Jump to content

Need Help, Betta Face The Danger...!


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Έχω τον μονομάχο (που κατα καιρούς έχω ανεβάσει) από τον Οκτωβριο, και τις τελευταίες μέρες χάνει το χρώμα του και μεγάλο μέρος των πτερυγίων και δε νομίζω να είναι από την ηλικία του..

Πρόβλημα 1

Το κερατόφυλλο έχει μεγαλώσει πολύ, μήπως στρεσάρεται; να το βγάλω;

Πρόβλημα 2

Το φως το διατηρώ στο ελάχιστο, δεν έχω πρόβλημα να το κλείσω τελείως, το κρατάω μόνο για τη φωτοσύνθεση

Πρόβλημα 3

Τα περιτώματα έχουν δημιουργήσει στρώμα, είναι πολλά σαν ίζημα, έχουν λερώσει και τα φυτά από την ανάδευση, δε ξέρω αν είναι του μονομάχου ή από τα 2 σαλιγκάρια. Πιστεύω ευθύνονται για το στρες του ψαριού. Πως να τα καθαρίσω, το ενυδρείο είναι 25lt.

Πρόβλημα 4

Οι παράμετροι είναι πολύ καλές, ph:6,8 KH: 6d, GH: 10d, NO2/NO3: 0. Διάφορα ζουμιά: Αντιχλώριο Aquasafe στις αλλαγές (10λτ/μήνα), PlantaMin (κάθε πρώτη του μήνα)

Πρόβλημα 5

Αν υπάρχουν παθογόνοι μύκητες πως θα το καταλάβω; Θα του κάνει καλό η καραντίνα με φάρμακο σε γυάλα;

post-15360-1268832784_thumb.jpg

post-15360-1268832798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να κλαδεψεις το κερατοφυλλο.. και να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 50%.. Μετα ανεβασε τη θερμοκρασια στους 28-29 και ξεκινα θεραπεια με melafix.

Επισης το NO2 γιατι ειναι 0? Κατι δε μου παει καλα.. Mε τι μετρας?

Στο χαλικi τι ειναι τα μαυρα? Αλγη? Τα σαλιγκαρια ? Apple snails?

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να κλαδεψεις το κερατοφυλλο.. και να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 50%.. Μετα ανεβασε τη θερμοκρασια στους 28-29 και ξεκινα θεραπεια με melafix.

Επισης το NO2 γιατι ειναι 0? Κατι δε μου παει καλα.. Mε τι μετρας?

Στο χαλικi τι ειναι τα μαυρα? Αλγη? Τα σαλιγκαρια ? Apple snails?

Ποσο επρεπε δηλαδη να ειναι το ΝΟ2;;;

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρατε! Το Νο3 ηθελα να γραψω!

Επισης, μετρησεις για αμμωνια?

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

Μη βαρατε! Το Νο3 ηθελα να γραψω!

Επισης, μετρησεις για αμμωνια?

:D Οκ...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να κλαδεψεις το κερατοφυλλο.. και να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου περιπου 50%.. Μετα ανεβασε τη θερμοκρασια στους 28-29 και ξεκινα θεραπεια με melafix.

Επισης το NO2 γιατι ειναι 0? Κατι δε μου παει καλα.. Mε τι μετρας?

Στο χαλικi τι ειναι τα μαυρα? Αλγη? Τα σαλιγκαρια ? Apple snails?

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 26C, το μαύρο είναι περιτώματα, μετράω με eSHa AQUA test (χαρτάκια), τα σαλιγκάρια δε ξέρω πως λέγονται, είναι καφέ με μαύρα στίγματα..

Το ΝΟ3 είναι μεταξύ 0-5 mg/l, συνήθως 0

Με τόσο μικρές συγκεντρώσεις ενώσεων του αζώτου δε νομίζω να υπάρχει πολύ αμμωνια, μετρήσεις παρόλα αυτά δεν έχω

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Περιτωματα???? Δε νομιζω! Μαλλον καφε αλγη ειναι!

Πετα μερικα σαλιγκαρια, κλαδεψε, κανε μια αλλαγη, ανεβασε θερμοκρασια σταδιακα, παρε melafix και τεστ για αμμωνια (υγρο και οχι stick).

Τι φιλτρο εχεις? τι εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Περιτωματα???? Δε νομιζω! Μαλλον καφε αλγη ειναι!

Πετα μερικα σαλιγκαρια, κλαδεψε, κανε μια αλλαγη, ανεβασε θερμοκρασια σταδιακα, παρε melafix και τεστ για αμμωνια (υγρο και οχι stick).

