Jump to content

Είναι κατάλληλα τα ξερα ξύλα απο Πλατανο;


dimitrisjd

Recommended Posts

Καλησπέρα σ'ολους, πριν 2 μέρες μάζεψα απο την όχθη του τον Πηνειού ποταμού κλαδιά απο ξεραμένο πλάτανο.

Μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο αφού πρώτα τ'αφήσω στο νερό;

Thanx!

DSC03126copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα οχι.

Τα ξυλα απο τη φυση θελουν πολυ επεξεργασια για να θεωρηθουν αρκετα ασφαλη και πολυ λιγα θα αντεξουν πανω απο μερικους μηνες στο ενυδρειο πριν αρχισουν να σαπιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ'ολους, πριν 2 μέρες μάζεψα απο την όχθη του τον Πηνειού ποταμού κλαδιά απο ξεραμένο πλάτανο.

Μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο αφού πρώτα τ'αφήσω στο νερό;

Thanx!

http://i180.photobucket.com/albums/x43/dimitrisjd/DSC03126copy.jpg[/i

ειναι αρκετα λεπτα και θα εχεις προβλημα νομιζω.πιο χοντρα πρεπει να βρεις ωστε να μην σαπισουν ευκολα.βεβαια μπορεις να εχεις το νου σου και να τα αλλαζεις σχετικα συχνα.μην πας και δωσεις χρηματα σε πετ σοπ.δεν υπαρχει λογος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, οχι τα έκοψα απο έναν Πλάτανο που είχε πέσει δίπλα απο το ποτάμι...

Delta τι επεξεργασία θέλουν τα συγκεκριμένα για να τοποθετηθούν στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαλεις δεν αξιζει..

Αν θες να πειραματιστεις πρεπει να τα ξερανεις στον ηλιο καμποσους μηνες, να τα ξεφλουδισεις και μετα να τα βαλεις μεσα σε δοχειο με νερο να "μουλιασουν" κανοντας αλλαγες νερου καθε μερα.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλά εγώ έχω αντίθετη απόψη ιδικά για της ρίζες του πλατάνου. εγω τα ξύλα που έχω μέσα στο ενυδρείο είναι πλάτανος που πάρθηκαν απο ποτάμι και ήταν μέσα στο νερό χλωρά έκοψα παρακλαδια από τις ρίζες ξέπλιμα με νερό και μπλουμ στο ενυδρείο δεν έχουν σαπίσει εδώ και 1 χρόνο δεν είναι χοντρά και επίσεις κατα διαστήματα εμφανίστηκαν μήκητες όπου όλες μου οι γαρίδες κάνανε πάρτυ :ninja: το μόνο που παρατήρησα ήταν που μου κατέβηκε το kh μονο 1 βαθμό από 14 πήγα 13 και ούτε κιτρίνισε το νερό, επίσης τώρα με της πλυμήρες που έγιναν στην χαλκιδική πήγα μια βόλτα στρατώνι και μάζεψα πάρα πολλά ξύλα απο πλατάνια καστανιές οξιές βελανιδιές καρυδιές διαφορων ειδών τα οποια πηραματίζομαι να δώ τι επιδράσεις έχουν στο νερο βέβαια σε μικρο ενυδρειακι χωρίς κατοίκους. πριν λίγο καιρό παρατήρησα το εξής 1 μεγάλο πετσοπ στην θεσσαλονίκη είχε πολλά ξύλα από εκείνα τα μέρη και όταν τον ρώτισα τον καταστηματάρχη τι επεξεργασία έχουν υποστεί μου είπε καμία!!!και πουλουσε ρίζες 15-40ε ελεος!

είμαι κατά του βρασίματος και με τις τανίνες που περιέχουν μέσα τα ξύλα κάνουν καλό στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν έχουν όλα τα ξύλα ωφέλιμες τανίνες, επειδή όμως δεν είναι επιβεβαιωμένη πηγή δεν το λέω σίγουρα. Υπάρχει κάποιος με περισσότερες γνώσεις στο θέμα; ...κάποιος φοιτητής γεωπονικής ας πούμε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν έχουν όλα τα ξύλα ωφέλιμες τανίνες, επειδή όμως δεν είναι επιβεβαιωμένη πηγή δεν το λέω σίγουρα. Υπάρχει κάποιος με περισσότερες γνώσεις στο θέμα; ...κάποιος φοιτητής γεωπονικής ας πούμε :ninja:

εδω πέρα είπα για πειραματιμούς

μάζεψα πάρα πολλά ξύλα απο πλατάνια καστανιές οξιές βελανιδιές καρυδιές διαφορων ειδών τα οποια πηραματίζομαι να δώ τι επιδράσεις έχουν στο νερο βέβαια σε μικρο ενυδρειακι χωρίς κατοίκους.

