Jump to content

Δώστε βάση!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το νουμερο 100 κερδιζει ενα ενυδρειο απο μενα. :D

Να ξεγραφτώ δηλαδή και να γραφτώ όταν πάμε στο 99 ;):);)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα και εγω!!!!!!! ;):D:);):rasp::thumbup::thumbup: Αντε θα φτασουμε στα 100 σιγουρα!!! :angry2::rasp:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

:D:);):rasp: Τι 98 τι 99 τι 100 :thumbup::thumbup:

.......τι 500 τι 1000 τι 3000 που επρεπε να ειμαστε ηδη....................... ;)

Link to comment
Share on other sites

100 ;)

Πάμε για 200? :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο Κώστας το άλλαξε ............. στα 200 λέει θα δώσει ενυδρείο !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο Κώστας το άλλαξε ............. στα 200 λέει θα δώσει ενυδρείο !!! ;)

Στα 200....... θα δωσει τη λιμνη!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σπάσουμε το 200ρι και εγώ θα σας ανεβάσω τις νέες βελτιωμένες οδηγίες της Salifert ;)

;):D:)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά πιστεύετε πραγματικά οτι αυτή είναι μια παγκόσμια "ισχυρή" και "οικολογική" διαμαρτυρία? Εγώ πάλι νομίζω οτι είναι αλλο ένα στημένο παιχνιδάκι για να μας βουλώνουν το στόμα και να νομίζουμε και μεις οτι σε κάτι αντιδράσαμε! στο χέρι μας είναι να διακρίνουμε την απάτη απο την αλήθεια και γι'αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουμε και μείς γιατί εθελοτυφλούμε και επαναπαυόμαστε με τέτοιου είδους "διαμαρτυρίες". Γιατί κατα βάθος μας βολεύει "το ανώδυνο" κατέβασμα ενός διακόπτη. Την επόμενη μέρα μπορούμε να συνεχίσουμε την ζωούλα μας σαν να μην τρέχει τίποτα. Δεν λέω οτι δεν είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε τα πράγματα -και όχι μόνο στην οικολογία- αλλά οτι σίγουρα αυτός δεν είναι ο τρόπος. Αν θέλουμε να συντονιστούμε για να αλλάξουν οι συνθήκες διαβίωσής μας αλλά και...του πλανήτη τότε η διαμαρτυρία θα πρέπει να γίνει μεν συλλογικά αλλά σε εντελώς άλλο επίπεδο. Δεν πρέπει να φοβόμαστε οτι θα "πονέσουμε". Και όχι απο τις πολυθρόνες μας ρε παιδιά, όλα πια απο το σαλόνι μας θα τα λύσουμε;

Μπορεί βέβαια όλη αυτή η ιστορία να μη μας φαίνεται και τόσο σπουδαία και απλά να συμμετέχουμε σαν χομπίστες ενυδρειάδες που την είδαμε κάπως.

Ας αναρωτηθούμε λοιπόν πρώτα γιατί διαμαρτυρόμαστε. Για κάτι το οποίο μας καταπιέζει; και σε τι επίπεδο; για αποφάσεις που πέρνονται χωρίς την συγκατάθεσή μας; αυτό δηλαδή που λένε "φοβάμαι γι'αυτα που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα;" και πόσο πολύ τελικά νιώθουμε οτι μας καταπιέζει μια κατάσταση και μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε για να την αλλάξουμε; μέχρι τον διακόπτη του σπιτιού μας για παράδειγμα; (........)

Ας μείνουμε στον διακόπτη. Πόσο ισχυρό μπορεί να είναι το πλήγμα απο μια τέτοια ενέργεια. Οχι για μάς, γι'αυτούς που αποφασίζουν για μάς. Τη στιγμή ειδικά που σε αυτή τη διαμαρτυρία συμμετέχουν και αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την μόλυνση του περιβάλλοντος(αν εστιάσουμε στην παρούσα "καμπάνια") Εμένα αυτό και μόνο με βάζει σε υποψίες. Πρόκειται για κάτι κατευθυνόμενο και προκαθορισμένο να γίνει σε μια προσπάθεια να μας αποτρέψουν να κάνουμε το χειρότερο. Γιατί μας φοβούνται. Αλλά μας ποτίζουν. Με ψέμματα και κατευθυνόμενες πληροφορίες καθημερινά, γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Μη βιαστεί λοιπόν κανείς να πει οτι αυτή είναι μια "συμβολική" διαμαρτυρία και κουραφέξαλα. Δεν έμεινε πια χρόνος για συμβολικές διαμαρτυρίες. Μην τους δίνουμε άλλο χρόνο.

