Jump to content

Ειμαι στην σκεψη.


Charalampos

Recommended Posts

Χαιρετω ολους :ninja:

Μετα απο πολυ σκεψη και μαζεμα χαρτζιλικιου , αποφασησα να στησω και ενα νανο ρεεφ ενυδρειο 50 με 60 λιτρα.

Σημερα θα αγορασω το ενυδρειο για να αρχισω να το στησω ... πανω κατω ξρω τι θα χρειαστω αλλα λιγο στον φωτισμο δεν ξερω πολλα ... σαμπ δεν θα εχω ακομη αλλα στην πορεια σκεφτομαι. Τωρα θα κοιταξω και για τιμες αραγωνιτη και βραχου ...

:hysterical: Θα κανω και μια παρουσιαση οταν ειναι η ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους :ninja:

Μετα απο πολυ σκεψη και μαζεμα χαρτζιλικιου , αποφασησα να στησω και ενα νανο ρεεφ ενυδρειο 50 με 60 λιτρα.

Σημερα θα αγορασω το ενυδρειο για να αρχισω να το στησω ... πανω κατω ξρω τι θα χρειαστω αλλα λιγο στον φωτισμο δεν ξερω πολλα ... σαμπ δεν θα εχω ακομη αλλα στην πορεια σκεφτομαι. Τωρα θα κοιταξω και για τιμες αραγωνιτη και βραχου ...

:hysterical: Θα κανω και μια παρουσιαση οταν ειναι η ωρα...

Προσπάθησε για 90l+ είναι πιο ευκολο να ξεκινήσεις με αυτά τα λίτρα.Μην ξεχνάς οτι όσο πιο πολλά

λίτρα τόσο πιο σταθερό το σύστημα.

Για το σαμπ στο λέω και απο εδώ:αν μπορεις κάντο ειδικά σε αυτά τα λίτρα σου λύνει τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτογραφια,δεν μπορει να καταλαβει κανεις.

Θα πρεπει παντως να ειναι 10.000 kelvin και πανω.Δηλαδη λευκες προς μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Και εσεις μου λειψατε και οι φωνες σας και ολα :ninja::hysterical: :hysterical: <3 ..

Απλως για προσωπικους λογους δεν εμπαινα ... τωρα ξαναρχιζωωωω!!! ΜΕ ενα ρεεφ πιστευω .

Link to comment
Share on other sites

Σας δειχνω λιγο τα φιλτρα που θα χρησημοποιησω για το θαλασσινο .. 2 θα ειναι ... τα εξης .

Το πρωτο ειναι αυτο --> 450 λιτρα την ωρα --> post-16665-1268599527_thumb.jpg

Και το δευτερο ειναι αυτο --> 800 λιτρα την ωρα --> post-16665-1268599570_thumb.jpg , post-16665-1268599615_thumb.jpg

Φτανουν για θαλασσινο ? Ή θελω παραπανω ? ( και τα δυο θα βαλω .)

Link to comment
Share on other sites

2 εσωρερικα+σκιμερ? σε 60λιτρα θα σου κοψουν πολυ χορο.. καλητερα βαλε μονο το δευτερο με ανθρακα αντιφοσφορο στην μεγαλη θηκη κ αν θες κ υαλοβαμβακα για να μαζευει βρομα στην μικρη θηκη. την βιολογια ασε να την αναλαβει ο βραχος.ακομα καλητερα παντος να βρεις ενα εξωτερικο για να μην κοβεις καθολου χορο..στα 60λ μπορεις να βρεις φτηνα φιλτρακια!!!

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

οκ θα χρησημοποιησω το 2ο ... στο μεγαλο θα βαλω αντιφωσφορο και ανθρακα , και στη μικρουλα θα βαλω υαλοβαμβακα ...

αλλα ομως , πανω κατω ποσο κανει για το εξωτερικο φιλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

ενα eheim 2211 ειναι καλο κ φτηνο! γυρο στα 60 ευρω εχει. κ αν παρεις κ βανακια γυρο στα 20 ακομα. γυρο στα 80 κομπλε δηλαδη! αλλα με κατι ψιλα παραπανω μπορεις να βρεις το 2213 που ειναι μεγαλητερο! αν μενεις κοντα στον κοριδαλο πες μου να σου στηλω πμ μαγαζι που τα εχει φτηνα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Αν δεν παρεις εξωτερικο φιλτρο,τοτε θα χρησιμοποιησεις μονο το ενα με ανθρακα,αντιφωσφορο και αν θελεις υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

σου εστειλα και pm σχετικα με τις τιμες που με ειχες ρωτησει Χαραλαμπε , ελπιζω να μην ειναι αποτρεπτικες . .. :D

Και οντως για το eheim 2211 ;):huh::unsure:

το ιδιο εχω και εγω .

αλλα αν θυμαμαι καλα καποιος μου ειχε πει οτι αν βαλεις υαλοβαμβακα στο φιλτρο πρεπει να το αλλαζεις παρα πολυ συχνα .

δεν ειμαι σιγουρος ομως

μην σου πω ψεμματα

Link to comment
Share on other sites

Κατι που εκανα και το μετανιωσα ηταν που πηρα το 2211 αντι το 2213.

Οι διαφορα τους ειναι 20 ευρω και το 2213 σου δινει και τις διπλες βανες σα να λεμε οτι βγαινει και πιο φθηνα αν σκεφτεις οτι ι καθε βανα εχει 30 ευρω.Επιπροσθετα το 2213 χωραει περιπου τα διπλασια απο το 2211 οποτε για να τα βαλεις ολα μεσα και ξενοιασεις καλυτερα το 2213.Ετσι θα εχεις 1 φιλτρο εξω απο το ενυδρειο και το σκιμμερακι σου κρεμαστο προφανως στην πλατη η στο πλαι αναλογως.

Υ.Γ : Ποιο ενυδρειο πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...