Jump to content

Betta + Neon


koulos

Recommended Posts

φτιαχνω το πρωτο μου ενυδρειο και σκεφτομαι να αρχισω με εναν μονομαχο (γιατι απλα ειναι πανεμορφος) απο φυτα κατι πολυ απλο (ανουμπια κ κερατοφυλο) αλλα το ενυδρειο (DIY κατασκευη) μασ βγηκε λιγο μεγαλο (μαλλον σε καλο 8α βγει αυτο) για ενα μονομαχο (60 λιτρα). αναρωτηθηκα αν μπορω να βαλο και μερικα guppies μεσα αλλα στο pet shop μου ειπαν ευγενικα ΟΧΙ λογο επιθετικοτητασ του μονομαχου και μου προτειναν ενα κοπαδακι neon. Τι λετε??????????????????? Τα φωτα σας PLEASE, ειμαι πρωταρης αλλα σιγουρα δεν θα μεινω στο 60 αρακι μου.... καλη αρχη να εχω....

Link to comment
Share on other sites

φτιαχνω το πρωτο μου ενυδρειο και σκεφτομαι να αρχισω με εναν μονομαχο (γιατι απλα ειναι πανεμορφος) απο φυτα κατι πολυ απλο (ανουμπια κ κερατοφυλο) αλλα το ενυδρειο (DIY κατασκευη) μασ βγηκε λιγο μεγαλο (μαλλον σε καλο 8α βγει αυτο) για ενα μονομαχο (60 λιτρα). αναρωτηθηκα αν μπορω να βαλο και μερικα guppies μεσα αλλα στο pet shop μου ειπαν ευγενικα ΟΧΙ λογο επιθετικοτητασ του μονομαχου και μου προτειναν ενα κοπαδακι neon. Τι λετε??????????????????? Τα φωτα σας PLEASE, ειμαι πρωταρης αλλα σιγουρα δεν θα μεινω στο 60 αρακι μου.... καλη αρχη να εχω....

off topic...

επειδη κ γω DIY εχω, αυτη ειναι η χαρα...οταν υπολογιζεις σου φαινεται νορμαλ αλλα οταν ολοκληρωθηκε και γω ειπα:ωπα,μεγαλο βγηκε τελικα!

καλη αρχη,οι πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τα νεον σου τα προτειναν σαφως γιατι ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τον μονιομαχο,και ετσι μειωνονται οι κινδυνοι για επιθετικοτητα του μονομαχου.

Link to comment
Share on other sites

τα νεον σου τα προτειναν σαφως γιατι ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τον μονιομαχο,και ετσι μειωνονται οι κινδυνοι για επιθετικοτητα του μονομαχου.

Πολυ σωστα

ΝΑ προτημησεις Green Neon αν βρεις... τα οποια δε μεγαλωνουν και πολυ...

Αλλα και τα Νεον Τετρα... καλα ειναι.

Με μια ομαδα των 10-12... θα εισαι οκ.

Παντως... μια συμβουλη....

Να βαλεις ΠΡΩΤΑ τα ΝΕΟΝ!!

Και μετα απο κανενα μηνα το μονομαχο...

Link to comment
Share on other sites

νεον μου προτειναν γιατι ειναι αδιαφορα (αυτο δεν το καταλαβα να πω την αληθεια... μαλλο για συνθηκεσ μηλισαν...) και να σας πω την αληθεια μου αρεσει η ιδεα των νεον αν μπορει να σταθει χωρισ προβληματα βεβαια.

οσο για το ενυδρειακι οταν ολοκληρωθει θα μπει στα diy γιατι πιστευω οτι θα αξιζει... Low Batzet ομορφο 60αρι με ανοξειδωτα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις ΠΡΩΤΑ τα ΝΕΟΝ!!

Και μετα απο κανενα μηνα το μονομαχο...

ty καταρχην αλλα αυτο δεν το πολυ καταλαβα.....γιατι πρωτα τα νεον?ελαγα να κανω το αντιθετο αλλα αυτο αλλαζει βεβαια αν ειναι πιο σωστο αλλιως

Link to comment
Share on other sites

ty καταρχην αλλα αυτο δεν το πολυ καταλαβα.....γιατι πρωτα τα νεον?ελαγα να κανω το αντιθετο αλλα αυτο αλλαζει βεβαια αν ειναι πιο σωστο αλλιως

Γιατι ο μονομαχος αν ειναι πρωτα αυτος μεσα.. και γινει ο κυριαρχος... δε θα αφηνει τπτ μετα να μπει μεσα!

Ενω αν μπει και τα βρει μεσα.. θα συμβηβαστει...

Παλι θα ορισει το χωρο του... αλλα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

ΚΑτι ακομα...

