Jump to content

ερωτηση


GXSARA

Recommended Posts

στο 120 αρι που εχω βαλει1 λαμπα αqua marine ειναι φυτεμενο κανει η ειναι για ρεεφ?εδω και 4 βδομαδες δεν διακρινω κανενα προβλημα και μενει αναμενη με χρονοδιακοπτη 7 ωρες

Link to comment
Share on other sites

ποσα watt ποιο μοντελο η σειρα καποιο λινκ για να δουμε τα χαρακτηριστικα, ποσα kelvin και λουμεν; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

στο 120 αρι που εχω βαλει1 λαμπα αqua marine ειναι φυτεμενο κανει η ειναι για ρεεφ?εδω και 4 βδομαδες δεν διακρινω κανενα προβλημα και μενει αναμενη με χρονοδιακοπτη 7 ωρες

εγώ θα σου πρότεινα να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ gro lux η fluora gia την καλύτερη ανάπτυξη των φυτών σου(στα ανάλογα watt και λίτρα)watt/λίτρο.........και να ορίσεις γύρω στις 9 ώρες φωτοπεριοδισμό η οποία να αρχίζει 1 ώρα πριν με κάποιον από τούς 2 παραπάνω λαμπτήρες για το ΞΥΠΝΗΜΑ των φυτών σου και μια ώρα πριν το κλείσιμο....... :D;)

Link to comment
Share on other sites

ηθελα grolux αλλα δεν ειχε τοτε που πηγα. εχω στο μικρο που πουλαω glolux.αυτη αμα θυμαμε ειναι 3500 kelvin (aqua marine) το ενυδρειο ειναi 1*30*40 του carrefurμεχρι τωρα ουτε αλγη ουτε τιποτα ειναι καθρεπτης το ενυδρειο και τα φυτα μεγαλωνουν μια χαρα.εχω 2 ανουμπιες barteri,5 cryptocoriyne wentii tropica,limnofilla, μια και κατι δεν θυμαμε πως τα λενε που κοκκινιζουν τα φυλλα με το φως που μου εδωσε ο φιλος faze :D στην φωτο ειναι πριν τα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα grolux αλλα δεν ειχε τοτε που πηγα. εχω στο μικρο που πουλαω glolux.αυτη αμα θυμαμε ειναι 3500 kelvin (aqua marine) το ενυδρειο ειναi 1*30*40 του carrefurμεχρι τωρα ουτε αλγη ουτε τιποτα ειναι καθρεπτης το ενυδρειο και τα φυτα μεγαλωνουν μια χαρα.εχω 2 ανουμπιες barteri,5 cryptocoriyne wentii tropica,limnofilla, μια και κατι δεν θυμαμε πως τα λενε που κοκκινιζουν τα φυλλα με το φως που μου εδωσε ο φιλος faze :D στην φωτο ειναι πριν τα βαλω.

Εάν είναι 3500 Kelvin είναι μια χαρά για φυτά. Μπορείς να παρατηρήσεις στην άκρη της λάμπας μήπως γράφει κάποιον αριθμό τύπου 840 η κάτι ανάλογο.

Το 8 είναι χρωματική απόδοση και το 40 είναι 4000 Κελβιν πχ.

Link to comment
Share on other sites

sorry λαθος aqua star λεγετε της sylvania f30w 10000k

Link to comment
Share on other sites

sorry λαθος aqua star λεγετε της sylvania f30w 10000k

στο μικρο ειναι 3500 kelvin

Link to comment
Share on other sites

στο μικρο ειναι 3500 kelvin

Μαζί με την aqua star έχεις και καμία άλλη λάμπα μαζί;

Η aqua star κάνει για ενυδρείο γλυκού νερού αλλά χρειάζεσαι και μια λάμπα ειδικά για φυτά.

θα σου πρότεινα να βάλεις μία solar tropic 4000 Κelvin και μια δεύτερη αν θες Daylight brilliant στα 6000 Kelvin και για να ανεβάσεις τα λουμενς και για να έχεις ένα ποιο πλήρες φάσμα. Αλλιώς αρκέσου στην solar tropic η plant η flora, αλλά καλά είναι να βάλεις ανακλαστήρες σε όλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...