Jump to content

Επιλογή συστήματος φωτισμού


Rik

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή ετοιμάζω ένα δίμετρο ενυδρείο με 50 εκατοστά ύψος στο όποιο μέσα θα έχω 2 Όσκαρ. Για τον λόγο αυτό δεν το προορίζω για φυτεμένο εκτός από κανένα απλό φυτό, αλλά δεν σας κρύβω πως είμαι προβληματισμένος με τι λάμπες, Μάρκα, φωτιστικό, βατ, διαστάσεις λάμπας, Κέλβιν και λουμεν είδος λάμπας (day light, full spectrum, plant color) ,ballast, να παίξω. Και όσο αφορά την τιμή σε σχέση με την απόδοση και ποιότητα ποιες λάμπες συμφέρουν;

Κάθε άποψη δεκτή, ιδέες συνδεσμολογίας, αξεσουάρ, λινκ, κόλπα και ότι σας εμπνέει!

Ευχαριστώ σε όλους, πυροβολείστε ελεύθερα!!!

post-16909-1268462898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε μας μια αναλυτικη παρουσιαση με φωτογραφιες απο τα διαφορα σταδια για να αναψουν τα αιματα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μας μια αναλυτικη παρουσιαση με φωτογραφιες απο τα διαφορα σταδια για να αναψουν τα αιματα.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, αυτή την στιγμή βάφω το έπιπλο, μόλις βρω λίγο χρόνο αργότερα θα είμαι ποιο αναλυτικός, ωστόσο το ενυδρείο μου θα είναι 200χ50 όπως προανέφερα, ευχαριστώ!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε,να χαρεις τα ψαρακια σου οπως τους αξιζουν!!Εκει μεσα θα δεις συμπεριφορα αλλο πραγμα... :ninja:

Για τον φωτισμο:

Για ευκολα φυτα δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα αν πας σε 3-4 Τ5 η Τ8.

Πρεπει να μας πεις ομως σε τι καπακι θα πας για να μπορεσουμε να περιορισουμε τις επιλογες μας..

Κρεμαστο το φωτιστικο?Ετοιμο?DIY?Κοντρα πλακε για καπακι?Πλεξιγκλας?

Βοηθα λιγο να σου πουμε....ααα....καλη συνεχεια!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μόλις είδα το θέμα σου έτρεξα να κάνω την παρουσίαση

δεν ήθελα να το παρουσιάσω θα σου μιλήσω για αυτό το θέμα

σε προσωπικό επίπεδο όταν έχουμε χρόνο

δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38601

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση μια που την υλοποίησα πρόσφατα (θα την παρουσιάσω σύντομα) και έχω μείνει εντυπωσιασμένος.

Θα χρειαστείς:

Αδιάβροχη λεντοταινία όσο μήκος χρειάζεσαι. Κάνει 15 ευρώ το μέτρο και είναι αυτοκόλλητη με πολύ ισχυρό αυτοκόλλητο 3Μ.

Ράγα από αλουμινένιο συρόμενο κούφωμα επίσης όσο μήκος χρειάζεσαι. Βγαίνει σε διάφορα χρώματα για να ταιριάξει με το έπιπλο και το χώρο, έχουν γενικά καλό φινίρισμα και είναι πανάλαφρες.

Τροφοδοτικό 12 βολτ.

Συνολικό κόστος 50 ευρώ.

Νομίζω ότι για δίμετρο ενυδρείο χωρίς φυτά είναι ιδανική λύση. Τα πλεονεκτήματα του φωτισμού λεντ έχουν ξαναγραφτεί και είνα αναμφισβήτητα.

-Χαμηλή κατανάλωση ρεύματος (μόλις 4,8 βατ ανά μέτρο λεντοταινίας)

-Τεράστια διάρκεια ζωής σε σχέση με τις γνωστές Τ5

-Χαμηλή (έως ανύπαρκτη) παραγωγή θερμότητας που ειδικά το καλοκαίρι είναι σημαντικό θέμα

-Χαμηλή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σε σχέση με τις Τ5

Στα μειονεκτήματα θα έβαζα το γεγονός ότι δεν έχει επαρκώς δοκιμαστεί από χομπίστες για να έχουμε συμπεράσματα για χρήση σε φυτεμένα ενυδρεία και δεν υπάρχει ακόμα η μεγάλη γκάμα (σε φάσμα κέλβιν) που βρίσκουμε στις Τ5. Σε ένα ενυδρείο όμως χωρίς φυτά ή με φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τα παραπάνω μειονεκτήματα δεν ισχύουν και το warm white που βρίσκεις εύκολα, είναι μια χαρά.

