Jump to content

120αρι με τι.........?


Recommended Posts

καλησπερα! στο σπιτι της γυναικας μου εχουν ενα ενυδρειο lido 120l κ μεσα εχουν καποια τελειος ανωμια ψαρια.. τα οποια αφου βρικα να τα δωσω ψαχνω να δω τι ειδος να βαλω μεσα.. ελεγα για σκαλαρια. αλλα αφου διαβασα τα αναλογα post απεκλεισα το ενδεχομενο.. θελω το στησιμο να ειναι με ξυλα κ καποια φυτα. τι ψαρια μου προτινεται?

Link to comment
Share on other sites

endlers πιστευω θα ηταν ωραια σε ενα φυτεμενο 120αρι

Εγω αυτα θα βαλω στο 240αρι μου .

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα ειναι!!!! ξερεις καποια σε λιγο μεγαλητερο μεγεθος? σε μεγεθος γκουραμι π.χ......

Link to comment
Share on other sites

βαλε πλαττυ η καμια 20 νεον η κανα τιγρακι εχεις επιλογες αναλογα και τι σου αρεσει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ένα κοπαδάκι με 12+ Capoeta tetrazona(τιγράκια) και πραγματικά θα τα χαρείς :ninja: Απο θέμα φυτών τώρα νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα,πιστεύω πως με ανούμπια και βαλισνέρια δε θα έχεισ πρόβλημα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα ενυδειο 100 λιτρα και εχω βαλει ενα ζειγαρι Hemichromis lifalili ,εχω ξυλα με αμμο,μπορεις να βαλεις και φυτα με αυτα τα ψαρια,ειδη μου γεννησαν και εχω και τα πρωτα μικρα,ειναι ενα ευκολο ψαρι με πολυ ωραια χρωματα,εχω μεινει πολυ ευχαριστημενο με την συμπεριφορα τους σαν ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν με τα ειδη που μου λετε μπορω να βαλω κ Corydoras? γιατι εχει μεσα τωρα ενα τετοιο κ το γουσταρο τρελα!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν με τα ειδη που μου λετε μπορω να βαλω κ Corydoras? γιατι εχει μεσα τωρα ενα τετοιο κ το γουσταρο τρελα!!!

[/quote

Ένα μόνο? Τα κορυ πάνε κοπαδάκια..θα σου πρότεινα να βάλεις άλλα 5-6

Link to comment
Share on other sites

Μαχο

Βαλε 2 ειδη κοπαδοψαρα (νεον,ροδοστομους) και κορυ στον πατο.

Και φουλαρε στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να κανεις το κοπαδι απο τα Corydoras κοντα στα 8-9 ατομα και να διαλεξεις ενα κοπαδοψαρο απο Αμερικη που να σου αρεσει και να ζει στις ιδιες συνθηκες με τα Cory σου :hysterical:

Τα Νεον,Οι καρδιναλιοι και τα πρασινα νεον ειναι καποια που προτεινω απο τα πολλα που υπαρχουν :hysterical:

Υ.Γ Μην ξεχναμε πως μιλαμε για 120 λιτρα και αν βαλουμε 2 ειδη κοπαδοψαρων που να κινουνται στο μεσο του ενυδρειου δεν θα δουμε συμπεριφορες κοπαδιου

:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχει 1 κορυ μονο. θα παρω αλλα 5-6 οστε να φιαξω κοπαδι! delta δεν σκευτομαι καποιο συγκεκριμενο γκουραμι. απλα επιδει τουσ αρεσουν τα μεγαλουτσικα ψαρια το ψαχνω γιατι δεν θελω αργοτερα να αρχησουν να βαζουν οτι βρισκουν μεσα..απο φως το ενυδρειο εχει 2 t8 αν βαλω 2 λαμπες silvania glo lux που ειναι για ενυδρεια κ για φυτα θα ειναι οκ?(εχουν ενα ασπρο ροζ χρωμα)

Link to comment
Share on other sites

ιδανικο ph για τα ψαρια που εχετε πει μεχρι τωρα ειναι ειναι 6,5 με 7 η κανω λαθος? χρειαζετε κ τιρφη? αν βαλω Corydoras aeneus+Corydoras trilineatus θα εχω προβλημα?

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχει 1 κορυ μονο. θα παρω αλλα 5-6 οστε να φιαξω κοπαδι! delta δεν σκευτομαι καποιο συγκεκριμενο γκουραμι. απλα επιδει τουσ αρεσουν τα μεγαλουτσικα ψαρια το ψαχνω γιατι δεν θελω αργοτερα να αρχησουν να βαζουν οτι βρισκουν μεσα..απο φως το ενυδρειο εχει 2 t8 αν βαλω 2 λαμπες silvania glo lux που ειναι για ενυδρεια κ για φυτα θα ειναι οκ?(εχουν ενα ασπρο ροζ χρωμα)

Πρεπει ομως να τους δωσεις να καταλαβουν οτι τα μεγαλα ψαρια θελουν και μεγαλα ενυδρεια.

Το 120αρι κοινωνικο δεν φτανει για σκαλαρια.

Για γκουραμι ναι, αλλα για μικρο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασιστικε!!!! θα μπουνε μεσα 1 κοπαδι Corydoras aeneus! αν βρω θα βαλω 1 κοπαδι Corydoras trilineatus! 1 κοπαδι 20 neon tetra! αν βρω 1 ζευγαρι Hemichromis lifalili. αλοιος θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Α/Ο υπάρχει;

Κατά την γνώμη μου κράτησε μόνο ένα είδο corys.

Για τα Hemichromis lifalili δεν ξέρω πολλά, αλλά αν πετύχεις ζευγάρι, είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημά με τα corys σε περίοδο αναπαραγωγής. Ψάξτο λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω α/ο. οποτε θα μπουν μονο Corydoras trilineatus γιατι υπαρχει 1 μεσα! για τα lifalili δεν ξερω ουτε εγω. ενας φιλος εδω μεσα μου τα ειπε κ μου αρεσαν!θα τα ψαξψ παντος!!

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι τα lifalili ειναι αφρικανες οποτε τα αποκλειουμε..τωρα που τα κοιταγα ειδα οτι μπορω να βαλω ramirezi αλλα θα το ψαξω λιγο καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ραμιρέζι είναι υπέροχα ψαράκια, ξεχωρίζεις τα αρσενικά από τα θυληκά , από το χρώμα της κοιλιάς τους. Στα θυληκά η κοιλίτσα είναι ροζ-καφέ. Αν πετύχεις ζευγαράκι και έχεις σωστές συνθήκες, θα δεις και αυγουλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Kανε και αυτο θαλασσα ρε Μαχο,να τελειωνεις!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αστα Φωτη.. εχω προσπαθησει απειρες να τους πεισω να το κανουμε θαλασσα αλλα τιποτα..

θααααλαασσααααα θαλασσα κι αλμυροοοοοο νεροοοοοοο να σε ξεχασω δεν μπορω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπικαν οι πρωτοι κατοικοι 20 neon tetra 5 Corydoras aeneus

ελπιζω να πανε ολα καλα.εβαλες πολλα ψαρια μαζεμενα και πολυ γρηγορα μαλιστα......
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...