Jump to content

Βοήθεια με αυτόματη αναπλήρωση της Tunze


Recommended Posts

Γεια σας.Εχω ένα μικρό σαμπ διαστάσεις 60χ45χ35.στο πρώτο θάλαμο είναι το σκιμμερ μετά ανθρακας-αντιφοσφωρο,ένα μικρό refumium και μετά η επιστροφή στο ενυδρειο(στον ίδιο θάλαμο είναι κ ο θερμαντηρας).το νερό πριν το είχα σε μια στάθμη όλο και το σύστημα αναπλήρωσης στο refugium.όμως είχα πρόβλημα γιατί όταν δούλευε η αναπλήρωση κάτι γινόταν κ γέμιζε περισοτερο το σαμπ από ότι είχα καθορίσει σαν στάθμη με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι είχα τρελλη εξατμιση γύρω στα οχτώ λίτρα ημερησίως.Χθες έκανα το τελευταίο θάλαμο της επιστροφής να έχει χαμηλότερη στάθμη και το νερό καταλήγει εκεί σαν καταρακτης.η αναπλήρωση έμεινε στοrefugium.Σημερα που το παρατήρησα η οσμωση δεν είχε συμπληρώσει καθόλου νερό αλλά στο θάλαμο της επιστροφής είχε κατέβει η στάθμη περίπου δυο λίτρα.Έχω μπερδευτεί.που γίνεται η εξατμιση στο σαμπ;που πρέπει να στησω το osmolator;αν μπορεί κάποιος ας με φωτεισει γιατί είμαι και λίγο αρχαριος.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβηκε η φωτογραφια

Την έστειλα από iPhone.δεν την ανεβάζει.μόλις μπορέσω την στέλνω αμεσα.ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβηκε η φωτογραφια

post-7496-1268598438_thumb.jpgpost-7496-1268598476_thumb.jpg τωρα, post-7496-1268598621_thumb.jpg πριν

αλλαξα το osmolator και τωρα ελπιζω να παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

μονο στο διαμεριζμα της επιστροφής φαίνεται η εξάτμιση?

Link to comment
Share on other sites

μονο στο διαμεριζμα της επιστροφής φαίνεται η εξάτμιση?

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Από χτες που αλλαξα το osmolator και το έβαλα στην επιστροφή όλα πανε μια χαρά.έχω περίπου 2.5 λίτρα εξατμιση

μέσα σε 20 ώρες και το osmolator δείχνει να δουλεύει τελεια :ninja: .ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...