Jump to content

Ποιες πετρες για Malawi??


Dimitra88

Recommended Posts

ποια απ'ολες για το καινουριο μου malawi 340λιτρων ενυδρειο????ποσα κιλα θα χρειαστω περιπου? :hysterical:

Προφανως δεν εβαλα σωστα τις φωτο!!!πως θα τις ανεβασω???? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

και αυτη που ελεγε το ταμπελακι της κατι για ''αρη''!!!εχουμε απο το φεγγαρι αλλα και απο τον αρη προφανως!!!! :ninja:

post-18070-1268419333_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitra88
Link to comment
Share on other sites

Πέτρες να βάλεις αυτές που σου αρέσουν.

Αν θέλεις να φαίνονται καλύτερα τα χρώματα των ψαριών προτίμησε τις πιο σκούρες, αισθάνονται και πιο άνετα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το ποστ μου παιδια!!

Δημητρα μου αρεσουν ολες εκτος απο τις πρωτες!! φτιαξε πολλες μα πολλες φωλιτσες!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

και ποσα κιλα πανω κατω?το ενυδρειο θα το εχω σαν διαχωριστικο χωρου στο δωματιο μου.η μερια που θα ακουμπαει στον τοιχο θα ειναι και η κορυφη της πυραμιδας με τις πετρες..(επλιζω να καταλαβατε!!!!!!!!!!) :ninja:

η τιμη τους ηταν απο 0,39 ευρω το κιλο!!πολυ καλη τιμη νομιζω!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Leroy τις βρήκες?

Αν βάλεις τις πρώτες με σωστό στήσιμο μπορείς να τις σηκώσεις πολύ σε ύψος και να φτιάξεις πολλές κρυψώνες(αυτό είναι το βασικό)για τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Leroy τις βρήκες?

Αν βάλεις τις πρώτες με σωστό στήσιμο μπορείς να τις σηκώσεις πολύ σε ύψος και να φτιάξεις πολλές κρυψώνες(αυτό είναι το βασικό)για τα ψαράκια σου.

καπου εκει φανταστηκα και εγω 30-40 κιλα!!!και ναι στο leroy πηγα..η πρωτη φωτογραφια (φεγγαροπετρα) τα κομματια ηταν παρα πολυ μεγαλα.αν καταληξω εκει,θα τις κανω μικροτερες!!ειχα δει κατι φωτογραφιες εδω στο forum που ειχε βαλει ενα παιδι με κιχλιδοενυδρειο και ειχε ξεραμενα φυλα απο πλατανι!!!εδειχνε πολυ ωραιο αλλα δεν πειραζει τις τιμες του νερου κατι νεκρο????

Link to comment
Share on other sites

Από όλες τις πέτρες που μας έδειξες οι πρώτες (φεγγαρόπετρες) θεωρητικά είναι εκείνες με τις περισσότερες τρύπες που θα δώσουν και δυνατότητες για φωλιές. ΟΜΩΣ, διάλεξε όχι τεράστιες χωρίς πολλές τρύπες, αλλά θέλει πολλή προσοχή ώστε να επιλέξεις πέτρες με σχετικά μεγάλο όγκο αλλά πολλά κούφια σημεία.

Εναλλακτικά, μπορείς να στήσεις κάτι με κλασσικές ποταμίσιες κροκάλες, κάτι σαν τις λευκές που μας έδειξες αλλά σκούρες (γρανίτης) οι οποίες με προσεκτικό στοίβαγμα θα δώσουν και περάσματα και φωλιές.

Κοίταξε και στο φυτώριο του Βασιλειάδη (δεξιά μετά το Cosmos) έχει επίσης μεγάλη ποικιλία σε καλές τιμές.

Επίσης, το απόλυτο κατάστημα πέτρας στη Θεσσαλονίκη είναι αυτό.Το κακό είναι ότι στη Θέρμη είναι μόνο βιτρίνα η μάντρα είναι λίγο μακρυά.

ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ, ψάξε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο λουτσο.

Τα 40 κιλα που λετε ειναι 5-6 πετρες. Χρειαζεσαι σιγουρα πολλες περισσοτερες. Εγω θα ελεγα 80 κιλα και βλεπεις. Ο βυθος της λιμνης εχει πετρες που μοιαζουν πιο πολυ με τις κλασικες γκρι που εχεις ανεβασει.

Εχω την εντυπωση οτι το Leroy στην Αθηνα δεν εχει πετρες. Τουλαχιστον οχι τοσο μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο λουτσο.

Τα 40 κιλα που λετε ειναι 5-6 πετρες. Χρειαζεσαι σιγουρα πολλες περισσοτερες. Εγω θα ελεγα 80 κιλα και βλεπεις. Ο βυθος της λιμνης εχει πετρες που μοιαζουν πιο πολυ με τις κλασικες γκρι που εχεις ανεβασει.

