Jump to content

Προσοχη με τις κλωστες στα ενυδρεια!


Recommended Posts

Εχω 2 ανουμπιες στο ενυδρειο μου τις οποιες τις εχω δεσει με μαυρη κλωστη πανω σε ξυλα... Η κλωστη ομως μετα απο 10-15 μερες μεσα στο νερο λιωνει και κομματιαζετε και μπορει να την περασουν για φαγητο τα ψαρια και να την φανε και μετα μπορει να υπαρξει προβλημα με την υγεια του ψαριου αν δεν καταφερει να την αποβαλει...

Στην δικη μου περιπτωση το ψαρι( γκαπυ θυλικο) πρεπει να την ειχε φαει πριν 1-2 μερες γιατι το εβλεπα ειχε φουσκωσει πολυ και δεν ειχε διαθεση... Ευτιχως σημερα το μεσημερι καταφερε μετα απο προσπαθεια 5 λεπτων και την εβγαλε απο μεσα του και πλεον εχει επανελθη η διαθεση του!

Βιντεο: http://www.youtube.com/watch?v=6Rp0gdPAdjc

Συγνωμη για τα πανω κατω της καμερας αλλα ειχα βαλει το κινητο σε macro mode και οποτε εβλεπε το κινητο το γκαπυ εφευγε μακρια.

Το απογευμα μαζι με την αλλαγη νερου θα κανω και αλλαγη των κλωστων με πετονια για να εχω το κεφαλη μου ησυχο!

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια έχουν πολύ καλή αίσθηση γεύσης και αν δεν είναι τροφή αυτό που δοκιμάζουν το φτύνουν, είσαι σίγουρος οτι το ψάρι φούσκωσε από αυτό? Μήπως κάτι άλλο τρέχει? Ευκαιρία να το δεις τώρα που είναι νωρίς. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

τυχερος είσαι μεγάλε απο εδώ και πέρα μόνο πετονιά

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια έχουν πολύ καλή αίσθηση γεύσης και αν δεν είναι τροφή αυτό που δοκιμάζουν το φτύνουν, είσαι σίγουρος οτι το ψάρι φούσκωσε από αυτό? Μήπως κάτι άλλο τρέχει? Ευκαιρία να το δεις τώρα που είναι νωρίς. :ninja:

Το εχω καταλαβει αυτο, Ειδικα τα γκαπυ οτι κινητε στο ενυδρειο το δοκιμαζουν και το φτυνουν αλλα αποτι φενεται αυτη την φορα το ειχε καταπιει. δεν νομιζω να εχει κατι το ψαρι απο μετρισεις ειμαι οκ κ δεν εχω παρατηρησει κατι υποπτο πανω του εκτος απο αυτο το φαινομενο... Επισης πρεπει να ειναι και εγκυος γιατι εδω και 2 βδομαδες ολο και ποιο πολυ φουσκωνει η κοιλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν αξίζει να απορρίψουμε τη χρήση πετονιάς αφού δεν είμαστε σίγουροι για το ατύχημα, καλή και η πετονιά αλλά βολεύει η κλωστή γιατί διαλύεται, το φυτό έχει πιάσει και δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν αξίζει να απορρίψουμε τη χρήση πετονιάς αφού δεν είμαστε σίγουροι για το ατύχημα, καλή και η πετονιά αλλά βολεύει η κλωστή γιατί διαλύεται, το φυτό έχει πιάσει και δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο.

Δεν ειπα να απορριψουμε την χρηση κλωστης αλλα να την χρησημοποιουμε με προσοχη. Σιγουρα βολευει..

