Jump to content

σκουλικια


Recommended Posts

εχω ενα 20λιτρο ενυδρειο που μεσα βαζω τα κλαδεματα απο το μεγαλο ενυδρειο κ οτι σαλιγκαρι λαθρεπηβατη βρω στο μεγαλο.πριν λιγο ειδα στο τζαμι κατι πολυ ψιλα ασπρα πραγματακια να κουνιουνται.ειναι σαν ινα απο κλωστη!!!!!ειναι πολυ ψιλα δεν μπορω να βγαλω φοτο.τι ειναι αυτα?παλι εξωγηινουσ εχει το ενυδρειο μου!!!!!κ δεν προνυμφεσ απο κουνουπια

Link to comment
Share on other sites

thanks!!!κ τι κανω τωρα?αλλαγη νερου η τα αφηνω μεσα? το ενυδρειο εχει αρκετουσ νεογενιτουσ λαθρεπιβατεσ για να φανε.αν μπορουν βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τρώνε δεν μπορείς να το δεις, λέγεται detritus και είναι νεκρή οργαική ύλη, αυτό σημαίνει οτι δεν θα βλάψουν ψάρια, σαλιγκάρια και γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν παιζει θεμα ετσι κ αλλιωσ μονο σαλιγκαρουσ εχει μεσα.απλα να μετακομισουν στο πισω τζαμι γιατι με χαλανε φατσα καρτα.ναι ξερω δεν θα με ρωτησουν.απλα λεω......

Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν παιζει θεμα ετσι κ αλλιωσ μονο σαλιγκαρουσ εχει μεσα.απλα να μετακομισουν στο πισω τζαμι γιατι με χαλανε φατσα καρτα.ναι ξερω δεν θα με ρωτησουν.απλα λεω......

Angelicus Botia το συγκεκριμενο ψαρακι θα κανει μεζε τους σαλιγκαρους.! και θα σου μενουν μονο τα καβουκια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση... Είναι πλακέ τα σκουληκάκια ή λεπτά σαν κλωστές? Αυτό που αναφέρεις ότι είναι σαν ίνα από κλωστή δεν με παραπέμπει σε planaria.

Δες στο παρακάτω video από το 4:08 και μετά και πες μας είναι έτσι...

http://www.youtube.com/watch?v=bNnF5BaaBGU

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζονται τα botia το ενυδρειο τα εχω μονο για αυτα κ κατι κλαδεματα.οχι δεν ειναι πλακε ειναι μακποστενα.νομιζω οτι ειναι αυτα. πολλα σκουλικια...μπερδευτικα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση... Είναι πλακέ τα σκουληκάκια ή λεπτά σαν κλωστές? Αυτό που αναφέρεις ότι είναι σαν ίνα από κλωστή δεν με παραπέμπει σε planaria.

Δες στο παρακάτω video από το 4:08 και μετά και πες μας είναι έτσι...

http://www.youtube.com/watch?v=bNnF5BaaBGU

Αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι (πολύ καλό παρεπιπτόντως... :D ) είναι νηματώδης?

Link to comment
Share on other sites

νηματώδης φαινονται.παντωσ τα δικα μου νηματωδησ ειναι.κ δεν υπαρχει περιπτοση να τα βγαλω φοτο οσο κ να προσπαθω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι είναι από δικό μου ενυδρείο, είναι νηματώδης και είναι Tubifex. Δεν υπάρχει περίπτωση (και δεν υπάρχει και λόγος) να το εξαφανίσεις, απλά αν δώσεις ποτέ κλαδέματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα μεταφέρεις και σε άλλο ενυδρείο.

Τα πλανάρια είναι πλακέ και φέρνουν περισσότερο σε βδέλλα παρά σε σκουλήκι. Σε λίγο θα σηκώσω και βιντεάκι :D

Link to comment
Share on other sites

thanks.σιγουρα τα κλαδεματα θα μεινουν εκει μεσα..πλεον

Link to comment
Share on other sites

thanks.σιγουρα τα κλαδεματα θα μεινουν εκει μεσα..πλεον

Μπορούν να αποστειρωθούν με ισχυρό διάλυμα χλωρίνης και νερού... Μη σε τρομάζει!

Link to comment
Share on other sites

λεσ οι λαθρεπιβατεσ να εχουν προβλημα?μονο αυτα τα ζωντανα εχει μεσα το ενυδρειο.κ ολο το ενυδρειακι ισωσ πανε σε φιλο με pufer

Link to comment
Share on other sites

λεσ οι λαθρεπιβατεσ να εχουν προβλημα?μονο αυτα τα ζωντανα εχει μεσα το ενυδρειο.κ ολο το ενυδρειακι ισωσ πανε σε φιλο με pufer

Κανείς δεν θα έχει πρόβλημα... Κι αν τυχόν βρεθούν tubifex σε ενυδρείο με puffers, θα γίνει τρελό πάρτυ :D

Link to comment
Share on other sites

...και δώρο ένα κωπήποδο ;)

Έρχεται και βιντεάκι με tubifex :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα δεν είναι ακόμα καλή, αλλά σε κανένα μισάωρο θα φτιάξει :D

Link to comment
Share on other sites

τοτε να τα καληεργησω κ να παω να τα βαλω με το uffer να δω τι θα γινει?αυτα στο 2 βιντεο ειναι σαν αυτα που εχω εγω?

Link to comment
Share on other sites

αυτα στο 2 βιντεο ειναι σαν αυτα που εχω εγω?

Μπορεί ναι μπορεί και όχι... Υπάρχει πιθανότητα να είναι τα ίδια. Θα σου πρότεινα να μην καλλιεργήσεις Tubifex. Αν έχεις ελάχιστα καλώς... Γενικώς είναι εστία μόλυνσης. Εγώ είχα ελάχιστα (παλιά είχα πολλά) αλλά τώρα λόγο γέννας ψαριών ταΐζω καθημερινά και πολύ με αποτέλεσμα να πολλαπλασιαστούν με τρελούς ρυθμούς. Εδώ και 3 μέρες ακολουθώ διαδικασίες εκκαθάρισης, αλλά πριν το κάνω είπα να βάλω ένα βιντεάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...