Jump to content

Φίλτρο Αμβούργου


georgym

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Τελικά νομίζω πως κατέληξα στην κατασκευή ενός φίλτρου τύπου Αμβούργου για το 200άρι ενυδρείο μου (100Χ40Χ50)

Διαβάζοντας διάφορα άρθρα έχω μπει αρκετά καλά στον τρόπο κατασκευής του, αλλά θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το θέμα αυτό απ' αυτούς που γνωρίζουν.

Κατ' αρχήν πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι το μπλε σφουγγάρι (εννοώ το πλάτος, το πάχος αλλά και το μέγεθος πόρων σφουγγαριού) για το συγκεκριμένο ενυδρείο;

Σκέφτομαι να το κάνω ημικυκλικό στην πίσω γωνία και από πίσω να βάλω μια αντλία 600άρα ή παραπάνω, το θερμοστάτη αλλά και άφθονο βιολογικό υλικό.

Είναι σωστός ο τρόπος σκέψης μου;

Έχει σημασία σε ποιο ύψος θα μπει η αντλία; (χαμηλά, ψηλά)

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ σε όσους θα μπουν στον κόπο να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ψαξει λιγο παλιοτερα αυτου του τυπου φιλτρανση, αλλα οτι ξερω ειναι απλα στη θεωρια.

Ενα σαιτ που ειχα βρει και θα σε βοηθησει με τις εικονες:

http://www.tropicus.de/groesser.htm

Νομιζω πως ο κυκλοφοριτης πρεπει να ρουφαει απο χαμηλα,να περναει η ροη μεσα απο ολα τα υλικα σου,και να επιστρεφει απο την επιφανεια, προκαλωντας και την επιθυμιτη αναταραξη.

Βαλε πανω απο 1000 λιτρα κυκλοφοριτη,γιατι το σφουγγαρι θα πιασει συντομα μουργα και θα ζοριζετε.

Καλη συνεχεια!

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πως σκέφτεσαι να στερώσεις το σφουγγάρι ημικυκλικά στη γωνία; Λάβε υπόψη σου ότι θα πρέπει να εφάπτεται και να κλείνει στεγανά και από τις δύο πλευρές ώστε το νερό να περνάει μέσα από το σφουγγάρι. Η πιο απλή λύση είναι να σφηνωθεί ανάμεσα στη μπροστινή και πίσω πλευρά του ενυδρείου αφήνοντας ανάμεσα στο σφουγγάρι και την πλαϊνή πλευρά ένα μικρό χώρο ίσα ίσα για τον κυκλοφορητή ή να κολλήσεις ένα μικρό τζάμι κάθετα στη μία πλαϊνή πλευρά ώστε το σφουγγάρι να καλύπτει μόνο το πίσω μισό της πλαϊνής πλευράς και να μη φαίνετεται από την πρόσοψη ούτε να κόβει μήκος από το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Στα φίλτρα τύπου Αμβούργου δεν χρειάζεται άλλο βιολογικό υλικό.

Το σφουγγάρι να έχει πάχος 5 πόντους με μικρούς πόρους και να κάνει ημικύκλιο στο πλαϊνό του ενυδρείου σε όλο το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ για τη συμμετοχή και βοήθειά σας πάνω στο θέμα. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο πιο αναλυτικά τον ακριβή τύπο του σφουγγαριού που προτείνετε για το φίλτρο Αμβούργου. Είδα σ' αυτή τη σελίδα

http://www.aquaclubdesign.com/aquarium-fre...-2-3-4-5-6.html

διάφορους τύπους μπλε σφουγγαριών Τ10, Τ20, Τ30 και Τ45 ανάλογα φαντάζομαι με το μέγεθος των πόρων. Να επιλέξω το Τ45 που έχει τον πιο μικρό πόρο ή να πάρω κάτι ενδιάμεσο; Πρέπει να απορρίψουμε τον μεγάλο πόρο; Και γιατί; Δεν είναι καλύτερος στο να μην βουλώσει γρήγορα το φίλτρο και για να δουλεύει πιο άνετα η αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σου κανω την ερωτηση πως θα διασφαλισεις οτι το νερο θα περναει απο τα βιλογικα υλικα σου; Δηλαδη θα φτιαξεις με το σφουγγαρι μια γωνια σε σχημα Γ. Που θα βαλεις τα βιλογικα υλικα και που θα βαλεις την αντια...

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Στα φίλτρα τύπου Αμβούργου δεν χρειάζεται άλλο βιολογικό υλικό.

Την αντλία την βάζεις στο χώρο που δημιουργείτε μεταξύ σφουγγαριού και τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ όπου έγινε μια ωραία συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σου κανω την ερωτηση πως θα διασφαλισεις οτι το νερο θα περναει απο τα βιλογικα υλικα σου; Δηλαδη θα φτιαξεις με το σφουγγαρι μια γωνια σε σχημα Γ. Που θα βαλεις τα βιλογικα υλικα και που θα βαλεις την αντια...

