ίδιο τεστ που έκανες με τις πέτρες και το ακουαφόρτε αλλά αυτή την φορά με το υπόστρωμα του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις για μείωση του Gh είναι

1) τύρφη στο φίλτρο του ενυδρείου (το έχεις ήδη κάνει)

2) χρήση ειδικών μαλακτικών νερού (δεν συνειστατε γιατί μετατρέπουν τα ιοντα μαγνησιου και ασβεστίου σε σοδίου που μπορεί να βλάψει τα ψάρια)

3) συστηματικές αλλαγές με νερό αντίστρωφης όσμωσης.

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις και το ίδιο τεστ που έκανες με τις πέτρες και το ακουαφόρτε αλλά αυτή την φορά με το υπόστρωμα του ενυδρείου σου.

25805[/snapback]

ευχαριστώ πολύ , μήπως ξέρεις πόσο κάνει μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης;...

μου εχουν φύγει πάρα πολλά χρήματα αλλά χαλάλι..θα δοκιμάσω και με το υπόστρωμα και θα σας πώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, διάβασα μπας και βγάλω άκρη και δεν ρωτήσω τι είναι η ΑΟ αλλά άκρη δεν έβγαλα...μπορεί κάποιος να μου πεί τι κάνει; ρίχνει τα νιτρικά; μαλακώνει το νερό; ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ για την βοήθεια και την ταχύτητα με την οποία απαντάτε τα ερωτήματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι η συσκευή που με διάφορα στάδια που έχει (3-4-5 στάδια) φιλτράρει το νερό και έτσι έχουμε σχεδόν καθαρό Η2Ο χωρίς άλατα, μεταλλα, χλώριο και διάφορα άλλα συστατικά που μπορεί να περιέχει το νερό του δικτύου μας. Ετσι η σκληρότητα του νερού που βγάζει είναι 0-5ms δηλαδή πιο μαλακό δεν γίνεται και το ph του νερού είναι 7.

Περισσότερα για την ΑΟ μπορείς να διαβάσεις στα σχετικά άρθρα που υπάρχουν στο Aquazone ΕΔΩ

Εάν αποφασίσεις να αγοράσεις ΑΟ πρέπει να προσέξεις εκτός από το πόσων σταδίων θα είναι αλλά και την ποσότητα νερού που βγάζει σε μία ημέρα (λίτρα/ημέρα ή γαλόνια/ημέρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...