Αυτοί μας δώσανε;

...και επιτέλους αν θέλει κάποιος να βοηθήσει στην εξοικονόμιση ενέργειας και υδάτινων πόρων ας σβήσει τους 4-5 θερμαντήρες των 300W ο καθένας που καίνε νύχτα μέρα στα 4-5 ενυδρεία του(και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω), να δώσει τους δίσκους, να πάρει χρυσόψαρα και να πουλήσει την Α/Ο. Αλλιώς ας συνεχίσει ως έχει χωρίς να πουλάει φούμαρα περί οικολογίας(όπως εγώ).

Όχι και περιβαλλοντιστές εμείς του χόμπυ ρε παιδιά...

με αγάπη και εντελώς καλοπροαίρετα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σατριανικε, κι ομως δεν ειναι ασημαντο αυτο που γινεται.

Σκεψου οτι εισαι η εξουσια και βλεπεις οτι υπαρχει πολυ κοσμος που ενημερωνεται και δεν του κανει κοπος να στειλει ενα μηνυμα διαμαρτυριας.

Δεν θα σκεφτεις οτι αυτο το μηνυμα μπορει να οργανωθει στην πορεια ακομα πιο δραστικα και μαζικα αν δεν κανεις κατι?

Εχεις ακουσει την εκφραση "να σφιγγουν οι κ@λοι"? ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σατριανικε, κι ομως δεν ειναι ασημαντο αυτο που γινεται.

Σκεψου οτι εισαι η εξουσια και βλεπεις οτι υπαρχει πολυ κοσμος που ενημερωνεται και δεν του κανει κοπος να στειλει ενα μηνυμα διαμαρτυριας.

Δεν θα σκεφτεις οτι αυτο το μηνυμα μπορει να οργανωθει στην πορεια ακομα πιο δραστικα και μαζικα αν δεν κανεις κατι?

Εχεις ακουσει την εκφραση "να σφιγγουν οι κ@λοι"? ;)

Ετσι ακριβως!!

Αν μπορεσουμε να οργανωθουμε σα λαος κατι τοσο απλο.... οταν ερθει η αναγκη.... θα το κανουμε για κατι πολυ σημαντικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις σας.

Αν όμως ήμουν εξουσία θα σκεφτόμουν οτι το σχέδιο παει ρολόι. Μην ξεχνάτε οτι σε αυτό το "φιάσκο" συμμετέχει και αυτή. Και τέλος δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος πόσο εύκολο είναι να κάνεις ένα κλίκ στον browser. Και γι'αυτό προσπαθούν να μας κρατήσουν μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε σιγά σιγά να μάθουμε να συντονίζουμε τις δυνάμεις μας στα μικρά πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Η οικολογική συνείδηση είναι τρόπος ζωής και αντίδρασης σε πάρα πολλά πράγματα ...

Δεν λέω, συμβολικά το σβήσιμο των φώτων είναι μια καλή κίνηση αλλά πιο πολύ να ευαισθητοποιήσει εμάς για ένα γενικότερο κλίμα στο πως θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα πράγματα από εδώ και πέρα.

Ο καθένας μας με τον δικό του τρόπο μπορεί να συμβάλει ποικιλοτρόπως... είτε αυτό λέγεται αλλαγή στις συμβατικές λάμπες.. είτε δεύτερη μεμβράνη στην Α/Ο... μείωση στις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο (και όχι μ αυτό μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα που είναι στην άλλη γωνία) και πολλά και πολλά άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Και γω !!! ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει μπορει να βαλει στην υπογραφη του το μπανερακι που εχω και εγω

Απλα κανει copy paste το παρακατω στην υπογραφη του που ειναι στο πινακα ελεγχου του (ειναι το "Π.Ε μελους" πανω δεξια στη σελιδα και μετα στον πινακα ελεγχου αριστερα και κατω, εκει που λεει "επεξεργασια υπογραφης")

[center][b][font=Book Antiqua][size=5][i][color=#FF0000][url=http://www.wwf.gr/earthhour/index.php]Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ[/url]
Γίνετε μέλη στην προσπάθεια που αφορά όλους μας![/color][/i][/size][/font][/b]

[url=http://www.wwf.gr/earthhour/aquazone][img=http://i949.photobucket.com/albums/ad337/azpt/60wwfazbanner-2.jpg][/url][/center]

[center][font=Book Antiqua][size=2][i][color=#FF0000]Κάνε [b]κλικ [/b]στο εικονίδιο από πάνω, δήλωσε συμμετοχή και
γίνε σύμμαχος του Aquazone και του WWF, στον παγκόσμια αγώνα κατά της κλιματικής αλλαγής.[/color][/i][/size][/font][/center]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...