Εχω την εντυπωση οτι το Leroy στην Αθηνα δεν εχει πετρες. Τουλαχιστον οχι τοσο μεγαλες.

εμεις στη Σαλονικη εχουμε!!!!! :hysterical::ninja:

80 κιλα ε?ειχα πιασει μια μικρη και μου φανηκε αρκετα βαρια!!!!θα υπολογισω με το ματι ποσες θα παρω!! μου φανηκε καλη σαν πετρα η φεγγαροπετρα γιατι εχει extra χωρο για τα μωρακια περα απο τις φωλιες που δημιουργουντε πετρα με πετρα!!!θα κανω ενα γυρω τη Θεσσαλονικη μεχρι να βρω κατι που να μου αρεσει...οι γκρι ειναι στη λιστα των διακριθεντων παντως!!!θα στριμωξω και ενα ξυλο που εχω ηδη στο ενυδρειο μου και μια ή 2 βαλισνεριες και θα ειμαι οκ πιστευω!!!απορια:ειναι απαρετιτη η σιλικονη?αν δεν πεταξω χυμα τις πετρες αλλα τις στερεωσω οσο καλυτερα μπορω,δεν ειναι οκ?γιατι αν χασω κανενα ψαρακι και εχει ψοφισει αναμεσα στις πετρες,πως σηκωνεται ολο το νησι? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εμεις στη Σαλονικη εχουμε!!!!! :hysterical::hysterical:

80 κιλα ε?ειχα πιασει μια μικρη και μου φανηκε αρκετα βαρια!!!!θα υπολογισω με το ματι ποσες θα παρω!! μου φανηκε καλη σαν πετρα η φεγγαροπετρα γιατι εχει extra χωρο για τα μωρακια περα απο τις φωλιες που δημιουργουντε πετρα με πετρα!!!θα κανω ενα γυρω τη Θεσσαλονικη μεχρι να βρω κατι που να μου αρεσει...οι γκρι ειναι στη λιστα των διακριθεντων παντως!!!θα στριμωξω και ενα ξυλο που εχω ηδη στο ενυδρειο μου και μια ή 2 βαλισνεριες και θα ειμαι οκ πιστευω!!!απορια:ειναι απαρετιτη η σιλικονη?αν δεν πεταξω χυμα τις πετρες αλλα τις στερεωσω οσο καλυτερα μπορω,δεν ειναι οκ?γιατι αν χασω κανενα ψαρακι και εχει ψοφισει αναμεσα στις πετρες,πως σηκωνεται ολο το νησι? :hysterical:

Σε περίπτωση θανάτου που το απεύχομαι δεν κάνεις τίποτα εφόσον εκεί που έιναι το ψαράκι δεν μπορείς εσύ να το βγάλεις.Μου έχει τύχει και ξέρω.Οσον αφορά τη σιλικόνη εξαρτάται ,εγώ κάποιες τις κόλλησα και τις πολύ βαριές τις έχω ελεύθερες ,πιστεψε με δεν έχω προβλημα ,το ενυδρείο τρέχει τώρα σχεδόν 4 χρόνια χωρίς ατυχήματα,Εξαρτάται απο το στήσιμο στις πέτρες και πόσο βάρος έχουν.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε σε κανενα ενυδρειο μου δεν εχω κολλησει τις πετρες.

Απλα φροντισα να εχω καλα πατηματα

Link to comment
Share on other sites

Ποτε σε κανενα ενυδρειο μου δεν εχω κολλησει τις πετρες.

Απλα φροντισα να εχω καλα πατηματα

Δεν εκνευρίζεσαι που συμφωνούμε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σου προτείνω να βάλεις φεγγαρόπετρες.....θα δημιουργήσουν ωραίεσ κρυψώνες στο ενυδρείο σου αρκεί να βρείς τις κατάλληλεσ πέτρες....πάρε μια ιδέα και απ το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βάλεις φεγγαρόπετρες.....θα δημιουργήσουν ωραίεσ κρυψώνες στο ενυδρείο σου αρκεί να βρείς τις κατάλληλεσ πέτρες....πάρε μια ιδέα και απ το δικό μου

:D πολυ ωραιο!!!!!! ;) νομιζω εχω μια κληση προς τη σκουρα πετρα ομως!!!για να τονιζονται τα χρωματα των ψαριων..σκεφτομουν στην αρχη για φεγγαροπετρα γιατι ειναι τελεια κρυψωνα,για τα μωρα κυριως..ακομα ομως εχω λιγο μελλον μεχρι να φτασω στις πετρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...