και βεβαια όλα τα ξύλα δεν κάνουν για ενιδρειο πχ η ελιά ειναι ακρως επικίνδυνη γιατι βγάζεις ισχυρές τοξίνες στο νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλά εγώ έχω αντίθετη απόψη ιδικά για της ρίζες του πλατάνου. εγω τα ξύλα που έχω μέσα στο ενυδρείο είναι πλάτανος που πάρθηκαν απο ποτάμι και ήταν μέσα στο νερό χλωρά έκοψα παρακλαδια από τις ρίζες ξέπλιμα με νερό και μπλουμ στο ενυδρείο δεν έχουν σαπίσει εδώ και 1 χρόνο δεν είναι χοντρά και επίσεις κατα διαστήματα εμφανίστηκαν μήκητες όπου όλες μου οι γαρίδες κάνανε πάρτυ :ninja: το μόνο που παρατήρησα ήταν που μου κατέβηκε το kh μονο 1 βαθμό από 14 πήγα 13 και ούτε κιτρίνισε το νερό, επίσης τώρα με της πλυμήρες που έγιναν στην χαλκιδική πήγα μια βόλτα στρατώνι και μάζεψα πάρα πολλά ξύλα απο πλατάνια καστανιές οξιές βελανιδιές καρυδιές διαφορων ειδών τα οποια πηραματίζομαι να δώ τι επιδράσεις έχουν στο νερο βέβαια σε μικρο ενυδρειακι χωρίς κατοίκους. πριν λίγο καιρό παρατήρησα το εξής 1 μεγάλο πετσοπ στην θεσσαλονίκη είχε πολλά ξύλα από εκείνα τα μέρη και όταν τον ρώτισα τον καταστηματάρχη τι επεξεργασία έχουν υποστεί μου είπε καμία!!!και πουλουσε ρίζες 15-40ε ελεος!

είμαι κατά του βρασίματος και με τις τανίνες που περιέχουν μέσα τα ξύλα κάνουν καλό στο ενυδρείο.

Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου φίλε, λές να το δοκιμάσω στην αρχή με ένα δυο ξυλαράκια και να δω;

Πάντως τα ξύλα είναι αρκετό καιρό στον ήλιο και τη βροχή...και είναι τελείως ξερά στο εσωτερικό τους..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου φίλε, λές να το δοκιμάσω στην αρχή με ένα δυο ξυλαράκια και να δω;

Πάντως τα ξύλα είναι αρκετό καιρό στον ήλιο και τη βροχή...και είναι τελείως ξερά στο εσωτερικό τους..

θα δυσκολευτεις επειδη είναι ξερά θα επιπλεουν αν μπορουσες να τα μουλιασεις σε μια λεκανη καμια βδομαδα και θα ποτίσουν με νερό ωστέ να μην επιπλέουν αλλά και θα βγάλουν τις βρωμιές τους αν εχουν ωστε να ειναι ασφαλη

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξύλο δεν έχει τοξίνες και χλωρό να το βάλεις τίποτα δεν θα πάθουν τα ψάρια σου. Του πλατάνου θα το έβαζα άνετα.

Περισσότερα για ταννίνες και χουμικά οξέα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F5%EC%E9%EA%DC

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξύλο δεν έχει τοξίνες και χλωρό να το βάλεις τίποτα δεν θα πάθουν τα ψάρια σου. Του πλατάνου θα το έβαζα άνετα.

Περισσότερα για ταννίνες και χουμικά οξέα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F5%EC%E9%EA%DC

Να τος και ο βιολόγος στη συζήτηση! :D Λέω Γιώργο να τ αφήσω 2 μέρες στο νερό να ξεπλυθουν και στη συνέχεια να τα βάλω...

Υ.Γ. Πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον το link σου!

perlas δεν θα δυσκολευτώ να τα βάλω γιατί θα τα πιάσω με αυτά που έχω ήδη μέσα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα αναφέρω στη συζήτηση σας,πως κάποια χρόνια πρίν είχα δοκίμασει σε άδειο απο ψάρια ενυδρείο το ίδιο κι τελικά το παράτησα γιατί δεν βυθιζόταν με τπτ......

:D

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα αναφέρω στη συζήτηση σας,πως κάποια χρόνια πρίν είχα δοκίμασει σε άδειο απο ψάρια ενυδρείο το ίδιο κι τελικά το παράτησα γιατί δεν βυθιζόταν με τπτ......

:D

Γεια σου Δημήτρη... οχι εγώ έχω μέσα κ άλλα ξύλα κ πέτρες οπότε θα μπορέσω να τα στερεώσω..

