Jump to content

Βιολογικο φιλτραρισμα για Juvel


VAGGELIS BAL

Recommended Posts

Στο www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25330&st=20&p=209620& ο delta 66 περιγραφει τη σειρα των σφουγγαριων στο φιλτρο.Δεν λεει καθολου ομως για το πλαστικο που εχει μεσα πετραδακια και βρισκεται στο κατω μερος του φιλτρου.Αυτο το αφηνουμε η' το βγαζουμε,γιατι θελω να βαλω μηχανικο μακαρονι και δεν ξερω. Μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πλαστικο με πετραδακια?σε εσωτερικο της juwel αναφερεσαι? το δικο μου εσωτερικο δεν ειχε πλαστικο με πετραδακια.απο οτι ξερω κανενα εσωτερικο juwel δεν εχει πλαστικο με πετραδακια.εισαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα λεει, η Juwel εχει βγαλει ενα πλαστικο κουτι με βιολογικο υλικο μεσα. Το ονομαζει Cirax. Υποθετω οτι μπαινει τελευταιο υλικο λιγο πριν φυγει το νερο προς το ενυδρειο. Σαν αντιπροταση προτεινω siporax απο το χυμα που ειναι φτηνο μεσα σε διχτακι, οσο χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφη που κανω στο λινκ εγινε οταν δεν εβαζε ακομα η juwel κεραμικα υλικα στο εσωτερικο της φιλτρο. :D

Μπορεις να το αφησεις αν θες, εκτος κι αν θελεις να μελετησεις το χωρο του φιλτρου ετσι ωστε να βαλεις τα καλυτερα και τα περισσοτερα υλικα που λειτουργικα γινεται, για οσο καλυτερη αποδοση γινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ στο δικο μου δεν υπηρχε το cirax πρεπει να ειναι το αναλογο siporax της juwel.φιλε βαγγελη η σειρα που εχω εγω στο δικο μου εσωτερικο ειναι απο πανω προς τα κατω.ασπρο σφουγγαρι-πρασινο-μπλε με μεγαλους πορους-siporax(μπορεις να βαλεις το mini)και μπλε με μικρους πορους.εγω παντος θεωρω το siporax καλυτερο βιολογικο υλικο απο το cirax.απο εκει και περα ειναι θεμα δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Exω ηδη αγορασει τα διχτακια της sera,το siporax και το substrat pro καθως και υαλοβαμβακα οπως γραφει στο αρχικο link που φαινετε στην αρχη ο delta 66. Eυχαριστω παντως παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα τα αλλαξα.Εκανα τις εξης αλλαγες στα σφουγγαρια με σειρα απο πανω προς τα κατω:

Στο πανω κομματι του φιλτρου

1. Υαλοβαμβακας

2. Siporax

3. Πρασινο σφουγγαρι

Στο κατω κομματι του φιλτρο:

1. Cirax της juwel

2. Substrat pro

3. Μπλε σφουγγαρι

Το siporax πηγε επανω λογω μεγαλυτερου κενου που υπηρχε στο φιλτρο απο την αφαιρεση του ανθρακα και του μπλε χοντρου σφουγγαριου.Αντιστοιχα το substrat pro πηγε κατω λογω μικροτερου ογκου απο την αφαιρεση του 1 απο τα 2 σφουγγαρια της απονιτροποιησης.

Πασα παρατηρηση-προταση δεκτη

(τα πλαστικα καλαθακια της juwel τα κρατησα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα τα αλλαξα.Εκανα τις εξης αλλαγες στα σφουγγαρια με σειρα απο πανω προς τα κατω:

Στο πανω κομματι του φιλτρου

1. Υαλοβαμβακας

2. Siporax μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι (για να κραταει τα χοντρα σκουπιδια πριν παει το νερο στο siporax απο κατω)

3. Πρασινο σφουγγαρι Siporax

Στο κατω κομματι του φιλτρο:

1. Cirax της juwel Substrat pro ή Siporax (αν εχω περισσευμα)

2. Substrat pro

3. Μπλε σφουγγαρι (ψιλοτρυπο)

Το siporax πηγε επανω λογω μεγαλυτερου κενου που υπηρχε στο φιλτρο απο την αφαιρεση του ανθρακα και του μπλε χοντρου σφουγγαριου.Αντιστοιχα το substrat pro πηγε κατω λογω μικροτερου ογκου απο την αφαιρεση του 1 απο τα 2 σφουγγαρια της απονιτροποιησης.

Πασα παρατηρηση-προταση δεκτη

(τα πλαστικα καλαθακια της juwel τα κρατησα)

Με κοκκινο αυτο που θα εκανα εγω.

Δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις.

Απλα αν δοκιμασεις κι αλλες σειρες, δοκιμασε κι αυτην. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...