Jump to content

απιονισμενο νερο?


sriros

Recommended Posts

Αναλογα το ενυδρειο.

Ποιο απιονισμενο εχεις υποψιν σου?

Σε τι ενυδρειο (ψαρια) και ποσα λιτρα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Για να γραφεις σε αυτη τη κατηγορια προφανως εχεις δισκους.

Σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν 3 λυσεις.

1. Χρηση νερου βρυσης περασμενη με τυρφη.

2. Χρηση νερου απο α/ο μονο

3. Χρηση νερου α/ο με καποιο ποσοστο βρυσης.

Απο αυτες τις 3 μεθοδους παλαιοτερα ακολουθουσα την 1η αλλα πλεον μονο α/ο σκετη.

Αν θελησεις να ακολουθησεις την 3η φροντισε το νερο της βρυσης να εχει περασει απο φιλτρο ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γραφεις σε αυτη τη κατηγορια προφανως εχεις δισκους.

Σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν 3 λυσεις.

1. Χρηση νερου βρυσης περασμενη με τυρφη.

2. Χρηση νερου απο α/ο μονο

3. Χρηση νερου α/ο με καποιο ποσοστο βρυσης.

Απο αυτες τις 3 μεθοδους παλαιοτερα ακολουθουσα την 1η αλλα πλεον μονο α/ο σκετη.

Αν θελησεις να ακολουθησεις την 3η φροντισε το νερο της βρυσης να εχει περασει απο φιλτρο ανθρακα.

στη λυση Νο.2 ιχνοστοιχεια απο που? με προσθετα εμποριου να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

απο αυτο που πουλανε σε σουπερμαρκετ σε 4τραλιτρα...εχv ενυδριο 170 λιτρα καθαρα βιολογικο φιτρο 3 δισκουσ 8 γατοψαρα conydoras aldino θερμοκρασια απο 28-29 υποστομα λευκι ψιλι αμμος και ριζεσ με μερικεσ anydies bateries..καποιεσ μερτισεισ δεν εχω επεισι μου τελιςσαν τα τεστ αλλα τηα σασ πω συντομα...ρωταω για απιονισμενο επειδι μιλισα με καποιον που ειχε δισκουσ αρτετο καιρο και μου ειπε οτι να βαζω και απιονισμενο...........

Link to comment
Share on other sites

To βασικο ειναι το καθαρο νερο για τους δισκους.

Αυτο πιστεψε με δεν το παρεχει κανενας τυπος εμφιαλωμενου νερου.

Οι συνθηκες αποθηκευσης του μονο, ακομα και σε αυτο που πινουμε εμεις, απλα δεν υπαρχουν, ποσο

μαλλον σε ενα νερο που προοριζεται για σιδερωμα η για το αυτοκινητο. :D

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η α/ο για τους δισκους ειναι μονοδρομος.

Ειναι <<ευκολο>> ειδος αλλα οταν πληρεις τις προυποθεσεις.

Συγνωμη αλλα στην περιπτωση σου θα ελεγα οτι υπαρχουν ηδη καποια θεματα.

1. Αριθμος δισκων (κοπαδοψαρο αρα πανω απο 6 ατομα)

2. Λιτρα (λιγα απο 300 και πανω)

3. Καλο θα ειναι οι δισκοι μονοι τους ειδικα σε λιγα λιτρα.

4. θερμοκρασια 29-30.

Ph βιολογια κλπ αφου κανεις μια ολοκληρωμενη παρουσιαση. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω και συγουρα συμφωνο!!!!!!!!!αλλα τα δεδομενα μου ειναι οτι εχς μονο 200 λιτρα ενυδριο και οτι διαβαζς στο φορουν και γενικα για δισκουσ μεχρι 4 ειναι αρκετο...τωρα για α/ο δεν σηκο νει η τσεπη μου ακομα...οποτε τι μπωρο να κανω???και τελικα το απιοονισμενο νερο κανει για ενυδριο η ειναι βλαβερο για τα δισκακια μου??????????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που διαβασες για τοσο λιγους δισκους αλλα δεν ισχυει.

Υπαρχουν πολλα θεματα στην κατηγορια που θα πρεπει να τους ριξεις μια ματια.

Πολλες φορες καταλαβαινουμε αυτο που θελουμε αντι για αυτο που γραφεται. :D

Στην φαση αυτη νερο βρυσης ενα καλο αντιχλωριο, αν εχει και aloe vera ακομα καλυτερα,

βαρελι προετοιμασιας, μια καλη τυρφη που θα ξεπλενεις σε μικρη ποσοτητα νερου που θα πετας

και εισαι οκ. Βαλε προγραμμα για τα απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites

εχς κανα 2μηνο που αρχισα να ασχολουμε με δισκουσ δεν γνωριζω αρκετα αλλα ενημρονομαι απο τα φορουν και ψανχω να βρω παντα περισοτερεσ πληριφοριεσ.......τυρφη εχω βαλει και στο εξοτερικο φιλτρο εχω ενα eheim 2213..a kai gia na parv mia apanthsh kanei to απιονισμενο νερο η ειναι βλαβερο για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις δυνατοτητα για λιτρα. τοτε βγαλε οτι αλλο ψαρι υπαρχει, κρατα μονο τους 3 δισκους και βαλε αλλους δυο.

Το απιονισμενο απο το σουπερμαρκετ εκτος οτι υπαρχει η περιπτωση που αναφερει ο redbetta με τα εμφιαλωμενα γενικα, δεν συμφερει καθολου.

Ειχα στο ιδια λιτρα ενυδρειο και ξερω τι σου λεω.

Ειχα τυρφη στο φιλτρο και αγοραζα 4λιτρα απιονισμενο μονο για συμπληρωνω το νερο που εξατμιζεται και δεν συμφερε. Σε 6 μηνες εκανα αποσβεση.

Ακομα και για την εξατμιση και μονο συμφερει μια μικρη ΑΟ.

Ξεκινανε απο 60 εβρω μια που βγαζει 190 λιτρα σε 24 ωρες.

Πιο οικονομκη και απο επεξεργασια με τυρφη.

Το κοστος της διαδικασιας ειναι Η Οσμωση,(απο 60Ε) ενα δοχειο καταλληλο να μαζευεις το νερο (απο 20Ε) και μια αντλια με ικανο μανομετρικο να το ανεβαζεις στο ενυδρειο.(30Ε)

Τα αναλωσιμα ειναι : αλλαγη προφιλτρων καθε 6 μηνες (16Ε), μεμβρανη καθε 2-5 χρονια (30-40Ε) και το νερο που καταναλωνεις.

Καλο ειναι να εχουμε και ενα tds meter για να ελεγχουμε το νερο που βγαζουμε και του ενυδρειου (αγωγιμοτητα και σκληροτητα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...