Τώρα σκέφτομαι αν θα πρέπει να τα ξεφλουδίσω πρώτα πριν τα βάλω ή όχι....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σκέφτομαι αν θα πρέπει να τα ξεφλουδίσω πρώτα πριν τα βάλω ή όχι....

καλό είναι να το ξεφλουδίσεις γτ αν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο θα φουσκώσει και θα αρχίσει να ξεφλουδίζετε σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

   .

Έγινε επεξεργασία - Nat
Link to comment
Share on other sites

Ο πλάτανος είναι ό,τι καλύτερο από ξύλα DIY για το ενυδρείο μας, δοκιμασμένο χρόνια. Αν τα ξύλα είναι φρέσκα, δεν κάνουν. Πρέπει να τ'αφήσεις στον ήλιο να ξεραθούν μερικούς μήνες. Μετά θέλουν ξεφλούδισμα και τρίψιμο με λίμα/γυαλόχαρτο, ώστε να μην πληγώσουν τα ψαράκια μας. Βράσιμο με νερό που έχει αλάτι, ώστε να εξαλείψουμε τα μικρόβια (αν δεν χωράνε στην κατσαρόλα τα βράζουμε από τη μια πλευρά και μετά τα γυρνάμε ανάποδα και τα ξαναβάζουμε). Μερικοί συγχομπίστες τα φουρνίζουν για τον ίδιο λόγο, προσωπικώς δεν το έχω δοκιμάσει. Επειδή δεν πρόκειται να βουλιάξουν, τα βάζουμε σε μια μεγάλη σκάφη με νερό και τα πλακώνουμε με πέτρες, τα χοντρά ξύλα σε 1 μήνα θα είναι έτοιμα. Αν βιαζόμαστε, μπορούμε να τα βάλουμε αντί για τη σκάφη κατευθείαν στο ενυδρείο και εκεί τα πλακώσουμε με πέτρες.

 

Γενικά για ξύλα θέλει προσοχή αφ'ενός να μην είναι ραντισμένα και αφ'ετέρου να μην είναι από κωνοφόρα (πεύκο, έλατο κλπ), γιατί βγάζουν ρετσίνι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μοπανι τι αποψη έχετε

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2018 at 12:20 ΠΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για τα μοπανι τι αποψη έχετε

Μια χαρά είναι.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια καλησπερα. Μια ερωτηση και απο εμενα. Μαζεψα και εγω κάποια κλαδιά απο πλάτανο. Ηταν εξω απο το νερο, διπλα στο ποταμι. Το θεμα ειναι οτι σπάνε σχετικα εύκολα παρότι έχουν δυο δάχτυλα πάχος. Ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα ξερό ξυλο η ειναι σαπια? Τα ξύλα έχουν ακομα την φλούδα και απο μεσα σε κάποια σημεία ειναι άσπρα όπως ειναι τα ξύλα που βρίσκουμε στα ποταμια

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος mikelio έγραψε:

Παιδια καλησπερα. Μια ερωτηση και απο εμενα. Μαζεψα και εγω κάποια κλαδιά απο πλάτανο. Ηταν εξω απο το νερο, διπλα στο ποταμι. Το θεμα ειναι οτι σπάνε σχετικα εύκολα παρότι έχουν δυο δάχτυλα πάχος. Ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα ξερό ξυλο η ειναι σαπια? Τα ξύλα έχουν ακομα την φλούδα και απο μεσα σε κάποια σημεία ειναι άσπρα όπως ειναι τα ξύλα που βρίσκουμε στα ποταμια

Εαν σπάνε τόσο εύκολα δεν θα τα χρησιμοποιούσα.

Έχουν καθόλου βάρος ή είναι πολύ ελαφριά σε σχέση με τον όγκο τους?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος mikelio έγραψε:

Καλα ειναι απο βαρος.. 

Αν σου αρέσουν πολύ σαν κομμάτια ξεφλούδησε τα, ξέπλυνε τα με καυτό νερό, και βάλτα σε ένα κουβά ή μια λεκάνη.

Θα χρειαστούν καμιά δεκαριά μέρες, έτσι και αλλιώς για να βουλιάξουν.

Μην τα βάλεις άμεσα στο ενυδρείο και βλέπεις.

Τα ξύλα από τη φύση έχουν την ομορφιά τους αλλά και το ρίσκο τους.:)

Link to comment
Share on other sites

ΣςΒασικα ενας αλλος παράγοντας που πρεπει να ληφθεί υποψην για τα ξύλα πλατάνου είναι και μια αρρωστια που τα θερίζει κυριολεκτικά τα τελευταια χρονια.. Βεβαια δεν ξερω περισσότερα επι του θέματος.. Αν μπορούν δηλαδη να βλάψουν το ενυδρειο κτλ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...