Jump to content

Υφαλμυρο ενυδρειο!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

εχω ενα ενυδρείο 100cm x 40cm x 50cm το οποίο δεν ξέρω τι να βάλω μέσα. Εχω στο σπίτι 1 με αφρικάνες ταγκανίκα και αλλά 2 μόνο με Tropheus.

Σε αυτο το ενυδρείο παλιά είχα γκάμπυς,γεωφάγους, νέον (normal ψαράκια).

Υστερά απο την μικρή εισαγωγή που εκάνα μπαινώ στο ψητο! Σκέφτομαι να το κάνω υφάλμυρο!! Δεν είχα ποτέ υφάλμυρο (θαλασσινό μεσογειακο είχα). Η γκάμα των ψαριών απο οτι είδα είναι μικρή! μονοδάχτιλοι, σκατοφάγοι, πάφερ, τοξότες(γνωρίζετε άλλα είδη? εσεις τι ψάρια έχετε στα δικά σας?).

Οσοι έχετε υφάλμυρο ενυδρείο πώς το έχετε διαμορφώσει μέσα?(φυτά? πέτρες?) για χαλίκι έχω λάβα(αλλά αν ειναι θα βάλω στο φίλτρο fluval 403 καμία κάλτσα με σπασμένα οστρακα όπως στα θαλασσινα για να κρατάει το ΡΗ γύρο στο 7,5-8) κάνει η λάβα?

Το ενυδρείο είναι λίγο μικρό(υποθέτω) αλλά πιστεύω θα μπορούσε να φιλοξενίσει υφάλμυρα ψαράκια(πως το βλέπετε?)

Για την αλατότητα σκεφτομαι για 20 τις χιλίς γυρο στα 1015gr/cm3 (για θερμοκρασία 25C)

πλέκος να φανταστώ δεν θα αντέχουν αυτο το περιβάλλον(εχω εναν buterfly τον οποίο θα ήθελα να τον βάλω μέσα....αλλά....βλέπω να γίνετε παστος!!).

Για βένθος τι μπορώ να βάλω? υπάρχει κατι?(γαρίδες, μύδια, σαλιγκάρια? γατόψαρα?)

Θα ήθελα την γνώμη σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι λίγο μικρό(υποθέτω) αλλά πιστεύω θα μπορούσε να φιλοξενίσει υφάλμυρα ψαράκια(πως το βλέπετε?)

Δεν είναι και πολύ μικρό έχεις αρκετές επιλογές. :thumbup:

Για την αλατότητα σκεφτομαι για 20 τις χιλίς γυρο στα 1015gr/cm3 (για θερμοκρασία 25C)

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 1.003-1.004 μια μέση τιμή και από εκεί ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών αλλά και τα είδη που θα επιλέξεις αυξάνεις και άλλο την αλατοτητα.

Θερμοκρασία απο 25 εως 28.

Οσοι έχετε υφάλμυρο ενυδρείο πώς το έχετε διαμορφώσει μέσα?(φυτά? πέτρες?) για χαλίκι έχω λάβα(αλλά αν ειναι θα βάλω στο φίλτρο fluval 403 καμία κάλτσα με σπασμένα οστρακα όπως στα θαλασσινα για να κρατάει το ΡΗ γύρο στο 7,5-8) κάνει η λάβα?

Θα πρότεινα για υπόστρωμα είτε αραγωνιτη είτε σπασμένο κοράλλι έτσι ώστε να επιτύχεις καλό buffering.Η λαβα μπορεί να τραυματίσει τυχόν γατόψαρα η goby που μπορεί να επιλέξεις για το ενυδρείο σου.

Τα φυτά που μπορείς να φιλοξενήσεις και συναντιούνται σε υφάλμυρες περιοχές είναι τα εξής-

Cryptocoryne ciliate,Microsorium pteropus,Vesicularia dubyana,Ceratopteris thalictoides,Samolus valerandi,Najas marina ssp. Armata,Ceratophyllum demersum,Delesseria sanguinea,Ceramium virgatum,polysihonia brodiaei,Furcellaria lumbricalis,chara globularis,polysiphonia fucoids,pandanus pristis,Rhizophora mangle(red mangrove),Acrostichum aureum(Mangrove fern).

Η γκάμα των ψαριών απο οτι είδα είναι μικρή! μονοδάχτιλοι, σκατοφάγοι, πάφερ, τοξότες(γνωρίζετε άλλα είδη? εσεις τι ψάρια έχετε στα δικά σας?).
πλέκος να φανταστώ δεν θα αντέχουν αυτο το περιβάλλον(εχω εναν buterfly τον οποίο θα ήθελα να τον βάλω μέσα....αλλά....βλέπω να γίνετε παστος!!).

