Jump to content

Ερώτηση για ξυλα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Κάνοντας αναβάθμηση στο ενυδρείο μου αγόρασα 2 ξύλα τύπου Mopani της JBL.

Τα έβραζα χτες το βράδυ για τρείς περίπου ώρες και μέχρι τέλους έβγαζαν αυτήν την κοκκινίλα.

Τώρα τα έχω σε νερό και το βράδυ θα τα ξαναβράσω.

Για πόσο ακόμα?

Πρέπει να σταματήσουν να βγάζουν χρώμα για να πω ότι είναι οκ?

Δεν με ενδιαφέρουν θρεπτικά συστατικά κλπ. Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο, στρωμένο και δεν θα ήθελα να ξαναμπώ στο λούκι με το κίτρινο χρώμα που το πέρασα πριν 1 μήνα με κάποιο άλλο ξύλο.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Κάνοντας αναβάθμηση στο ενυδρείο μου αγόρασα 2 ξύλα τύπου Mopani της JBL.

Τα έβραζα χτες το βράδυ για τρείς περίπου ώρες και μέχρι τέλους έβγαζαν αυτήν την κοκκινίλα.

Τώρα τα έχω σε νερό και το βράδυ θα τα ξαναβράσω.

Για πόσο ακόμα?

Πρέπει να σταματήσουν να βγάζουν χρώμα για να πω ότι είναι οκ?

Δεν με ενδιαφέρουν θρεπτικά συστατικά κλπ. Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο, στρωμένο και δεν θα ήθελα να ξαναμπώ στο λούκι με το κίτρινο χρώμα που το πέρασα πριν 1 μήνα με κάποιο άλλο ξύλο.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ

Καλημερα. Δυστυχως οτι και αν κανεις απο προσωπικη εμπειρια θα εχεις χρωμα στο ενυδρειο για μερικους μηνες

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα εβρασεσ??

:ninja:

Γιατί πριν ένα μήνα που είχα μια ξαφνική κίτρινη θολούρα στο ενυδρείο μου (είχα πρωτοτοποθετήσει φυτά και 3 ξύλα) μου είπαν όλοι εδω ότι φταίνε τα ξύλα που δεν τα έβρασα και ότι έπρεπε να το έχω κάνει για να φύγουν οι τανίνες. Μάλιστα κάποιος με προέτρεψε αν θυμάμαι καλά να τα βγάλω και να τα βράσω. Βέβαια οι πιο πολλοί μου συνέστησαν αλλαγές νερού.

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πριν ένα μήνα που είχα μια ξαφνική κίτρινη θολούρα στο ενυδρείο μου (είχα πρωτοτοποθετήσει φυτά και 3 ξύλα) μου είπαν όλοι εδω ότι φταίνε τα ξύλα που δεν τα έβρασα και ότι έπρεπε να το έχω κάνει για να φύγουν οι τανίνες. Μάλιστα κάποιος με προέτρεψε αν θυμάμαι καλά να τα βγάλω και να τα βράσω. Βέβαια οι πιο πολλοί μου συνέστησαν αλλαγές νερού.

:hysterical::hysterical::hysterical:

Οταν βραζεις το ξυλο... ναι μεν βγαινει η κιτρινιλα... αλλα σκοτωνεις οτιδιποτε εχει πανω του!!!

Το ξυλο ειναι ζωντανος οργανισμος... με πολλους Απο μικροοργανισμους... και μυκητες που τα ψαρακια σου θα το εκτιμουσαν δεοντως!!

Σου ριχνει ευκολα το ph...

Απλα το μειωνεκτημα ειναι η κιτρινιλα... που προσωπικα μου αρεσει!!

για να την αποφυγεις... αλλαγες νερου... οχι βρασιμο ξυλου! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ας με συχωρέσουν οι φίλοι που είναι ενάντια στον ενεργό άνθρακα, αλλά αν δεν θες χρώμα από τανίνες είναι μια λύση. Βέβαια αν διαθέτεις 30 ευρό είναι το purigen της seachem με άφησε εμένα με ανοιχτό το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

απο δικη μου εμπειρια με τις αλλαγες του νερου η κιτρινιλα φευγει αλλα θελει λιγη υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...