Κατ' αρχήν το σφουγγάρι θα έχει ημικυκλικό σχήμα στην πίσω γωνία του ενυδρείου και σ' αυτό θα βοηθήσουν δύο τζαμάκι κολλημένα (ένα στην κάθε πλευρά) για να στηρίζεται εκεί το σφουγγάρι και να κρατάει το σχήμα. Τώρα τα βιολογικά υλικά σκέφτομαι να τα ρίξω χύμα στο κάτω μέρος του χώρου που δημιούργησε το σφουγγάρι. Υπολογίζω καμιά 5-6 λίτρα siporax ή κάτι παρόμοιο. Την αντλία λέω να τη βάλω πιο πάνω απ' τα βιολογικά περίπου στη μέση του σφουγγαριού ή και πιο ψηλά. Σ' αυτό βέβαια θα ήθελα καμιά άποψη τι είναι καλύτερο να γίνει. Θα ήθελα επίσης βοήθεια στο πάχος του σφουγγαριού (αν και το βλέπω να είναι στα 5 εκατοστά) και το κυριότερο τι πόρο θα έχει το σφουγγάρι: Τ10, Τ20, Τ30 ή Τ45; Δηλαδή μεγάλο, μεσαίο ή μικρό πόρο; Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει σ' αυτά.... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το σφουγγάρι θα έχει ημικυκλικό σχήμα στην πίσω γωνία του ενυδρείου και σ' αυτό θα βοηθήσουν δύο τζαμάκι κολλημένα (ένα στην κάθε πλευρά) για να στηρίζεται εκεί το σφουγγάρι και να κρατάει το σχήμα. Τώρα τα βιολογικά υλικά σκέφτομαι να τα ρίξω χύμα στο κάτω μέρος του χώρου που δημιούργησε το σφουγγάρι. Υπολογίζω καμιά 5-6 λίτρα siporax ή κάτι παρόμοιο. Την αντλία λέω να τη βάλω πιο πάνω απ' τα βιολογικά περίπου στη μέση του σφουγγαριού ή και πιο ψηλά. Σ' αυτό βέβαια θα ήθελα καμιά άποψη τι είναι καλύτερο να γίνει. Θα ήθελα επίσης βοήθεια στο πάχος του σφουγγαριού (αν και το βλέπω να είναι στα 5 εκατοστά) και το κυριότερο τι πόρο θα έχει το σφουγγάρι: Τ10, Τ20, Τ30 ή Τ45; Δηλαδή μεγάλο, μεσαίο ή μικρό πόρο; Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει σ' αυτά.... Ευχαριστώ

Καλησπέρα Geo. Εγώ έχω πάρει ένα σφουγγάρι πάχος 10 cm με ψιλό πόρο. Και το 5 cm πιστεύω είναι μια χαρά αλλά εγώ αυτό βρήκα διαθέσιμο αυτή την στιγμή. Ίσως το καλό στο 10 αρι είναι ότι λογού πάχους να είναι και ποιο στητό, θα δείξει στην πράξη.

Δεν το έχω χρησιμοποίηση ακόμα, γιατί είναι υπό κατασκευή το όλο ενυδρείο Το σκεπτικό είναι ότι η επιφάνια του σφουγγαριού είναι μεγάλη άρα η ροη σε αυτό σχετικά αργή,εγω έχω με ψιλό πόρο βέβαια και με το T30 αρι κάνεις δουλειά μια χαρά πιστεύω. Όσο για το siporax πιστεύω πως το νερό μια που δεν είναι περιορισμένο να περάσει από μια συγκεκριμένη διεύθυνση( διαμερίσματα) θα περνά από την ποιο εύκολη διαδρομή γιατί εκεί λογικά θα υπάρχει μεγαλύτερη ροη, άρα το siporax δεν νομίζω να κάνει μεγάλη δουλειά στην συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια βιολογία θα πιάσει αλλά θα πιάσει όπως πιάνει κάθε υλικό που είναι μέσα στο ενυδρείο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζα siporax θα φύτευα την αντλία μέσα στο υλικό για να κάνει κάποια δουλειά, δηλαδή θα έβαζα την αντλία στον πάτο και θα το σκέπαζα με sipoax, έτσι ώστε να αναγκάσω το νερό να περάσει μέσα από την βιολογία.

Eπισης εγώ θα το χρησιμοποιήσω με εξωτερικό φίλτρο, δηλαδή θα ρουφά το εξωτερικό φίλτρο στην πίσω πλευρά του Αμβούργου θα περνά μετά από το εξωτερικό μονό με βιολογία και μετά θα επανέρχεται το νερό μέσα στο ενυδρείο.

