Jump to content

ερωτηση


GXSARA

Recommended Posts

τελικα το αποφασισα παω για θαλασσινο με σαμπ. σε αυτο το ενυδρειο που θα κανω την τρυπα για την υπερχυληση και τι διαμετρο να εχει?που θα βρω γωνια και τι μεγεθος?

οι διαστασεις ειναι 1*40*60 ειμαι εντελος ασχετος για reef :D βεβαια ολα θα τα κανω σε αργους ρυθμους για να γινουν ολα σωστα (οποιος βιαζεται σκονταφτη)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειναι κολημενο το ενυδρειο πως μπορω να κανω τρυπα για υπερχυληση? ενας τζαμας μου ειπε οτι δεν γινετε γιατι δεν χωραει στο μηχανημα επρεπε πριν κολληθουν.υπαρχει κανενα εργαλειο???

δεν σηκωνετε για να παει στον τζαμα :D

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειναι κολημενο το ενυδρειο πως μπορω να κανω τρυπα για υπερχυληση? ενας τζαμας μου ειπε οτι δεν γινετε γιατι δεν χωραει στο μηχανημα επρεπε πριν κολληθουν.υπαρχει κανενα εργαλειο???

δεν σηκωνετε για να παει στον τζαμα :D

και κατι αλλο γινεται να βαλω σαμπ χωρις τρυπα υπερχιλησης?αμα βεβαια δεν καταφερω να το τρυπησω

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον ειναι σε λαθος topic η αποριες μου για αυτο δεν βλεπω προκοπη παρακαλω να μεταφερθει στο κατασκευες diy ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερθηκε :D

Γνωμη μου να ξεκινησεις με κατασκευη αλλου ενυδρειου,μιας και ειναι παρα πολυ λιγο το βαθος των 40 ποντων για reef (θα παιδευτεις παρα πολυ) και στο καινουριο θα μπορεις να κανεις τις τρυπες που θελεις.

Υπαρχει και μια λυση αυτου του στυλ που δεν χρειαζεται τρυπα,αλλα κατεβαζει το πολυ 1500 λιτρα/ωρα

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερθηκε :D

Γνωμη μου να ξεκινησεις με κατασκευη αλλου ενυδρειου,μιας και ειναι παρα πολυ λιγο το βαθος των 40 ποντων για reef (θα παιδευτεις παρα πολυ) και στο καινουριο θα μπορεις να κανεις τις τρυπες που θελεις.

Υπαρχει και μια λυση αυτου του στυλ που δεν χρειαζεται τρυπα,αλλα κατεβαζει το πολυ 1500 λιτρα/ωρα

+1......

βαθος και παλι βαθος!!!!

οσο ποιο πολυ μπορεις τοσο το καλυτερο!!!

και υψος κατ εμε με τιποτα πανω απο 60-65 ποντους....

;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αμα μπαινει αυτο γιατι περιμετρικα στο πανω μερος εχει γυαλι.οποτε λες καλυτερα μην το επιχειρησω,να το κανω γλυκου νερου και να βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο και νατο κανω φυτεμενο,οι με δισκους.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αλλη μια μεταφορα σε κατασκευες diy γλυκου νερου.και ακουω προτασεις και γνωμες τι μπορουμε να φτιαξουμε. και sorry για την ταλαιπωρια

Link to comment
Share on other sites

Πριν αλλαξεις γνωμη και για να εχεις ολα τα δεδομενα πριν αλλαξοπιστησεις, να ξερεις πως και τρυπες γινονται αλλα και με τον καταλληλο φωτισμο(που θα πρεπει να ειναι δυνατος) μπορεις να φωτισεις τους 60 ποντους βαθος(παντα εξαρταται τι θα βαλεις μεσα). Σιγουρα, ενα πιο πλατυ ενυδρειο ειναι πιο "ευκολο" αλλα και οι υπολοιποι που παιζουμε με τα ενυδρεια των 30 ποντων πλατος μια χαρα τα καταφερνουμε.

Υ.Γ. Πριν μια εβδομαδα τρυπησα το δικο μου και ολα πηγανε μια χαρα. Τρυπες εκανα 1 1/4 ιντσες και το ενυδρειο ειναι 80χ30χ45 (90λτρ).Η πρωτη μου πηρε 4 ωρες και η δευτερη 1. Ειμαι περιεργος ποσο θα σου παρει εσενα.

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις στο διαδυκτιο υπαρχουν πολλα βιντεακια που δειχνουν πως τρυπας ενα τζαμι και με τι εργαλεια !

δεν ειναι και τοσο δυσκολο απλα θελει προσοχη και οχι βιασυνη !!!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτα μπορεις να τρυπησεις το τζαμι αλλα με ρισκο.

http://www.glass-holes.com/Glass-Hole-Cutters_c7.htm

εγω το εχω κανει με επιτυχια 3 φορες

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

φοβαμε μην κανω καμια ζημια και μετα .....τσαμπα ολα, οποτε παμε για φουλ φυτεμενο θα ανοιξω καινουριο ποστ οταν το γεμισω και δεν εχω καμια διαρροη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...