Jump to content

Προσθήκη Τ5


ioannadimitris

Recommended Posts

Σκέφτομαι σήμερα να αγοράσω μπάλαστ 2 χ 24 W T5 για το ενυδρείο μου. Το ενυδρείο είναι 96 λίτρα μικτά περίπου 80 λίτρα καθαρά. Έχει ήδη μια Τ8 18 W. Μήπως είναι υπερβολή τα + 48 W ???? Μήπως να έπαιρνα ένα μπάλαστ για άλλη μια 18 w λάμπα ??? Μιλάμε πάντα για λάμπες Plant growth. Ο χώρος ο οποίος υπάρχει είναι 50 εκ πλάτος στο καπάκι , που μπορώ να τον εκμεταλευτώ. Προτείνεται κάτι άλλο ???

Link to comment
Share on other sites

υπερβολη δεν θα ελεγα.

αυτο βεβαια που ειναι και το πιο βασικο ειναι το τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις.

το ενυδρειο σου θα γινει σχεδον εκτυφλωτικο σε σχεση με το υπαρχον φως.

επισης να γνωριζεις πως τοποθετωντας τετοιο φωτισμο σε φυτεμενο,ανεβαινεις κατηγορια και πας σε ενυδρειο υψηλων απαιτησεων με σωσατη λιπανση και διοξειδιο,αλλιως μπορει να σου αρχισουν προβληματα που δεν φανταζεσαι......

Link to comment
Share on other sites

Από λίπανση έχουμε τα εξής : Υπόστρωμα Dannerle professional , flourish, flourish excel.

Θα αγοραστούν και flourish pottasium και flourish iron.

Από διοξείδιο έχω προς το παρόν της tetra to co2 optimat.

Θα φτιάξω Diy μέχρι το πάσχα όπου θα πάω να πάρω ένα πιο σοβαρό σύστημα co2.

Οπότε να προχωρήσω στην αγορα ????

Link to comment
Share on other sites

to exel δεν ειναι λίπασμα.ειναι υποκαταστατο διοξειδιου.καλο ειναι να βρεις τη εβδομαδιαια δοσολογια του ενυδρειου σου και να χορηγεις καθημερινα τη δοση που χρειαζεται.αρα το τετρα που εχεις ειναι αχρηστο.....

επισης οι δοσολογιες του flourish(κεντρικο λιπασμα),και του iron(σιδηρος),αρχικα πολυ προσεχτικα και σε λιγοτερη δοση απο την αναγραφομενη.

το potassium(καλλιο),ριχνε το αφοβα,δεν θα σου σηκωσει αλγες και μπορεις να το ριχνεις στην αναγραφομενη δοση,και στην πορεια και αυξητικα.....

δεν μας ειπες ομωβς για τα φυτα που σκεφτεσαι να ασχοληθεις....

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον από φυτά έχω :

sagittaria pusilla

Myriophyllum mattogrossense Rot

Hemianthus callitrichoides Cuba

Hygrophila stricta

Vesicularia dubyana

echinodorus parviflorus

Hygrophila polysperma

Lilaeopsis mauritania

echinodorus rigidifolius

Anubias barteri

cabomba caroliniana

bacopa monnieri II

Anubias barteri nana

Κερατόφυλλο

και έχω σκοπό να προσθέσω και άλλα και κυρίως γρασιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

κρατας cuba φυτεμενη μονο με 1 λαμπα...??(εκτος και αν την εχεις στην επιφανεια).

τα φυτα σου αν εξαιρεσω τα τελευταια που ειναι οντως ανθεκτικα,ειναι ευκολα προς μεσαιας δυσκολιας.

για γκαζον ομως προχωρησε αμεσσα στην αγορα που σκεφτεσαι.

να ξερεις ομως(και ειναι αναμενομενο)πως με τα νεα φωτα θα γινει ενας μικρος κυκλος με αλγες κλπ που ειναι φυσιολογικο αλλα και πολυ σπαστικο...

θα ξεκινησεις με 5ωρη φωτοπεριοδο και θα αυξανεις μιση ωρα καθε βδομαδα,μεχρι να φτασεις στο 8ωρο-9 ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τις άλγες αναμένω και εγώ. Την cuba την έχω από την Παρασκευή ακόμα 3 μέρες. Σκέφτομαι να ξεκινήσω φωτοπερίοδο όπως ακριβώς είπες. Με την μόνη διαφορά ότι σκέφτομαι αρχικά να κάιω τις 2 24αρες και μετά από 1-2 ώρες να ανάβει και η 18αρα, και το αντίθετο προς το σβήσιμο. Έτσι θα περιοριστέι λογικά ο κίνδυνος για άλγες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ασχημη σαν σκεψη :hysterical: .

τη κουμπα αστην στην επιφανεια για καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα να παρει τα πανω της.μπορεις να την πιασεις σε καποιο ανοξειδωτο πλεγμα που θα επιπλεει,και στην πορεια την φυτευεις.....

καλη συνεχεια. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Ελπίζω το αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου να με ανταμείψει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση του φωτισμού έγινε.

Φώτο και πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...37967&st=20

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε και τη συνεχεια του υδροβιου και ομορφου κηπου σας.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...