post-11467-1268468874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση μια που την υλοποίησα πρόσφατα (θα την παρουσιάσω σύντομα) και έχω μείνει εντυπωσιασμένος. σε πρόλαβαααααααααα χαχαχα

Θα χρειαστείς:

Αδιάβροχη λεντοταινία όσο μήκος χρειάζεσαι. Κάνει 15 ευρώ το μέτρο και είναι αυτοκόλλητη με πολύ ισχυρό αυτοκόλλητο 3Μ. εδώ να επισημάνω να κολληθεί με ενυδρειακή σιλικόνη καλύτερα δεν εμπιστεύομαι το αυτοκόλλητο

Ράγα από αλουμινένιο συρόμενο κούφωμα επίσης όσο μήκος χρειάζεσαι. Βγαίνει σε διάφορα χρώματα για να ταιριάξει με το έπιπλο και το χώρο, έχουν γενικά καλό φινίρισμα και είναι πανάλαφρες.

Τροφοδοτικό 12 βολτ.

Συνολικό κόστος 50 ευρώ.

Νομίζω ότι για δίμετρο ενυδρείο χωρίς φυτά είναι ιδανική λύση. Τα πλεονεκτήματα του φωτισμού λεντ έχουν ξαναγραφτεί και είνα αναμφισβήτητα.

-Χαμηλή κατανάλωση ρεύματος (μόλις 4,8 βατ ανά μέτρο λεντοταινίας)

-Τεράστια διάρκεια ζωής σε σχέση με τις γνωστές Τ5

-Χαμηλή (έως ανύπαρκτη) παραγωγή θερμότητας που ειδικά το καλοκαίρι είναι σημαντικό θέμα

-Χαμηλή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σε σχέση με τις Τ5

Στα μειονεκτήματα θα έβαζα το γεγονός ότι δεν έχει επαρκώς δοκιμαστεί από χομπίστες για να έχουμε συμπεράσματα για χρήση σε φυτεμένα ενυδρεία και δεν υπάρχει ακόμα η μεγάλη γκάμα (σε φάσμα κέλβιν) που βρίσκουμε στις Τ5. Σε ένα ενυδρείο όμως χωρίς φυτά ή με φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τα παραπάνω μειονεκτήματα δεν ισχύουν και το warm white που βρίσκεις εύκολα, είναι μια χαρά.

:ninja::hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησημοποιεισει κι εγω λεντοταινια...

Μετα απο καιρο... οτι και να κανεις θα παρει υγρασια μεσα....

Αυτο που σου προτεινω....

Ειναι να ΜΗΝ εχεις σε ολο το ενυδρειο φωτισμο.

Δηλαδη να μην εχει 2 μετρα λαμπα... αλλα 1-1,5 μετρα...

Και ο λόγος... οποτε το ψαρι θελει σκοταδι... θα πηγαινει εκει...

Οποτε θελει φως... απο την αλλη...

Απο τη σκοτεινη μερια θα βαλεις και περισσοτερα ξυλα...

και θα ειναι σα φωλια... σκεψου το...

Υ.Γ. Το επιπλο ποιος το εφτιαξε?? Πόσο κοστισε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων, :ninja: θα επανέλθω αργότερα δριμύτερος ωστόσο συνεχίστε με τις προτάσεις σας με ενδιαφέρουν πάρα πολύ, τα λέμε αργότερα και καλή σας ημέρα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησημοποιεισει κι εγω λεντοταινια...

Μετα απο καιρο... οτι και να κανεις θα παρει υγρασια μεσα....

Αυτο που σου προτεινω....

Ειναι να ΜΗΝ εχεις σε ολο το ενυδρειο φωτισμο.

Δηλαδη να μην εχει 2 μετρα λαμπα... αλλα 1-1,5 μετρα...

Και ο λόγος... οποτε το ψαρι θελει σκοταδι... θα πηγαινει εκει...

Οποτε θελει φως... απο την αλλη...

Απο τη σκοτεινη μερια θα βαλεις και περισσοτερα ξυλα...

και θα ειναι σα φωλια... σκεψου το...

Υ.Γ. Το επιπλο ποιος το εφτιαξε?? Πόσο κοστισε?