αλλα πιστευω ειναι και αναλογα την περιπτωση. Δηλαδη σε ενα ενυδρειο με μεγαλα σε μεγεθος ψαρια δεν νομιζω να δημιουργηθει προβλημα αν καποιο ψαρι φαει ενα κομματι κλωστης γιατι θα το αποβαλει ποιο ευκολα απο καποιο μικροσωμο οπως τα γκαπυς. Στην δικη μου περιπτωση δεν εχουν πιασει ακομα τα φυτα στα ξυλα και επιδη εχω και μωρα μεσα δεν θελω να το ρισκαρω να γινει τιποτα περιεργο και γιάυτο θα βαλω πετονια μεχρι να πιασουν καλα τα φυτα πανω στα ξυλα

Παντα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται αδυνατο ενα ψαρακι να φαει τοσο μεγαλο κοματι κλωστης. εισαι σιγουρος οτι ειναι κλωστη αυτο που ειδες? θα σου προτεινα να το βγαλεις εξω και να το εξετασεις.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται αδυνατο ενα ψαρακι να φαει τοσο μεγαλο κοματι κλωστης. εισαι σιγουρος οτι ειναι κλωστη αυτο που ειδες? θα σου προτεινα να το βγαλεις εξω και να το εξετασεις.....

και εμενα απιθανο μου φενεται αλλα το ειδα με τα ματια μου να το βγαζει λιγο λιγο... το εβγαλα να το ελεγξο και ηταν πραγματι κλωστη, ενα κοματι "κακα" και σαν να ηταν δεμενη επανω του κλωστη... :ninja: Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

παντως μετα απο αυτο θα εμαθε και δεν θα φαει ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φαινεται να κρεμεται παντως απο το ψαρι φαινεται για διαφανη περιττωματα (συμπτωμα ασθενειας).

Η κλωστη που ειδα να αιωρειται ηταν μαυρη.

Παντως εγω χρησιμοποιω κατα κορον κλωστη και δεν εχω συναντησει προβλημα ουτε να λιωνει ευκολα η κλωστη ουτε να την τρωει καποιο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φαινεται να κρεμεται παντως απο το ψαρι φαινεται για διαφανη περιττωματα (συμπτωμα ασθενειας).

Η κλωστη που ειδα να αιωρειται ηταν μαυρη.

Παντως εγω χρησιμοποιω κατα κορον κλωστη και δεν εχω συναντησει προβλημα ουτε να λιωνει ευκολα η κλωστη ουτε να την τρωει καποιο ψαρι.

Αυτη η κλωστη που ειδες να αιωρειται ειναι αυτο που κρεμοταν απο το ψαρι...δεν φαινεται καλα στο βιντεο. Τα περιττωματα του ειναι φυσιολογικα... καφε σκουρο. Ειχα εναν θανατο πριν κανα μηνα απο ενα καινουριο γκαπυ που το ειχα αγορασει αρρωστο και απο τοτε τα ελεγχο συνεχεια αν εχουν εμφανισει καποιο συμπτωμα κτλπ.

Εμενα η κλωστη δεν αντεχει παραπανω απο 1 βδομαδα μετα λιωνει και γινετε κομματακια... μπορει να φταιει και η κλωστη που χρησημοποιω δεν ξερω...

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κλωστη που ειδες να αιωρειται ειναι αυτο που κρεμοταν απο το ψαρι...δεν φαινεται καλα στο βιντεο. Τα περιττωματα του ειναι φυσιολογικα... καφε σκουρο. Ειχα εναν θανατο πριν κανα μηνα απο ενα καινουριο γκαπυ που το ειχα αγορασει αρρωστο και απο τοτε τα ελεγχο συνεχεια αν εχουν εμφανισει καποιο συμπτωμα κτλπ.

Εμενα η κλωστη δεν αντεχει παραπανω απο 1 βδομαδα μετα λιωνει και γινετε κομματακια... μπορει να φταιει και η κλωστη που χρησημοποιω δεν ξερω...

Τοτε βαλε πετονια για σιγουρια, οπως ειπες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια κατα τη γνωμη μου τα ψαρακια μας μπορει να παιζουν με τη ν κλωστη αλλα οχι και να τη φανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...