Jump to content

Φυτά!!


Recommended Posts

Θελω να αλλαξω τα πλαστικα φυτα του ενυδρειου μου με κανονικα!! Εψαξα στο internet και βρηκα αυτα τα φυτα και μου αρεσαν! :hysterical:

Λοιπον τα φυτα ειναι :

Bacopa caroliniana

Bacopa australis

Egeria densa

Και θελω να ρωτησω αν τα φυτα αυτα ταιριαζουν μεταξυ τους! :ninja::hysterical:

υ.γ Εχω και ενα κερατοφυλλο (foxtail) :hysterical::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα.ειδικα το 1 και 3 ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικα αρκει να εχεις εστω και το βασικο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη και αν ειναι φρεσκοστημενο ειναι καλα...

εκτος απο το χρονο εξισου σημαντικα ειναι και ta watt/l

γενικα τα ευκολα φυτα δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απο φωτισμο/λυπασματα/co2

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο και το 3ο έχουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη !!!! Αρκεί να τους δώσεις την κατάληλη φροντίδα. Επίσης πολλαπλασιάζονται εύκολα με κλαδέματα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η egeria θελει κλαδεμα? ή μονο τα Bacopa caroliniana

Bacopa australis θελουν!! Επισης πως τα κλαδευουμε?? Εχω διαβασει κατι αρθρα στο internet αλλα μπερδευτηκα πιο πολυ!!! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι!! Ποσο καιρο κανει περιπου να βγει ανθος απο την egeria και απο την bacopa caroliniana??? Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι!! Ποσο καιρο κανει περιπου να βγει ανθος απο την egeria και απο την bacopa caroliniana??? Ευχαριστω!!

Εγω εχω κανενα 2μηνο τις bacopa και δεν τις ειδα ποτε να ανθιζουν...... Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ δυσκολο να ανθισουν στη γυαλα νομιζω πως κατι τετοιο ειχα διαβασει....

Link to comment
Share on other sites

Ανθίζουν πανεύκολα αν τα αφήσεις να μεγαλώσουν και βγουν έξω από το ενυδρείο. Βασική προϋπόθεση είναι να έχεις ανοιχτώ ενυδρείο και το άνθος τους μοιάζει πάρα πολύ με αυτό που έχω στο αβαταρ μου το όποιο είναι cabomba caroliniana

Και η Egeria ανθίζει εύκολα. Γενικά όλα τα φυτά ανθίζουν εύκολα σε ανοιχτό ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο??? Θελω να παρω bacopa australis... αυτη ψηλωνει ή μενει κοντη?? Το λεω γιατι θελω να το κανω σαν γρασιδακι (καπως) με λιγα λογια να ειναι κοντη γυρω στα 3 εκ.. .. Επισης μηπως ξερετε αν ανθιζει????? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο φυτό που γνωρίζω να ανθίζει μέσα στο νερό είναι η ανουμπια, όλα τα άλλα για να ανθήσουν πρέπει να καλλιεργηθούν εκτός νερού για τα emers, τα supemers για να ανθήσουν πρέπει να φτάσουν στην επιφάνια και να αναπτυχτούν εκεί αρκετά χωρίς καπάκι γιατί με το που θα αγγίξουν της λάμπες θα καούν από της λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο φυτό που γνωρίζω να ανθίζει μέσα στο νερό είναι η ανουμπια, όλα τα άλλα για να ανθήσουν πρέπει να καλλιεργηθούν εκτός νερού για τα emers, τα supemers για να ανθήσουν πρέπει να φτάσουν στην επιφάνια και να αναπτυχτούν εκεί αρκετά χωρίς καπάκι γιατί με το που θα αγγίξουν της λάμπες θα καούν από της λάμπες.

Αααααα.... Δηλαδη εγω που εχω καπακι να το ξεχασω ε?? :D;):huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...