εμένα πάντως με την ενυδρειακή σιλικόνη δεν έχει περάσει τίποτα

το avatar σου γιατί έχει 4 μάτια και 2 στόματα μήπως είσαι εξωγήινος xaxaxaxaxaxa

Έγινε επεξεργασία - divemaster
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. :hysterical:

Λοιπών, να αναφέρω ότι το καπάκι θα το φτιάξω από κόντρα πλακέ θαλάσσης αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει στον τελικό σχεδιασμό του. Το θέμα των led είναι μια λύση που σκέπτομαι, αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα, σε τη Kelvin παίζουν και πόσα Lumen παράγουν το μέτρο για να μπορώ να υπολογίσω σε τη ποσότητα θα χρειαστώ και σε τη τιμή θα μου βγουν στο σύνολο. Δηλαδή εν ολίγης θέλω τουλάχιστον 30 lumen το λίτρο και να είναι γύρω στα 6500 με 7000 Kelvin.

Όσο αφορά τις Τ5 σκεφτόμουν 2 κομμάτια των 90 cm των 45 watt με ανακλαστήρες για αρχή αλλά δεν έχω καταλήξει σε τη μάρκα και είδος λάμπας, έτσι ώστε να βρω μια καλή λύση σε απόδοση τιμή και ποιότητα.

Βέβαια κάθε πρόταση είναι δεκτή περιμένω τις απόψεις σας!!!

:ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά για τις κινέζικες λεντοταινιες (δεν δίνουν κανένα στοιχείο κατ εμένα για προφανείς λόγους) αλλά μία σοβαρή λεντοταινια 5 μέτρων με 1000 Lumen απόδοση και κατανάλωση 1.4 Αmpere στα 12 Volt κοστίζει 149 Ευρώ. Και εδώ ακόμα δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για να ξέρουμε αν είναι κατάλληλες για ενυδρειακή χρήση. (Π.χ. CRI κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά για τις κινέζικες λεντοταινιες (δεν δίνουν κανένα στοιχείο κατ εμένα για προφανείς λόγους) αλλά μία σοβαρή λεντοταινια 5 μέτρων με 1000 Lumen απόδοση και κατανάλωση 1.4 Αmpere στα 12 Volt κοστίζει 149 Ευρώ. Και εδώ ακόμα δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για να ξέρουμε αν είναι κατάλληλες για ενυδρειακή χρήση. (Π.χ. CRI κτλ)

Εν ολίγοις, μεγάλο το κόστος, λίγα τα Lumens πολλά μέτρα λεντοταινιας και Kelvin ένα μεγάλο ερωτηματικό; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αφτές που ανέφερα παραπάνω υπάρχουν στα 3.300 και 6.500 Kelvin.

Πρόσφατα κυκλοφόρισαν LED λευκού χρώματος (αόριστα) όπου 1 μόνο LED αποδίδει 1200 Lumen στα 15.6 V/ 1400 mA με τιμή περιπου 30 ευρώ. Λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Αφτές που ανέφερα παραπάνω υπάρχουν στα 3.300 και 6.500 Kelvin.

Πρόσφατα κυκλοφόρισαν LED λευκού χρώματος (αόριστα) όπου 1 μόνο LED αποδίδει 1200 Lumen στα 15.6 V/ 1400 mA με τιμή περιπου 30 ευρώ. Λίγη υπομονή.

Δηλαδή για ένα ενυδρείο 400 λίτρων καθαρά με 30 λουμεν ανά λίτρο μέσο όρο θέλουμε 400 επί 30 = 12.000 λουμεν συνολικού φωτισμού για μέτρια φωτεινότητας φυτά και με κόστος 30 ευρώ το λεντ για 1200 λουμεν το κάθε ένα θέλουμε 10 λεντ επί 1200=12.000 λουμεν άρα τα 10 λεντ επι 30 ευρώ = 300 ευρώ η αγορά χωρίς μετασχηματιστή.

Αυτά πληροφοριακά για ολους μας για να καταλάβουμε και 5 πράγματα.

Φίλε Δημήτρη έχεις κάποιο λινκ πάνω στα συγκεκριμένα λεντ;

Ευχαριστώ! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που υπάρχουν με αυτά τα LED είναι δύο.

1. Όταν λειτουργούν όχι απλά ζεσταίνονται αλλά ζεματάτε. (Θέλουν ειδική κατασκευή)

2. Για 30 LED Χρειάζεται τροφοδοσία 15,6 Volt / 42 Ampere (αι............τσούζει) Μορείς βέβαια να σπάσεις την τροφοδοσία αλλά και πάλι......

