Jump to content

κάλιο


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος έχει κανείς δοκιμάσει μέτρηση καλίου με την εν λόγο εταιρεία και κατά πόσο αξιόπιστη είναι? Γιατί μετρόντας το νερό μετράω 400, μετράω και το νερό που ετοίμασα για αναπλήρωση ούτε καν ξεχωρίζω το χρώμα που σημαίνει 400> ( το αλάτι που χρεισιμοποιώ tropic marine ).

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει το τεστ αυτης της εταιριας και ακομα μιας που δεν θυμαμαι τωρα ποια ηταν.Και στα δυο δεν ειναι ευδιακριτη η αλλαγη χρωματος του τεστ και το αποτελεσμα που παιρνεις ειναι στο πολυ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν καλά τεστ γενικά στο κάλιο.Το συγκεκριμένο πραγματικά εγώ δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω ποτέ την σωστή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω αυτή η φωτογραφία να βοηθήσει

σε αυτό το δείγμα το κάλιο είναι 380 mg

post-434-1268663212_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω αυτή η φωτογραφία να βοηθήσει

σε αυτό το δείγμα το κάλιο είναι 380 mg

Το ίδιο ακριβώς δείχνει και σε μένα. Η ερώτηση ρίχνω κάλιο ή όχι. Η ρουτίνα μου ημερησίως είναι η μισή από την προτεινόμενη του κατασκευαστή. Αν ανέβει η τιμή πάνω από 400 τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το σύστημα.

Και όλα αυτά γιατί από ότι διάβασα το κάλιο παίζει σημαντικό ρόλο στα sps, κυρίως στα ροζ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς δείχνει και σε μένα. Η ερώτηση ρίχνω κάλιο ή όχι. Η ρουτίνα μου ημερησίως είναι η μισή από την προτεινόμενη του κατασκευαστή. Αν ανέβει η τιμή πάνω από 400 τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το σύστημα.

Και όλα αυτά γιατί από ότι διάβασα το κάλιο παίζει σημαντικό ρόλο στα sps, κυρίως στα ροζ

αυτή είναι η τιμή του φυσικού θαλασσινού νερού ,οπότε είσαι καλά :D

αν το παρακάνεις πιθανόν να εμφανιστεί άλγη

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς δείχνει και σε μένα. Η ερώτηση ρίχνω κάλιο ή όχι. Η ρουτίνα μου ημερησίως είναι η μισή από την προτεινόμενη του κατασκευαστή. Αν ανέβει η τιμή πάνω από 400 τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το σύστημα.

Και όλα αυτά γιατί από ότι διάβασα το κάλιο παίζει σημαντικό ρόλο στα sps, κυρίως στα ροζ

380-400είναι οκ.Όπως σου λέει ο saltasos ,προσοχή στην άλγη.Τα ροζ-κόκκινα μπορείς να τα εκμεταλλευτής σαν δείκτη σε περίπτωση που ξεφυγείς παραπάνω η πέσεις πολύ χαμηλά.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...