Για βένθος τι μπορώ να βάλω? υπάρχει κατι?(γαρίδες, μύδια, σαλιγκάρια? γατόψαρα?)

Περα από τα κλασσικα υφαλμηρα ψάρια όπως Scats,Monos,archerfishes και puffers υπάρχουν και άλλα αρκετά ενδιαφέρον ψάρια όπου μπορείς να βάλεις.

Πανέμορφες και αρκετά αδικημένες είναι οι Indian cichlids του γένους Etroplus όπως οι Etroplus canarensis,Etroplus maculatus,Etroplus suratensis.

Επίσης υπάρχουν αρκετά ενδιαφέρον ψάρια του γένους Gobiidae όπως τα Ophieleotris aporos,Eleotris fusca,Bostrychus sirensis,Stigmatogobius sadanundio,Dormitator lebretonis,Acentrogobis viridipunctatus,Acentrogobius globiceps,Brachygobius numus,Brachygobius mekongensis,Brachygobius doriae.

Από γατόψαρα μπορείς να κοιτάξεις για τα εξής-Hexanemicthys seemanni,Mystus gulio,Plotosus lineatus.Προσωπικά στο δικό μου υφάλμυρο είχα για αρκετά χρόνια ένα Hexanemicthys seemanni το οποίο θεωρώ και ένα από τα ομορφότερα γατόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και κάποιες photo από το υφάλμυρο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγετε! Εσυ ΤΑΝ τι ψάρια έχεις μέσα? είδα έχεις κυρίως πάφερς! Μονοδάχτυλους ή τοξότες ΄δεν έχεις βάλει? γατόψαρα?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τα ξύλα που έχεις μέσα δεν βγάζουν ουσίες που να μαυρίζουν και να μαλακωνουν το νερο?(χουμικά οξεα?) έχω κάτι ξύλα σπίτι έχουν ξεραθέι βεβαία, αλλά θα μπορούσα να τα βάλω μέσα?

ψάρια απο ποιά μαγαζία παίρνεις?(δε βλεπω συχνα υφάλμυρα ψάρια στα μαγαζία)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγετε! Εσυ ΤΑΝ τι ψάρια έχεις μέσα? είδα έχεις κυρίως πάφερς! Μονοδάχτυλους ή τοξότες ΄δεν έχεις βάλει? γατόψαρα?

Το ενυδρείο είναι μόνο με puffers.Στο παρελθόν σε προηγούμενο υφάλμυρο ενυδρείο είχα τοξότες με μονοδαχτυλους και ενα Hexanemicthys seemanni.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τα ξύλα που έχεις μέσα δεν βγάζουν ουσίες που να μαυρίζουν και να μαλακωνουν το νερο?(χουμικά οξεα?)

Τα περισσότερα από τα ξύλα ήταν από ρίζες μαγρόβιων δέντρων.

Δεν μαλακώνουν το νερό αλλά για κάθε ενδεχόμενο είχα και μπόλικο άνθρακα…\\

έχω κάτι ξύλα σπίτι έχουν ξεραθέι βεβαία, αλλά θα μπορούσα να τα βάλω μέσα?

Αν δεν ξέρεις τι ξύλα είναι δεν θα στο πρότεινα..

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και κάποιες photo από το υφάλμυρο ενυδρείο μου.

25833[/snapback]

Κούκλα το ενυδρείο και τρέλα τα puffer σου!!!!

Keep posting :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα Θαναση πανεμορφο το ενυδρειο σου! :thumbdown:

Μαρεσουν παρα πολυ τα ξυλα που εχεις βαλει.

:lmao::thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Από γατόψαρα μπορείς να κοιτάξεις για τα εξής-Hexanemicthys seemanni,Mystus gulio,Plotosus lineatus.Προσωπικά στο δικό μου υφάλμυρο είχα για αρκετά χρόνια ένα Hexanemicthys seemanni το οποίο θεωρώ και ένα από τα ομορφότερα γατόψαρα. sorry αλλα δεν μπορω ναα βρω αυτο το Hexanemicthys seemanni.......μπορει καποιος να βοηθησει?

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και πιο συγκεκριμένα.

http://www.aquahobby.com/gallery/e_jordani.php

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο....ειναι ιδιο με ενα δικο μου γατοψαρο που εχω σε γλυκο τον glyptoperichthys αλλα σε αλλο χρωμα :shifty: παντως ηπαρχουν ομορφα ψαρια για υφαλμυρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...