Jump to content

βοηθεια... ξερει καποιος τι ειδους ειναι το παφερ μου??


Dimitris_xios

Recommended Posts

χθες αγορασα ενα παφερ απο το πετ σοπ της γειτονιας μου αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειδος ειναι και ο πωλητης ηταν ολιγον τι ανιδεος... Βεβαια εχω ψαξει σε πολλα σαιτ αλλα κανενα παφερ δεν μοιαζει με το δικο μου.. Θελω να 3ερω ποσο μεγαλωνει και αν ζει σε υφαλμυρο,,,,βοη8εια κανεις??

ευχαριστω εκ των προτερων

Η Ιστοσελίδα μου

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

μπορεις να ανεβασεις μια φωτο?

ανεβασα ενα βιντεο με το ενυδρειο.. πιστευω οτι το παφερ διακρινεται σχετικα ευκολα αν και η ποιοτητα δεν ειναι και τοσο καλη

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα απο το βιντεο δεν καταλαβα, αν μπορεις βγαλε μια καλη κοντινη φωτο.

ριξε μια ματια κ εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5645

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.το ψάρι σου είναι ένα όμορφο fahaka puffer(tetraodon lineatus).είναι ψάρι καθαρά γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που διαβασα εκτος του οτι γινεται τεραστιο (αν και μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνει πολυ) εμαθα οτι ειναι πολυ επιθετικο. υπαρχει κινδυνος αν το αφησω με τους μονοδακτυλους? 3 μερες παντως που το εχω δεν ασχολειται καθολου μαζι τους

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που διαβασα εκτος του οτι γινεται τεραστιο (αν και μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνει πολυ) εμαθα οτι ειναι πολυ επιθετικο. υπαρχει κινδυνος αν το αφησω με τους μονοδακτυλους? 3 μερες παντως που το εχω δεν ασχολειται καθολου μαζι τους

Μεγαλώνει πολύ και ως τελικό μέγεθος φτάνει περίπου τα 45cm.Προσωπικα έχω δει ψάρι στα 35cm και ήταν 2 ετών.

Αυτή την στιγμή λόγο μεγέθους σε συνδυασμό ότι είναι και αρκετά ευκίνητα ψάρια οι μονοδαχτυλοι δεν κινδυνεύουν άλλα σε λίγους μήνες θα πρέπει να απομακρυνθούν.Το fahaka είναι ψάρι που πρέπει να κρατιέται μονο του σε species ενυδρειο.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Μεγαλώνει πολύ και ως τελικό μέγεθος φτάνει περίπου τα 45cm.Προσωπικα έχω δει ψάρι στα 35cm και ήταν 2 ετών.

Αυτή την στιγμή λόγο μεγέθους σε συνδυασμό ότι είναι και αρκετά ευκίνητα ψάρια οι μονοδαχτυλοι δεν κινδυνεύουν άλλα σε λίγους μήνες θα πρέπει να απομακρυνθούν.Το fahaka είναι ψάρι που πρέπει να κρατιέται μονο του σε species ενυδρειο.. :hysterical:

οκ ευχαριστω.. :ninja: και να φανταστεις οτι μου ειχαν πει πως δεν μεγαλωνει... τελοσπαντων δεν 3ερω τι θα κανω αλλα επειδη ειμαι μαθητης δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για καινουριο ενυδρειο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει λοιπον να τα επιστρεψεις σε αυτον που σου τα εδωσε χωρις να σε ενημερωσει οτι δεν κανουν για το ενυδρειο που σου πουλησε (νομιζω απο ενα καταστημα τα ψωνισες ολα) και να στα αντικαταστησει με καταλληλα ψαρια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει λοιπον να τα επιστρεψεις σε αυτον που σου τα εδωσε χωρις να σε ενημερωσει οτι δεν κανουν για το ενυδρειο που σου πουλησε (νομιζω απο ενα καταστημα τα ψωνισες ολα) και να στα αντικαταστησει με καταλληλα ψαρια κλπ.

ναι μαλλον αυτο θα κανω.. :ninja: αρχικα νομιζα οτι ηταν dwarf puffer γι΄αυτο και το αγορασα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...