Ελπίζω να μπόρεσα να σου δώσω κάποια ιδέα, χαιρετίσματα, τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζα siporax θα φύτευα την αντλία μέσα στο υλικό για να κάνει κάποια δουλειά, δηλαδή θα έβαζα την αντλία στον πάτο και θα το σκέπαζα με sipoax, έτσι ώστε να αναγκάσω το νερό να περάσει μέσα από την βιολογία.

Eπισης εγώ θα το χρησιμοποιήσω με εξωτερικό φίλτρο, δηλαδή θα ρουφά το εξωτερικό φίλτρο στην πίσω πλευρά του Αμβούργου θα περνά μετά από το εξωτερικό μονό με βιολογία και μετά θα επανέρχεται το νερό μέσα στο ενυδρείο.

Ελπίζω να μπόρεσα να σου δώσω κάποια ιδέα, χαιρετίσματα, τα λέμε.

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες. Οπωσδήποτε με βοήθησες πολύ. Καλή επιτυχία και σε σένα. Αυτό που είπες να περνάει το νερό με τη ροή του μέσα από το βιολογικό υλικό είναι πολύ σημαντικό και ομολογώ πως μου διέφυγε. Δεν ξέρω τώρα μήπως αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι συνδυασμένο. Δηλαδή να ρουφάει νερό από το σφουγγάρι, στη συνέχεια από βιολογικό υλικό και μετά να το επιστρέφει. Κάτι σαν εσωτερικό sump δηλαδή. Ή λες το σφουγγάρι από μόνο του να είναι υπέραρκετό και απλά να αυξήσω την επιφάνειά του με ένα μεγαλύτερο κομμάτι σφουγγάρι σε ένα μεγαλύτερο ημικύκλιο δηλαδή. Για πες μου... όταν λες έχεις μικρό πόρο εννοείς έχεις το Τ45 ή το Τ30; Ποιο απ' τα δύο να προτιμήσω αν τελικά αφήσω μόνο σφουγγάρι και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες. Οπωσδήποτε με βοήθησες πολύ. Καλή επιτυχία και σε σένα. Αυτό που είπες να περνάει το νερό με τη ροή του μέσα από το βιολογικό υλικό είναι πολύ σημαντικό και ομολογώ πως μου διέφυγε. Δεν ξέρω τώρα μήπως αξίζει τον κόπο να κάνω κάτι συνδυασμένο. Δηλαδή να ρουφάει νερό από το σφουγγάρι, στη συνέχεια από βιολογικό υλικό και μετά να το επιστρέφει. Κάτι σαν εσωτερικό sump δηλαδή. Ή λες το σφουγγάρι από μόνο του να είναι υπέραρκετό και απλά να αυξήσω την επιφάνειά του με ένα μεγαλύτερο κομμάτι σφουγγάρι σε ένα μεγαλύτερο ημικύκλιο δηλαδή. Για πες μου... όταν λες έχεις μικρό πόρο εννοείς έχεις το Τ45 ή το Τ30; Ποιο απ' τα δύο να προτιμήσω αν τελικά αφήσω μόνο σφουγγάρι και τίποτα άλλο;

Καλημέρα και πάλι σε όλους!

Όπως ανέφερα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά από άλλους που έχω ακούσει είναι πολύ ευχαριστημένοι από το σφουγγάρι και μονο.Το σφουγγάρι όσο ποιο μεγάλο είναι τόσο ποιο πολύ βιολογία πιάνει, από εκεί και πέρα καλό είναι να το ξεπλένουμε κάθε τόσο με νερό ενυδρείου για να φεύγει το χοντρό πράμα γιατί αλλιώς οι χοντρές ακαθαρσίες που πιάνει λιώνουν σιγά σιγά και ανακυκλώνονται μέσα στο νερό. Όσο ποιο ψιλό τόσο ποιο καλό λόγο το ότι θα πιάνει και λεπτότερους κόκκους ρύπων , βέβαια απτήν άλλη θα μπουκώνει ποιο εύκολα αλλά λόγο της μεγάλης επιφάνειας δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Το να το κάνεις τύπου σαμπ σίγουρα ενυσχεις την βιολογία με κατά τον χώρο που χάνεις εσωτερικά στο ενυδρείο.

Εξαρτάτε το αν θα βάλεις ψάρια που λερώνουν πολύ, δηλαδή πχ τα Όσκαρ τρώνε άτσαλα, μεγάλες ποσότητες τροφής, και κάνουν πολλές ακαθαρσίες αλλά δεν πιστεύω να είναι η περίπτωση σου λόγο λίτρων. Εγώ στην θέση σου θα άρχιζα μόνο με το σφουγγάρι και σε μια δεύτερη φάση αν και εφόσον χρειάζεται θα έβαζα και ένα εξωτερικό φίλτρο. Βαλε μια 800 η 1000 αντλία καλύτερα ακόμα.

:D

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον μπορείς να βάλεις διπλή σήτα πλαστική με ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ τρύπες από άκρη σε άκρη και να την γεμίσεις με μπόλικο ενυδρειακο ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ....... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...