Σε ορισμενα pet shop εχω δει οτι εχουν το μονομαχο αντι στα γνωστα ποτηρακια... στα ενυδρεια μαζι με αλλα ψαρακια... κυρως νεον...

Προτίμησε τετοιον... που ειναι μαθημενος με παρεα!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω νεον με betta crowtail.....και ολα ειναι ειρηνικα μεσ'το ενυδριο !!

ισως να δεις στα 2-3 πρωτα ταισματα λιγο κυνηγιτο αλλα μεχρι εκει !

Μεχρι και να φερνει βολτες με το κοπαδι θα τον δεις τον μονομαχο !!

καλη συνεχιαααα....

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να βρω κοινωνικο μονομαχο.να σου πω την αληθεια θελω να σνομπαρω την ιδεα του ποτηριου αν και μερικοι απο τους ποτηρατους που ειδα ειναι πανεμορφοι....αλλα το εχω πει τα λεφτα μου δεν τα δινω σε ανθρωπο που κραταει ψαρι σε ποτηρι.

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω νεον με betta crowtail.....και ολα ειναι ειρηνικα μεσ'το ενυδριο !!

σε ποσα λιτρα τα εχεις?ειναι φυτεμενο.ποιο εβαλες πρωτο στο ενυδρειο? betta or neon?

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος ειναι ψαρι απο την Ασια....

Και τα Νεον απο τον Αμαζονιο....

:hysterical:

Κωστη...

Μην κολλας σε αυτο...

Ο ανθρωπος ΔΕΝ θελει να κανει βοτοπικο.... :hysterical:

Ρωτησε αν μπαινουν απο θεμα συνθηκων... και συμπεριφορας... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

νεον πρεπει πρωτα για τους λογους που προανεφερε ο νικολουτσο.....και μετα απο καιρο τον μονομαχο !!

οσο για το θεμα με το ποτηρι..εγω το βλεπω αλλιως !

καλο για μενα ειναι να περνονται οι μονομαχοι που ειναι σε ποτηρι για να "ελευθερονοντε".....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για βιοτοπο..Απλα ποτε δεν ξερεις πως μπορει να αντιδρασει ενα ψαρι που στο DNA του δεν εχει πληροφοριες για τα Νεον... :ninja:

Προσωπικα θα προτεινα Νεον και αν θελετε και αλλο ψαρακια βαλτε καποιο Μικροσωμο Pleco...

Απο την αλλη γιατι δεν βαζεις καποιο κοπαδοψαρο απο την Ασια..??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για βιοτοπο..Απλα ποτε δεν ξερεις πως μπορει να αντιδρασει ενα ψαρι που στο DNA του δεν εχει πληροφοριες για τα Νεον... :ninja:

Προσωπικα θα προτεινα Νεον και αν θελετε και αλλο ψαρακια βαλτε καποιο Μικροσωμο Pleco...

Απο την αλλη γιατι δεν βαζεις καποιο κοπαδοψαρο απο την Ασια..??

Δε διαφωνησα....

Ποιο προτεινεις κ ο στη απο Ασια??

Ελπιζω οχι αρλεκινους... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τα Κοπαδοψαρα της Ασιας..Μιας και δεν εχω ασχοληθει...

Αλλα νομιω πως θα υπαρχουν....Ας μας φωτισει καποιος Ασιατης :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τα Κοπαδοψαρα της Ασιας..Μιας και δεν εχω ασχοληθει...

Αλλα νομιω πως θα υπαρχουν....Ας μας φωτισει καποιος Ασιατης :ninja:

Συνηθως... τα κοπαδοψαρα... για να μας δειξουν συμπεριφορα κοπαδιου... θελουν μηκος στο ενυδρειο!!!

Τα μονα που ειναι καλυτερα για τετοιες διαστασεις ειναι τα Νεον....

Υ.Γ. Εχει δικο ο τσεκουρατος σε καποια πραγματα.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν θελω να κοροιδευω κανεναν και ιδιετερα τον ευατο μου λεγοντας οτι θελω να κανω βιοτοπικο αλλωστε ποιος εφτιαξε το πρωτο του ενυδρειο βιοτοπικο??????????? τα νεον δεν εχω ιδεα απο που ειναι τι συνθηκες θελουν και τα υπολοιπα γι'αυτο σας ρωτησα(αν υπαρχει καποιο λινκ γι'αυτα καλοδεχουμενο ειναι).

τεσπα ΤΑ ΚΡΥΣΤΑΛΑ ΗΡΘΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (4 ωρεσ τα περιμενα).

αρχιζω κολληματα :ninja::hysterical::hysterical: ......