Τι φιλτρο εχεις? τι εχει μεσα?

Δεν θα έπρεπε να έχει και στα τζάμια τέτοια άλγη; Αν είναι έτσι πόσο επηρεάζει το ψάρι, φυτό είναι... Πώς διασπάται, που οφείλεται;

το melafix μέσα στο ενυδρείο; δε θα χαλάσει τη βιολογία;

το φίλτρο είναι το μικρότερο της Hailea, η ροή είναι πολύ μικρή (ούτε τα φυτά κινούνται...), μέσα έχει το κλασικό σφουγκάρι (από Φεβ 2009) και άνθρακα

Τα σαλιγκάρια ειναι μόλις 2, στα 2cm

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο απ' όσο φανταζόμουν...

Μόλις παρατήρησα αυτά τα άσπρα στίγματα, υπάρχουν παντού, στο ξύλο κυρίως, αλλά και στο φίλτρο και στο τζάμι... μέχρι 3-4 μέρες πριν ήταν πολύ λίγα και νόμιζα ότι είναι μικρά χαλίκια που κόλλησαν από τη μεταφορα..

Now im in panic...

Όταν θα πειράξω το ενυδρείο πειράζει να βάλω γυμνά χέρια μέσα;

post-15360-1268837508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εχεις τα zebra snail. Αν ναι αυτα ειναι τα αυγα τους...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εχεις τα zebra snail. Αν ναι αυτα ειναι τα αυγα τους...

Το πιθανοτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Αυγά από τα zebra είναι, έχω κι εγώ 6 τέτοια κι έχουν γεμίσει όλο το ενυδρείο με αυγά (σε ξύλα, τζάμια, σωλήνες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ποιο φιλτρο ειναι και εχει ανθρακα κατω... τον βγαζεις και βαζεις siporax mini στη θεση του, κανεις αλλαγη και ξεκινας melafix. Το melafix δεν εεπηρεαζει τη βιολογια. Πεταξε μερικα σαλιγκαρια γιατι θα εχεις εκατονταδες σε λιγο. Και ταιζε πιο "τσιγγουνικα"!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ποιο φιλτρο ειναι και εχει ανθρακα κατω... τον βγαζεις και βαζεις siporax mini στη θεση του, κανεις αλλαγη και ξεκινας melafix. Το melafix δεν εεπηρεαζει τη βιολογια. Πεταξε μερικα σαλιγκαρια γιατι θα εχεις εκατονταδες σε λιγο. Και ταιζε πιο "τσιγγουνικα"!

Η αλήθεια είναι ότι τρώει καλά, μικρή ποσότητα αλλά κάθε μέρα εκτός ΣΚ..

Ευχαριστώ πάντως, θα τα κάνω και βλέπουμε..

Με την άλγη τι κάνω; με την απόχη δε πιάνεται, ούτε με το φίλτρο (εκτός και αν βαλω για λίγο ενα τεράστιο και το κάνω πλυντήριο!)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ποιο φιλτρο ειναι και εχει ανθρακα κατω... τον βγαζεις και βαζεις siporax mini στη θεση του, κανεις αλλαγη και ξεκινας melafix. Το melafix δεν εεπηρεαζει τη βιολογια. Πεταξε μερικα σαλιγκαρια γιατι θα εχεις εκατονταδες σε λιγο. Και ταιζε πιο "τσιγγουνικα"!

Τα σαλιγκάρια μπορεί να τα αφήσει, τα αυγά των zebra δεν εκκολάπτονται σε γλυκό νερό, χρειάζονται υφάλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα όλο το νερό (με την μερική ανάδευση ήταν μαύρο!!).

Το άφησα να γίνει κρυστάλλινο και έριξα τα ζουμιά μαζί με 1-2 λίτρα του παλιού νερού...

καθάρισα φίλτρο και έβαλα siporax.

Επίσης έβγαλα όλα τα φυτά και έκλεισα το φως..

Αποτέλεσμα: Μέσα σε μισή μέρα το ψάρι ανέκτησε σε μεγάλο βαθμό το χρώμα του... Πάει πολύ καλά, νομίζω το 'σωσα..

thank u all

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη. ;)

Ελπιζω το φιλτρο να το καθαρισες με νερο απο το ενυδρειο και οχι απο τη βρυση.

Ανι γινεται κανε καμια μετρηση τις επομενες μερες.

Αν δεν μπορεις, τοτε αν δεις θωλο ασπρο νερο κανε αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...