Jump to content

Τυρφη.


iliasselimis

Recommended Posts

Πόσο καιρό χρειάζεται η τύρφη στο νερό για να κάνει τη δουλειά της?

Μπορώ μετά την αλλαγή νερού να την βάλω σε ένα μικρο εσωτερικό φίλτρο μέσα στο ενυδρείο για να μην χρησιμοποιώ δοχείο προετοιμασίας?

Link to comment
Share on other sites

3 βδομάδες με ένα μήνα περίπου και μετά πέταμα αλλα μπορείς να το δει και στην πράξη!!!Εξαρτάται και από την μάρκα της τύρφης!Εγώ θεωρώ την Fluval καλύτερη απο όλες!Για το εσωτερικό που λές μπορείς να το κάνεις (βέβαια κάποιοι διαφονούν μ'αυτό) αλλά αν έχεις δύσκολα ψάρια καλό είναι να προετοιμάζεις νερό με τύρφη σε ένα βαρέλι για κάποιες μέρες και μετά να κάνεις αλλαγή απο αυτό το νερό!!!Στην δεύτερη περίπτωση δεν θα έχεις μεγάλες μεταβολές στις τιμές του νερού του ενυδρείου ενώ στην πρώτη περίπτωση μπορεί και να έχεις!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Αν διαρκεί τόσο καιρό τότε να την βάζω στα εξωτερικά φίλτρα,θα είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα την εχω στο εξωτερικο μου φιλτρο ( 2217) και του εχω ενα λιτρο μεσα , μην το παρακανεις με την ποσοτητα γιατι εκανα δοκιμη και του εβαλα 3 λιτρα μεσα και επεσε 1.5 βαθμο το ph σε λιγοτερο απο 24 ωρες ( και δεν ειναι οτι καλυτερο ) ολα αυτα σε 240 λιτρα μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα στο εσωτερικο φιλτρο σε καλτσα ενυδρειακη και πανω κατω filter wool.

Συνηθως χρησιμοποιουσα αυτην απο το βαρελι προετοιμασιας του νερου ωστε να μην εχω

αποτομες διαφορες στο ph οποτε ηταν απαλλαγμενη και απο την μικρη ποσοτητα αμμωνιας

που βγαζει οταν ειναι καινουργια. Aυτο σημαινει οτι την ξεπλενεις αρχικα σε μικρη ποσοτητα νερου, σωστα?

Αρχιζεις με μικρη ποσοτητα μετρας και αναλογα προσθετεις για να μην παθεις αυτο σαν τον Geosid.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα στο εσωτερικο φιλτρο σε καλτσα ενυδρειακη και πανω κατω filter wool.

Συνηθως χρησιμοποιουσα αυτην απο το βαρελι προετοιμασιας του νερου ωστε να μην εχω

αποτομες διαφορες στο ph οποτε ηταν απαλλαγμενη και απο την μικρη ποσοτητα αμμωνιας

που βγαζει οταν ειναι καινουργια. Aυτο σημαινει οτι την ξεπλενεις αρχικα σε μικρη ποσοτητα νερου, σωστα?

Αρχιζεις με μικρη ποσοτητα μετρας και αναλογα προσθετεις για να μην παθεις αυτο σαν τον Geosid.

Δεν αφηνουν ολες οι μαρκες τυρφης αμμωνια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω στο ένα από τα δυο εξωτερικά.Μήπως είναι καλύτερα να βάλω και στα δυο και να την αλλάζω μια φορά το μήνα?Αλλαγές κάνω 30% κάθε 10 - 15 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνουν ολες οι μαρκες τυρφης αμμωνια :ninja:

Ποια δικομασες?

Στο φιλτρο του ενυδρειου ή σε βαρελι προετοιμασιας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνουν ολες οι μαρκες τυρφης αμμωνια :ninja:

Ουτε εχουν και την ιδια αποδοση με τη... fluval πχ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...