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να κανω μια ερωτηση!! Ποσο κοστιζει μια κατασκευη που θα εχεις κανει μονος σου?? Ευχαριστω και συγνωμη για το off!!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα :

κρυσταλα 25e (μετα απο αρκετο ψαξιμο οι περισοτεροι μου ζηταγαν γυρω στα 35-40) εννοειται αρονταριστα (λιγο γυαλοχαρτο κανει καταπληκτικη δουλεια)

σιλικονη 6e

μεντεσεδες και πομολακι ανοξειδωτο 20e

συστημα για την t8 λαμπα που θα μπει 8e (δεν ειναι υδατοστεγες γιατι 8α βρισκετε στα8ερα πανω απο ενα τζαμι στο καπακι-καμια επαφη με το νερο)

ανοξειδωτη λαμαρινα για να μην φαινετε η λαμπα, θα λειτουργει και σαν ανακλαστηρας (ελπιζω,δεν εχει μονταριστει ακομα) 0e (να ειναι καλα ο θειος σπυρος που δουλευει στην αγιας αννης και εχει φιλαρακι στην στρατζα)

το ενυδρειο ειναι 50π-35υ-35β απο 5αρι κρυσταλο.

λοιπες πληροφοριες στην αναλητικη παρουσιαση στην diy κατηγορια οταν ολοκληρωθει.μην αλλαξουμε εντελος το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον φιλο τον Koulos (που μονο κουλος δεν ειναι οπως φαινεται απο την κατασκευη του :D )

Σε 60 λιτρα μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια με το μονομαχο.

Αρκει να μη μοιαζουν με μονομαχο (πχ guppy) και εχουμε κυνηγητά.

Μη βαλεις επισης ψαρια που θεωρουνται fin nippers (τσιμπανε δλδ τις ουρες απο τα αλλα ψαρια).

Καλη επιλογη θα ηταν (αν εβαζες και αμμο στο βυθο και οχι κοφτερο χαλικι) και τα corydoras.

Προτεινω ομως μονο σε στρωμενο βυθο (μετα απο 2-3 μηνες δλδ).

Τα νεον δεν θε εχουν προβλημα με το μονομαχο και ουτε ο μονομαχος εκτος κι αν πεσεις σε παλιοφατσα μονομαχο που δεν σηκωνει μυγα στο σπαθι του (δλδ δεν ανεχεται τιποτα ζωντανο διπλα του)

Οπως θα ξερεις, με τους μονομαχους ειναι και σε τι χαρακτηρα θα πεσεις.

Αλλη επιλογη ειναι τα CPD (danio margaritatus).

Επισης τα Dwarf Loach (Yasuhikotakia sidthimunki) και τα Kuhli Loach (Pangio kuhlii).

Οιχ ολα ομως πρεπει να επιλεξεις και να υπολογισεις το χωρο και τη φιλτρασνη, αν σε παιρνει γιατι και αυτα σμηνοψαρα ειναι και θελει 4-5 απο το καθενα.

(τα sidthimunki ειναι φανταστικα σε κοπαδι, οσο μεγαλυτερο τοσο πιο ομορφη συμπεριφορα και παιχνιδι κανουν)

Επισης καλη προσθηκη θα ηταν 1 applesnail ή zebra nerite snail που θα κανει λαμπικο και το ενυδρειο.

Και οι γαριδες (ευκολες γαριδες πχ amano ή red chery) αλλα δεν τα πανε καλα με τα loaches (πχ sidthimunki)

Αντιθετα τα μεγαλα σαλιγγαρια (πχ applesnail) δεν θα μπορεσουν να τα ενοχλησουν, τα μικρα ομως (λαθρεπιβατες) θα ελεγξουν τον πληθυσμο τους αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

ποπο ολα ειναι υπεροχα.δεν ξερω πλεον αν θα βαλω μονομαχο.οσο κοιταω καινουρια για μενα ηδη τοσο μπερδευομαι και ερωτευομαι περισοτερα. ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.... μου ανοιξατε τα ματια και με μπερδεψατε πληρως.... :D;):huh:

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστεις να διαλεξεις ! Ολα τα πραγματα θελουν τον χρονο τους. Η επιλογη ψαριων για το ενυδρειο μας ειναι το πιο σημαντικο κοματι του χομπυ μας. Απο αυτο εξαρταται σε μεγαλο βαθμο ποσο ευκολη θα ειναι η συνεχεια...

Να μην πω και το αλλο... Το ψαξιμο και η συλλογη πληροφοριων με ενθουσιαζει εξισου (αρκετες φορες και περισσοτερο) απο την αποκτηση καποιου ψαριου που με αρεσει... :D

Καλο ψαξιμο και καλη συνεχεια ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να τρεξει αδειο το ενυδρειο γα λιγες μερες να στρωσει το φιλτρο και μετα θα βαλεις ψαρια. (κανε αναζητηση στο φορουμ για "στρωσιμο")

Για την επιλογη των ψαριων υπαρχουν διαφοροι παραγοντες. πχ δες αυτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229527

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry340916

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...