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Ο πολλαπλασιασμος που εκανα εδειξε το μαγικο νουμερο των 655W. Μηπως ειναι υπερβολικα δυνατο σαν φωτισμο; Εχω ενα φακο με power LED στο ποδηλατο που αποδιδει 100 Λουμεν, το καλο που σαν θελω μην τολμησει κανεις και κοιταξει το LED απευθειας απο κοντινη αποσταση, θα χασει το φως του για λιγο. Ειναι σωστο το νουμερο των 12.000 Λουμεν για 400λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ο πολλαπλασιασμος που εκανα εδειξε το μαγικο νουμερο των 655W. Μηπως ειναι υπερβολικα δυνατο σαν φωτισμο; Εχω ενα φακο με power LED στο ποδηλατο που αποδιδει 100 Λουμεν, το καλο που σαν θελω μην τολμησει κανεις και κοιταξει το LED απευθειας απο κοντινη αποσταση, θα χασει το φως του για λιγο. Ειναι σωστο το νουμερο των 12.000 Λουμεν για 400λιτρα;

Αν διαβάσεις το αθρο του Χ. Κόκορα θα καταλάβεις 5 πράγματα περί φωτισμού.

Τα βατ είναι ένας εμπειρικός κανόνας που με τα λεντ δεν έχουν και μεγάλη σχέση ακόμα τουλάχιστον, διάβασε εδώ και θα καταλάβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε αυτά που έχω δώσει παραπάνω στην κατασκευή μου δεν γράφει Lumen?

και εφόσον όχι με τι μπορεί να μετρηθεί το Lumen?

εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον φωτισμό τους

έχουν αρκετά δυνατό φως και επιλογή να το χαμηλώσω

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε αυτά που έχω δώσει παραπάνω στην κατασκευή μου δεν γράφει Lumen?

και εφόσον όχι με τι μπορεί να μετρηθεί το Lumen?

εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον φωτισμό τους

έχουν αρκετά δυνατό φως και επιλογή να το χαμηλώσω

Τα δικα σου αναφερουν 80 με 140 λουμενς το μετρο

Specifications:

• 12mm W x 2mm tall

• Cuttable every three LED's or approximately 4 inches

• 30 SMD LEDs per meter, spaced 33.33 mm OC

• 120 degree view angle

• 625-520-465nM (red, green, blue)

• Operating voltage 12VDC

• Working temperature: -40° to 80 ° C (-40° to 176 ° F)

• Optimum working temperature: 20° to 55° C (68° to 131° F)

• Current consumption, 3000mA per reel; 600mA per meter

• Power Consumption: 4.4 W per meter; 22 W per full reel.

Light output: 80-140 lumens per meter • Requires an AC-DC transformer and a color controller. See below.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις Τ5 σκεφτόμουν 2 κομμάτια των 90 cm των 45 watt με ανακλαστήρες για αρχή αλλά δεν έχω καταλήξει σε τη μάρκα και είδος λάμπας, έτσι ώστε να βρω μια καλή λύση σε απόδοση τιμή και ποιότητα.

κάθε πρόταση είναι δεκτή περιμένω τις απόψεις σας!!!

Επισης αναρτω και 2 φωτο με το επιπλο βαμμενο, αν και η τελικη παρουσιαση θα γινει εξαρχης οταν με το καλο ολοκληρωσω! :ninja:

post-16909-1268590282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις Τ5 σκεφτόμουν 2 κομμάτια των 90 cm των 45 watt με ανακλαστήρες για αρχή αλλά δεν έχω καταλήξει σε τη μάρκα και είδος λάμπας, έτσι ώστε να βρω μια καλή λύση σε απόδοση τιμή και ποιότητα.

κάθε πρόταση είναι δεκτή περιμένω τις απόψεις σας!!!

Επισης αναρτω και 2 φωτο με το επιπλο βαμμενο, αν και η τελικη παρουσιαση θα γινει εξαρχης οταν με το καλο ολοκληρωσω! :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω για Οσκαρ ειναι το ενυδρειο, οποτε υποθετω θα εχεις καπακι και απο φυτα οχι τιποτα ιδιαιτερο.

Οι λεντονταινιες δεν ηταν ασχημη ιδεα να εξεταστει και παλι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ο φίλος εδώ λέει πώς θέλει να φτιάξει μία κατασκευή με πολλά Lumens

για μελλοντική αλλαγή τον ψαριών οπότε τα λέντ δεν κάνουν από ότι κατάλαβα

εκτός από κάποιον που πρωτινέ κάτι λέντ αναβαθμισμένα αλλά ακόμα

τώρα ξεκίνησαν να κυκλοφορούν και δεν είναι δοκιμασμένα σε ευρύ φάσμα

αλλά και πάλι από ότι κατάλαβα και κατά την ταπεινή μου γνώση

είναι και μεγάλα σε κατανάλωση αλλά και ακριβά σε κόστος

ΔΕΝ ΘΥΜΆΜΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΊΔΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...